PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dni nauki online - druga edycja! Stypendyści Fahrenheita i Hevelianum zapraszają

Dni nauki online - druga edycja! Stypendyści Fahrenheita i Hevelianum zapraszają
Dni Nauki organizowane są przez stypendystów Fahrenheita we współpracy z Hevelianum. W ten sposób gdańszczanie, którzy dzięki wsparciu Miasta Gdańska studiują bądź studiowali za granicą, dzielą się swoimi pasjami. Pomimo, że mowa jest nieraz o wymagających zagadnieniach, filmiki są bardzo przystępne, bo trwają jedyne 10 minut, a studenci opowiadają bardzo jasno i konkretnie!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
do wnetrza


Już od paru lat Dni Nauki organizowane są przy współpracy z Hevelianum. Tak jest też w tym roku mimo obecnej pandemii. Jedyna różnica - wszystkie wykłady dostępne są online, tak jak podczas poprzedniej edycji w kwietniu tego roku. Wystarczy od 21 września do 25 września codziennie o godz. 17.00 odwiedzać wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/328803628373046/, gdzie udostępniane będą kolejne nagrania.

Do obejrzenia będzie 9 miniwykładów popularnonaukowych, podczas których poszczególni prelegenci odpowiedzą na postawione w tytułach pytania. Wykłady adresowane są głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale i rodzice czy dziadkowie na pewno nie będą się nudzić. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!
Poniżej znajduje się kalendarz wykładów wraz z ich opisami. Serdecznie zapraszamy!


Dni Nauki online | 21-25 września | opisy wykładów i biogramy


21.09, poniedziałek | godz. 17:00

„Lot widziany oczami pilota”
Jak wygląda kokpit nowoczesnego samolotu pasażerskiego? Za co odpowiadają przyciski i przełączniki, a jakie informacje znajdują się na wyświetlaczach? Czy autopilot może całkowicie zastąpić pilota? – postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. Na przykładzie samolotów firmy Boeing, opowiemy o pracy pilota w kontekście korzystania z najważniejszych systemów pokładowych.

Autorzy: Grzegorz Olewiński - ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Z wykształcenia programista, w swojej karierze tworzył między innymi oprogramowanie do procesorów Intel, które dzisiaj niemal każdy ma w swoim komputerze. Obecnie inżynier oprogramowania w firmie Boeing. Pracuje przy projekcie związanym z systemami pokładowymi samolotu, których zadaniem jest odciążenie pilota w niektórych czynnościach podczas lotu.

Jakub Szabatowski - ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie. Absolwent kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej, entuzjasta wszystkiego co lata (i nie jest gołębiem). Obecnie inżynier oprogramowania w firmie Boeing. Pracuje przy rozwijaniu systemów znajdujących się na pokładzie dużych samolotów pasażerskich.

"Jak działają silniki samolotów?"
Jakie procesy zachodzą w silnikach pasażerskich samolotów, że są w stanie przyczynić się do wzniesienia w powietrze 280-tonowej maszyny? Czy na równej trasie Amsterdam – Nowy York mniej paliwa spalilibyśmy podróżując samochodem czy samolotem? Na te oraz inne pytania usłyszycie odpowiedź podczas prezentacji, która w przystępny sposób przybliży, co dzieje się w silnikach samolotu podczas lotu w trakcie, gdy my spokojnie siedzimy w kabinie.

Autorka: Julia Stankiewicz - maturę zdawała w V LO w Gdańsku. Absolwentka Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Uniwersytecie w Manchesterze. Najbardziej pasjonuje się kosmosem i zamierza w przyszłości skupić się na tej specjalizacji. W wolnym czasie uwielbia podróżować, uczyć się języków i dokładnie poznawać każde miasto, w którym aktualnie mieszka. Przez rok pracowała jako stażystka w firmie Rolls-Royce Plc., gdzie projektowała silniki samolotowe.


