• Start
  • Wiadomości
  • Wiedza techniczna czy kompetencje miękkie? Debata o przyszłości pracy

Wiedza techniczna czy kompetencje miękkie? Debata o przyszłości pracy

„Rozwiązanie globalnych problemów zależy od wiedzy technicznej, a nie kompetencji miękkich”. To teza z jaką zmierzą się i na różne sposoby zinterpretują dwa zespoły międzypokoleniowe podczas poświęconej przyszłości rynku pracy debaty oksfordzkiej, organizowanej przez Związek Uczelni Fahrenheita we współpracy z Aramco Europe. 15 kwietnia, godz. 14:00, Politechnika Gdańska.
10.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika informująca o debacie oksfordzkiej na Politechnice Gdańskiej na temat przyszłości rynku pracy. W grafice wykorzystano ilustrację przedstawiającą rękę ludzką i rękę robota grające w szachy.
Debata oksfordzka o przyszłości rynku pracy we wtorek, 15 kwietnia na Politechnice Gdańskiej
Graf. Uczelnie Fahrenheita

Kto pyta nie błądzi

Czy da się odpowiedzieć jaka jest przyszłość rynku pracy w erze galopującej robotyzacji i sztucznej inteligencji? Czy to tylko wróżenie z fusów? Media regularnie donoszą, jakie zawody są zagrożone wymarciem i zastąpieniem człowieka przez AI. Pewne jest, że kształtować ją będą zmiany technologiczne, demograficzne, ekonomiczne i transformacja ekologiczna. Pytań rodzi się więc bardzo wiele.

Czego dziś powinniśmy się uczyć, żeby za 10 lat praca dawała nam radość, bezpieczeństwo i przekonanie, że warto się starać? Czy lepiej uczyć się dziś programowania czy empatii? Jakie kompetencje i umiejętności, jaka wiedza i jakie cechy przydadzą się najbardziej nam, ludziom przyszłości?

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Czytaj także: Stypendia Prezydent Gdańska dla doktorantów z zagranicy

Będą szukać odpowiedzi

Z takimi pytaniami zmierzą się już we wtorek, 15 kwietnia o godzinie 14:00 dwa międzypokoleniowe zespoły podczas debaty oksfordzkiej organizowanej w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej przez Związek Uczelni Fahrenheita we współpracy z Aramco Europe.

Tezą poświęconej przyszłości rynku pracy debaty jest: „Rozwiązanie globalnych problemów zależy od wiedzy technicznej, a nie kompetencji miękkich”. Jak tę tezę zinterpretują uczestnicy i jakie argumenty przedstawią?

- Dobrze jest coś wiedzieć, umieć i rozumieć. Wiedzieć coś, co nie zdezaktualizuje się za trzynaście minut. Umieć coś, co daje nam poczucie spokoju i godności. I rozumieć coś, co daje nadzieję. Ale co konkretnie trzeba umieć, wiedzieć i rozumieć? Jakie kompetencje przyszłości przydadzą nam się w tym życiu, które dalej? O tym porozmawiamy 15 kwietnia w debacie oksfordzkiej organizowanej przez Związek Uczelni Fahrenheita na Politechnice Gdańskiej – mówi znany m.in. z TEDxUG dr Miłosz Wojtyna, który poprowadzi debatę. – W debacie spotkają się dwa czteroosobowe zespoły. I chociaż będą się spierać, kłócić i wykazywać, że to ich strona ma rację, to chodzi jednak o coś innego. O to, żebyśmy wiedzieli wreszcie co warto umieć i jakie kompetencje będą potrzebne.

Czytaj także: "Witaj w Domu - Witaj w Pracy 2025”. Termin zgłoszeń mija 15 kwietnia

Zespoły

W skład drużyn wejdą uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci, doktoranci oraz reprezentanci kadry naukowej z Uczelni Fahrenheita.

Zespół A

  • Radosław Tokarz, Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed)
  • Michał Dominów, Politechnika Gdańska (PG)
  • Filip Koy z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie
  • dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG

Zespół B

  • Karmela Matyjasik, Uniwersytet Gdański (UG)
  • Dagmara Kroll, GUMed
  • Zofia Wyrzykowska z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego
  • dr inż. Tadeusz Leśniewski, UG

Debatę oceni czteroosobowe jury: Prorektorki ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego oraz Dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza.

Czytaj także: Pani minister z dyrektorami szkół w Gdańsku: - Będą szkolenia do pracy z AI

Agenda i rejestracja

  • 14:00-14:10 - przywitanie i wprowadzenie
    14:10-15:10 - debata, ocena i ogłoszenie wyników
    15:10-15:30 - networking

Aby wziąć bierny udział w debacie należy wypełnić formularz internetowy.

Debatę można będzie również obejrzeć w mediach społecznościowych i na kanale YouTube Uczelni Fahrenheita.

 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    2. Kongres Zdrowia Kobiet. Gdańszczanki badają piersi