PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dlaczego warto studiować za granicą?

Dlaczego warto studiować za granicą?
Jako licealista lub student z pewnością zastanawiasz się nad swoją przyszłością edukacyjną. Być może stoisz przed wyborem kierunku studiów, uczelni, a także miasta i kraju, w którym chciałbyś/chciałabyś studiować. Jednym z kierunków, jakie możesz rozważyć, są studia za granicą. Oto, dlaczego warto.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fresk na sklepieniu kościelnym
Na zdjęciu wyobrażenie Szkoły Ateńskiej autorstwa Rafaela Santi
fot. Wioletta Borkowska

Wiedza i doświadczenie

Pierwsza i najbardziej oczywista korzyść płynąca ze studiowania za granicą to możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, które niedostępne są w rodzimym kraju. Wybierając studia poza granicami Polski, zyskujesz możliwość nauki na renomowanych uniwersytetach, które niejednokrotnie są światowymi liderami z zakresu badań naukowych i innowacji. Mogą one także oferować specjalistyczne kursy i programy, których nie znajdziesz na polskich uczelniach.

Dodatkowo, wiele uczelni za granicą ma silne powiązania z przemysłem i biznesem, co daje studentom możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w rzeczywistych warunkach pracy. Staże, praktyki i programy współpracy z branżą są często integralną częścią studiów za granicą, co znacząco ułatwia ich organizację.

Wyjazd za granicę to możliwość studiowania na renomowanych uczelniach o wieloletnich tradycjach.

Nawiązywanie międzynarodowych kontaktów

Studia za granicą to doskonała okazja do nawiązania międzynarodowych kontaktów na różnych poziomach - akademickim, zawodowym i osobistym. Twoi koledzy i koleżanki z roku, współlokatorzy w akademiku, a nawet wykładowcy mogą pochodzić z różnych części świata. Te różnorodne kontakty nie tylko wzbogacą twoje doświadczenie akademickie, ale także poszerzą twoją sieć kontaktów w różnych miejscach na świecie. A jak wiadomo, w dzisiejszych czasach globalizacji, takie znajomości to ogromny atut.

Rozwijanie umiejętności językowych

Większość programów studiów za granicą dostępnych dla Polaków prowadzona jest w języku angielskim, co jest świetną okazją do doskonalenia umiejętności lingwistycznych. Angielski jest dziś lingua franca w wielu dziedzinach, od nauki po biznes, a zdolność płynnej komunikacji w tym języku jest naprawdę bezcenna. W trakcie studiów za granicą, angielski będzie ci potrzebny na każdym kroku, czy w kontekście akademickim czy też życia prywatnego, dlatego okazji do ćwiczeń na pewno nie zabraknie! Ponadto, jeśli zdecydujesz się na studia w kraju, w którym angielski nie jest urzędowy, będziesz miał/a również okazję nauczyć się nowego języka.

Doświadczenie życiowe

Studia za granicą to także szansa na zdobycie cennego doświadczenia życiowego. Szczególnie na początku studiów czekać na ciebie będzie wiele wyzwań, takich jak przeniesienie się w pojedynkę do innego kraju, adaptacja do nowej kultury czy zawieranie znajomości i przyjaźni z obcokrajowcami. Brzmi trochę strasznie? Nie ma się jednak czego bać, bowiem pobyt za granicą szybko uczy człowieka niezależności, rozwiązywania rozmaitych problemów i radzenia sobie ze stresem bariery językowej. W ciągu roku większość przyjezdnych studentów czuje się w nowym kraju jak u siebie w domu!

puste pofałdowane przestrzenie porośnięte trawą
Wyjazd w nieznane i poznawanie innych kultur i obyczajów niezwykle poszerza horyzonty. Na zdjęciu krajobraz z wyspy Skye
fot. Wioletta Borkowska

Zrozumienie innych kultur

Pobyt za granicą to szansa na głębsze zrozumienie innej kultury. Możesz nauczyć się o tradycjach, historii, społeczeństwie i wartościach, które są inne od twoich. Otwarcie się na inną kulturę prowadzi także do rozwoju większej tolerancji i empatii. Zrozumienie, że istnieją różne sposoby myślenia i życia, pomaga dostrzec, że w wielu kwestiach nie ma jednej ,,słusznej” drogi. Po kilku miesiącach przebywania za granicą zauważysz pewnie, że masz więcej szacunku i zrozumienia dla osób z różnych kręgów kulturowych, a także, że porzucasz coraz więcej dawnych stereotypów i uprzedzeń.

Cenne doświadczenie dla przyszłych pracodawców

Na rynku pracy coraz bardziej ceni się międzynarodowe doświadczenie. Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy potrafią działać w różnorodnym środowisku, radzić sobie z nieznanymi sytuacjami i komunikować się efektywnie poza swoją strefą komfortu. Doświadczenie studiowania za granicą wyraźnie pokaże danemu pracodawcy, że posiadasz te umiejętności i z pewnością wyróżni cię spośród innych kandydatów.

panorama zabytkowej części gdańska z wieżami kościołów i ratusza
Lata spędzone za granicą pozwoliły mi docenić unikatowe piękno Gdańska i polskiej kultury. Na zdj. panorama gdańskiej starówki
fot. Wioletta Borkowska

Docenienie własnej kultury i korzeni

Jedną z najbardziej zaskakujących korzyści studiowania za granicą jest spojrzenie na własną ojczyznę z innej perspektywy. Pozwala ono docenić swoje korzenie i kulturę, oraz zauważyć, że w rodzinnym kraju być może wcale nie jest tak źle. Nagle tak proste rzeczy jak polskie jedzenie, muzyka, krajobrazy czy nawet polska gościnność wydadzą ci się niezwykle wyjątkowe, cenne i godne wychwalania. W ten sposób, choć jesteś daleko od domu, a może właśnie dlatego, że jesteś daleko, zyskujesz głębsze zrozumienie i większe uznanie dla swoich korzeni.

Chociaż korzyści płynące ze studiów za granicą są znaczne, warto pamiętać, że takie doświadczenie wiąże się również z wyzwaniami. Trzeba mieć na uwadze koszty, trudności adaptacyjne, a także kwestie wizowe. Mimo to, jeżeli masz okazję podjąć takie studia, zdecydowanie powinieneś/powinnaś to rozważyć. To inwestycja w twoją przyszłość, która może przynieść ogromne korzyści na wielu poziomach.

Autorka:
Wioletta Borkowska