22.09, wtorek | godz. 17:00

„Ciało człowieka – co nie wyszło ewolucji?”
Każdy chyba słyszał o fenomenalnej sprawie, jaką jest ewolucja? Na początku był praczłowiek, taki z futerkiem, ogonkiem, większymi ząbkami, ale za to mniejszym móżdżkiem. Minęło kilkaset tysięcy lat (albo i więcej) i bach! Jesteśmy my, prawie bezwłosi, bezogonkowi, z niegroźnym uzębieniem i ogromnym mózgiem. Brzmi imponująco. Ale czy ewolucja naprawdę aż tak genialnie nas ulepszyła? Opowiem o tym wszystkim, co ewolucji nie wyszło – od nadprogramowych kości, przez menopauzę, aż do błędów poznawczych i paru innych pomyłek, ale więcej nie zdradzę niech to pozostanie niespodzianką!

Autorka: Wioletta Borkowska - uczyła się w III LO w Gdańsku, a teraz studiuje medycynę na University of Edinburgh w Wielkiej Brytanii. Pasjonuje się chirurgią, anatomią i edukacją medyczną. Obecnie pracuje nad systemem umożliwiającym studentom łatwy dostęp do sal operacyjnych celem obserwacji pracy chirurga: the Edinburgh Surgical Experience Programme. Wolne chwile spędza obserwując operacje, rysując lub podróżując. Marzy o doświadczeniu pracy w prosektorium i asyście przy transplantacji twarzy.

„Czy śpiewać każdy może?”
„Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej” – tak wiele lat temu śpiewał Jerzy Stuhr na festiwalu w Opolu. A Ty? Zgodzisz się z tym? Czy zastanawiałeś się, jak śpiewanie wpływa na człowieka? Czy warto śpiewać nowonarodzonej siostrze, mimo że uważasz, że słoń nadepnął Ci na ucho? Czy warto zapisać się do chóru? Zapraszam do wspólnych, śpiewaczych poszukiwań.

Autorka: Zuzanna Wężyk - wierzy, że muzyka była z nią od urodzenia. Przygodę z gitarą zaczęła mając 7 lat. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego, a później Uniwersytet Muzyczny Mozarteum w Salzburgu w Austrii na kierunku gitara klasyczna. Następnie studiowała kompozycję filmową na Kingston University w Londynie. Obecnie działa m.in. jako gitarzystka, wokalistka, kompozytorka. Pracuje także jako nauczyciel śpiewu, gry na gitarze, fortepianie i ukulele.

23.09, środa | godz. 17:00

„Jak kogoś pozwać? Edycja angielska”
Po co w ogóle iść na studia prawnicze, jeśli nie po to, aby z ogromną satysfakcją pokonywać irytujące przejawy życia codziennego za pomocą groźby procesu? Rozmowa z menadżerem jest już passé; prawdziwe autorytety od razu mówią: Skontaktują się ze swoim adwokatem. Bardzo słusznie, bo o swoje prawa trzeba przecież walczyć! Okazuje się jednak, że ekscytujące wizje rozpraw serwowane przez kino dość mocno mijają się z prawdą. Opowiem więc o tym, jak można złożyć pozew (a być może nawet wygrać proces), a także dlaczego każda rozsądna osoba woli trzy razy stracić, byle tylko tego uniknąć. Formalności, opóźnienia i prawnicy, którym trzeba płacić od godziny, czyli realistyczne spojrzenie na to, jak przebiega proces w Wielkiej Brytanii.

Autorka: Justyna Frankowska - absolwentka Topolówki. Studentka czwartego roku prawa z prawem europejskim na Uniwersytecie Oksfordzkim. W ubiegłym roku odbyła wymianę studencką na Uniwersytecie w Lejdzie, gdzie badała tajniki prawa międzynarodowego. W wolnym czasie lubi czytać (zwłaszcza fantastykę); czasem również pisze.

