
Piąta edycja Girls Do Engineering jest już za nami
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Wciąż za mało kobiet w technologiach
Program edukacyjny Girls Do Engineering realizowany jest przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Amazon Development Center Poland. W siedzibie tej ostatniej firmy zorganizowano finał V edycji projektu.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
Spotkanie, podczas którego ambitne nastolatki otrzymały pamiątkowe dyplomy, odbyło się w biurowcu Prime A w Oliwie, przy al. Grunwaldzkiej.
Aleksandra Kodzik, senior Technical Program Manager w Amazon Development Center Poland, podkreśliła, że sama od wielu lat pracuje w branży technologii i doskonale wie, jak to jest "być w mniejszości" w tym środowisku jako kobieta.

Dyplomy ukończenia Girls Do Engineering wręcza uczennicom Aleksandra Kodzik, senior Technical Program Manager w Amazon Development Center Poland
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- W Polsce na pięciu informatyków przypada jedna informatyczka. W mojej klasie matematycznej w liceum było nas 25 procent, a na studiach informatycznych już tylko 10 i świetnie dawałyśmy sobie radę. Wiemy, że to nie brak zdolności trzyma dziewczyny z daleka od technologii. To brak dostępu i systemowych możliwości - oceniła Aleksandra Kodzik.
Czytaj także: Nowy konkurs dla startupów. Zgłoś się do 25 kwietnia
Jak zauważyła, nadal dość powszechnie słyszy się, że politechniki i obszar technologii to wciąż domena chłopców.
- I dlatego program Girls Do Engineering jest tak ważny, bo pokazuje, że dziewczyny też mogą budować, kreować, kodować, projektować i zarządzać technologicznymi projektami. Ten program tworzy realną zmianę tu i teraz - dodała przedstawicielka Amazon Development Center Poland.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz obejrzała większość projektów prezentowanych podczas finałowej gali Girls Do Engineering
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Przywołała przy tej okazji przykład Kingi Wysockiej, uczestniczki jednej z poprzednich edycji Girls Do Engineering, która dziś jest laureatką olimpiady astronomicznej i członkinią reprezentacji Polski na międzynarodową olimpiadę astronomii i astrofizyki w Bombaju (Indie).
- Takie historie inspirują i pokazują namacalny efekt naszych działań. Natomiast sukcesem jest przede wszystkim ciekawa praca, nie tylko spektakularne sukcesy - dodała Aleksandra Kodzik.
Od listopada 2024 r. uczennice zaliczyły podczas tego programu 42 godziny warsztatów z różnych dziedzin: podstawy programowania, pisanie skryptów dla technologii Alexa, praca w modelu Design Thinking, czy rozwój kompetencji miękkich.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z FINAŁU V EDYCJI GIRLS DO ENGINEERING:
- W projektach widoczna jest wasza wyobraźnia połączona z odwagą i umiejętnością współpracy. Jestem pewna, że to dopiero początek waszej technologicznej drogi. Niech dzisiejsza uroczystość będzie celebracją przyszłości, w której kobiety w inżynierii są standardem, a nie wyjątkiem - zwróciła się do nastolatek Aleksandra Kodzik.
Zmieniajcie świat z odwagą
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że jest ogromnie dumna ze wszystkich uczestniczek Girls Do Engineering.
- Takie przekraczanie swoich granic i odwaga, że mogę więcej i dalej nadal nie jest czymś oczywistym - mówiła prezydent.
Dodała, że program Girls Do Engineering to inwestycja w młodych ludzi.

Pora na sprawdzenie, jak działa aplikacja
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- Być może, któraś z was będzie kiedyś laureatką Nobla. Albo może wymyślicie kiedyś coś, co zmieni świat lub pokona na przykład jakieś choroby. Trzymam za was kciuki - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
Oferta wielu uczelni na jednej stronie internetowej
Podczas gali w Amazon Development Center Poland porozmawialiśmy z dziewczynami jednego z 11 zespołów.
Urszula Jezusek i Julia Tyrakowska (obie III klasa, Gdańskie Liceum Autonomiczne) oraz Anna Przybyłowska (klasa maturalna, matematyczno-fizyczna, III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte) przygotowały pracę pod nazwą Find Your University.
To prototyp strony internetowej, która ułatwi przyszłym studentkom i studentom wybór uczelni. Użytkownicy będą mieć również możliwość wyszukania odpowiedniego dla siebie kierunku studiów na podstawie przedmiotów. Dzięki Find Your University można też w łatwy i szybki sposób sprawdzić progi punktowe wybranych uczelni.

Autorki strony internetowej Find Your University. Od lewej: Anna Przybyłowska (III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte), Julia Tyrakowska (Gdańskie Liceum Autonomiczne), Urszula Jezusek (Gdańskie Liceum Autonomiczne)
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- Dziś ciężko jest znaleźć w internecie informacje o uczelniach. Rozmawiam z kolegami i koleżankami w klasie i oni nie wiedzą, co mają zdawać, żeby dostać się na studia - opowiada Anna. - Poznałam tutaj dużo dziewczyn, które mają podobne hobby. Ja interesuję się motosportem. W szkole trudno jest znaleźć taką osobę - mówi o zaletach uczestnictwa w Girls Do Engineering.
Urszula planuje studiować informatykę i ekonometrię. - Chcę być w przyszłości analityczką i zajmować się bazami danych - tłumaczy.
Marzeniem Anny są natomiast studia dotyczące lotnictwa i kosmonautyki. - Tylko po to, żeby później dostać się na aerodynamikę samochodów wyścigowych za granicą - dodała.