PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Co warto zobaczyć w Scottish Highlands?

Co warto zobaczyć w Scottish Highlands?
Jednym z najpiękniejszych miejsc, które miałam okazję odwiedzić, są Scottish Highlands. Ta wyjątkowa kraina położona w północnej Szkocji pełna jest fascynujących krajobrazów, oszałamiającej dzikiej przyrody, a także licznych atrakcji turystycznych, które z pewnością każdemu odwiedzającemu na długo zapadną w pamięć. Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami moimi ulubionymi miejscami w Scottish Highlands i polecić je wszystkim planującym podróż do tego niezwykłego zakątka świata.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
domki kolorowe nad fiordem przy wschodzie słońca
Miasteczko Portree o wschodzie słońca
fot. Wioletta Borkowska

Miasteczko Portree

Swoje rekomendacje zacznę od urokliwego miasteczka portowego Portree, położonego na wyspie Skye. Ta malownicza miejscowość jest jak z obrazka - kolorowe domki lśniące na tle turkusowego morza tworzą naprawdę niezapomniany widok i zapraszają do powolnych spacerów. Portree oferuje nie tylko przepiękne widoki na otaczające go morze, ale również wiele restauracji, w których można spróbować lokalnych specjałów, takich jak świeże owoce morza czy owsianka z glonami.

Jest to także doskonałe miejsce na nocleg, jeśli planujecie odkrywać piękno wyspy Skye przez kilka dni. A jest co oglądać! Wyspa obfituje w imponujące wodospady, majestatyczne klify oraz porośnięte mchem dolinki, które razem tworzą zapierające dech w piersiach krajobrazy takie jak osuwisko Quiraing. Quiraing to część większego masywu Trotternish, który jest nie tylko rajem dla miłośników przyrody, ale również fantastycznym miejscem do uprawiania trekkingu. Bez względu na to, czy jesteście doświadczonymi turystami górskimi, czy po prostu kochacie piękne widoki, jestem pewna, że Quiraing i jego okolice wam się spodobają!

Zamek Eilean Donan

Obowiązkowym elementem zwiedzania Scottish Highlands są też zamki, takie jak Urquhart, Dunrobin czy Inverness. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest jednak zamek Eilean Donan - majestatyczna budowla położona na małej wysepce połączona z lądem kamiennym mostem, niegdyś siedziba klanu Mackenzie. Za niewielką opłatą zamek można zwiedzić, tym samym poznając jego bogatą historię oraz dawne zwyczaje i styl życia jego mieszkańców. W pobliżu zamku znajduje się również wiele tras spacerowych, które pozwalają na pełne docenienie piękna tego miejsca.

zamek z bloków skalnych położony przy moście nad jeziorem
Zamek Eilean Donan z otaczającymi go wodami jezior Loch Long i Loch Duich
fot. Wioletta Borkowska

Jezioro Loch Ness

Pisząc o Scottish Highlands, nie sposób nie wspomnieć o jeziorze Loch Ness. Znane na całym świecie dzięki legendzie o potworze Nessie, jezioro to jest jednym z najgłębszych w Szkocji i oferuje kilka atrakcji dla odwiedzających. Można tutaj odbyć rejs po jeziorze, podziwiać panoramę z wielu punktów widokowych, a nawet odwiedzić wystawę poświęconą legendarnemu potworowi. Dla wielbicieli pieszych wędrówek, w okolicach Loch Ness znajduje się także wiele ścieżek turystycznych, które prowadzą przez malownicze lasy i wzgórza, z których podziwiać można jezioro, a może nawet i dostrzec samego Nessie…

młoda kobieta w czapce na tle jeziora stoi w chłodny dzień przy tabliczce z napisem Loch Ness
Jezioro Loch Ness od strony miejscowości Fort Augustus
fot. Wioletta Borkowska

Dzika przyroda

Scottish Highlands to także dzika przyroda. Wiele jest tu miejsc, gdzie można spotkać jelenie, sokoły, orły i wiele innych gatunków dzikiej fauny. Na wybrzeżu, przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć delfiny i foki, które często przybywają do tutejszych wód. Ale jeśli jest jedno zwierzę, które bezkonkurencyjnie symbolizuje Highlands, to jest to włochata krowa, znana jako Highland Cow. Krowy te mają długą historię jako zwierzęta hodowlane w Szkocji. Zostały sprowadzone na te tereny z Alp we wczesnym średniowieczu ze względu na ich wyjątkowe zalety.

krowy rasy górskiej porośnięte gęstym włosem z długimi rogami
Highland Cows, czyli włochate szkockie krowy
fot. Wioletta Borkowska

Highland Cows odporne są bowiem na wiele chorób, które dotykają inne rasy bydła, a ich mięso ma niespotykanie niską zawartość tłuszczu. Dodatkowo są świetnie przystosowane do trudnych warunków pogodowych Highlands - ich dwuwarstwowe, wodoodporne futro chroni je przed chłodem i wilgocią, a długie rogi ułatwiają przekopywanie zimą śniegu w poszukiwaniu pożywienia.

Wodospady i oczka wodne

Kiedy mówimy o naturalnym pięknie Scottish Highlands, nie można zapomnieć o wodospadach. Jednym z najbardziej znanych jest wodospad Steall, który znajduje się w dolinie Glen Nevis. To drugi co do wysokości wodospad w Szkocji, a dojście do niego to prawdziwa przygoda, prowadząca przez strome ścieżki i wiszące mosty. Na wcześniej wspomnianej wyspie Skye, polecam zobaczyć dwa wodospady, Fairy Pools oraz Mealt Falls. Fairy Pools to zespół kilku połączonych małymi wodospadami jeziorek i rozlewisk, które słyną z niesamowicie błękitnych wód i pięknych widoków na otaczające góry. Wodospad Mealt Falls to z kolei majestatyczny potok, który z wysokiego urwiska Kilt Rock wpada wprost do Oceanu Atlantyckiego.

klif skalisty, w dole morze, z jednej ze skał spływa ogromny wodospad
Wodospad Mealt Falls położony na skale Kilt Rock
fot. Wioletta Borkowska

Podsumowując, Scottish Highlands to miejsce, które każdy miłośnik podróży powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Niesamowite krajobrazy, dzika przyroda i liczne atrakcje sprawią, że odwiedzający poczują się jak w innym świecie. Bez względu na to, czy jesteście miłośnikami przyrody, historii czy po prostu chcecie się zrelaksować w spokojnej i malowniczej scenerii, Scottish Highlands z pewnością spełnią wasze oczekiwania.

Autorka: Wioletta Borkowska