„Jak działają banki?”
Korzystamy z bankomatów, płacimy kartami kredytowymi, znajomy właśnie zaciągnął kredyt. To wszystko dzieję się za pośrednictwem banków. Skąd właściwie banki mają pieniądze na to wszystko? Jeżeli chcecie poznać odpowiedź na te pytanie, zapraszam do obejrzenia mojego filmiku!

Autorka: Anna Paszkowicz - absolwentka Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Obecnie studentka kierunku globalne finanse na Fordham University w Nowym Jorku. Miłośniczka wszelkich sportów, w szczególności siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. W wolnym czasie uwielbia podróżować, zachwycać się sztuką i czytać książki.

 

24.09, czwartek | godz. 17:00

„Jak uczą się komputery?”
Jako początek ery sztucznej inteligencji często przytacza się porażkę mistrza szachowego Kasparowa z komputerem IBM w 1997 roku. Niemal 25 lat później, tamto wydarzenie wydaje się być nieistotne w porównaniu do możliwości dzisiejszych maszyn. Ten wykład będzie dotyczył zarówno historii sztucznej inteligencji, jak i technicznych różnic między dawnymi metodami a współczesnymi.

Autor: Tadeusz Janik - absolwent University of Edinburgh (BSc Computer Science & Mathematics) i przyszły student ETH w Zurychu (MSc Computer Science). Przez rok studiował na wymianie w Hongkongu, gdzie zafascynował się azjatycką kulturą, historią i kuchnią. Interesuje się również technologią, sportem i polityką.

 

„Co jest w środku telefonu? – czyli magia PCB”
Pierwsze komputery miały rozmiar dużego pokoju i były nieporównywalnie prostsze od dzisiejszych urządzeń elektronicznych. W obecnych smartfonach znajduje się ogromna liczba różnego rodzaju elementów i przewodów elektrycznych, a mieszczą się one w kieszeni. To co pozwoliło na tak znaczącą miniaturyzację urządzeń elektrycznych, to płytki drukowane (ang. PCB) – drukowane metalem na plastiku miniaturowe arcydzieła przypominające wyglądem labirynt. Dzięki tej technologii możliwe jest stworzenie bardzo skomplikowanych obwodów elektrycznych na zaledwie kilkucentymetrowej płytce. Dowiecie się z czego są zrobione, jak działają oraz zobaczycie, jak w praktyce wygląda ich projektowanie.

Autorka: Dagna Wójciak - uczyła się w lll LO w Gdańsku, a teraz studiuje elektronikę i inżynierię elektryczną na Uniwersytecie Edynburskim. Wolny czas spędza pokonując prawa fizyki w czasie wspinaczki górskiej, kiedy tylko może podróżuje i chodzi po górach. Nic nie uszczęśliwia jej tak bardzo, jak dobre jedzenie i kawa.


24.09, czwartek | godz. 17:00

„W Ameryce przed Kolumbem…”
Dlaczego nie ma już piramid Azteków? W co wierzyli Majowie? Jakie tajemnice skrywa Machu Picchu? Ameryka Łacińska to dla większości Europejczyków bardzo mało znany zakątek świata. Trudno się dziwić, badacze co rusz wpadają na nowy trop i aktualizują dotychczasową wiedzę na temat Ameryki Łacińskiej. Jesteście gotowi, żeby wybrać się ze mną w krótką podróż za ocean?

Autorka: Milena Liżewska - od zawsze blisko związana z Hiszpanią. Ukończyła klasę dwujęzyczna z językiem hiszpańskim w XV LO. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie w Walencji, doktorantka na swojej macierzystej uczelni. Pracuje w gdańskim magistracie w Biurze Prezydenta ds. Kultury, wykłada w Ateneum – Szkole Wyższej. Prywatnie mama dwóch wspaniałych córek – Zosi i Marysi.


Zobacz poprzednią edycję Dni Nauki online


Autorki:
Wioletta Borkowska
Justyna Frankowska