VII Miejski Mikrolas w Gdańsku - sadzimy już dzisiaj

Gdańsk nie zwalnia tempa w zazielenianiu miejskiej przestrzeni! Już w sobotę, 12 kwietnia mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w kolejnej ekologicznej inicjatywie - sadzeniu VII Miejskiego Mikrolasu. Tym razem leśna enklawa powstanie w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, na terenie przy ul. Andrzeja Grubby, w pobliżu budynku nr 10.
12.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sadzenie mikrolasu
W sobotę, 12 kwietnia, sadzenie kolejnego mikrolasu
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak informuje Sara Miotk z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, na powierzchni 200 m² pojawi się aż 600 sadzonek drzew, krzewów i roślin runa leśnego, które wspólnie stworzą zieloną oazę w środku miasta. To kolejny krok do bardziej przyjaznego, bioróżnorodnego Gdańska.

Ciąg dalszy zielonej rewolucji

VII Miejski Mikrolas to kontynuacja miejskiego programu, w ramach którego w różnych dzielnicach Gdańska powstają niewielkie, lecz intensywnie zazielenione przestrzenie leśne. Poprzednie mikrolasy pojawiły się m.in. w Oruni Górnej-Gdańsku Południe, Pieckach-Migowie oraz na Jasieniu. Teraz przyszła pora na kolejne nasadzenia.

- Mikrolasy stają się naturalnym elementem krajobrazu Gdańska. To nie tylko sposób na walkę ze zmianami klimatu, ale także piękna inicjatywa łącząca mieszkańców wokół wspólnego celu - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wspólne sadzenie i dobra zabawa

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00, w sobotę, 12 kwietnia. Na uczestników będą czekać wszystkie potrzebne narzędzia oraz sadzonki. Podobnie jak w poprzednich edycjach, gleba pod nasadzenia zostanie starannie przygotowana i wzbogacona o 30 ton kompostu wytworzonego z bioodpadów selektywnie zbieranych przez mieszkańców Gdańska. Dzięki temu nowo posadzone rośliny będą miały doskonałe warunki do wzrostu.

Na miejscu nie zabraknie również ciepłych przekąsek i aromatycznej herbaty, które umilą czas spędzony na świeżym powietrzu. To świetna okazja, by połączyć ekologiczną aktywność z integracją sąsiedzką i rodzinnym wypoczynkiem.

Podczas wydarzenia odbędą się także warsztaty z tworzenia ekologicznych domków dla owadów, które podczas sadzenia VI Miejskiego Mikrolasu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Czytaj także: Jasień przywitał wiosnę rodzinnym sadzeniem mikrolasu

Dlaczego warto sadzić mikrolasy?

Mikrolasy powstają zgodnie z metodą Miyawaki, która pozwala na szybki wzrost roślin i stworzenie samowystarczalnego ekosystemu już po kilku latach. Drzewa i krzewy sadzone gęsto i różnorodnie przyspieszają rozwój mikroklimatu i sprzyjają naturalnej retencji wody.

- Każdy mikrolas to inwestycja w przyszłość miasta - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - To miejsca, które poprawiają jakość powietrza, pochłaniają zanieczyszczenia i tworzą siedliska dla wielu gatunków zwierząt.

Różnorodność gatunkowa dla zdrowego ekosystemu

W VII Miejskim Mikrolesie znajdą się m.in.: buki, dęby, klony, sosny, brzozy, dzikie jabłonie i czereśnie ptasie - łącznie około 30 rodzimych gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego charakterystycznych dla naszego regionu. Taka różnorodność zapewnia trwałość i odporność całego mikrolasu.

Czytaj także: Ponad 7 tysięcy nowych drzew w mieście, w 2024 roku

Zasadź swój kawałek lasu!

Dołącz do nas w sobotę, 12 kwietnia o godz. 11.00 na ul. Andrzeja Grubby, w pobliżu budynku nr 10, w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Razem stworzymy kolejną zieloną przestrzeń, która będzie rosła razem z Gdańskiem i jego mieszkańcami.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja