Czynsz
Zwykle stanowi większość wydatków w studenckim budżecie, więc zacznijmy od niego. Dużo zleży od tego gdzie chcesz studiwać (i mieszkać) – Londyn jest oczywiście najdroższy, Edynburg też nie należy do najtańszych, trochę lepiej jest w mniejszych miastach, np. Aberdeen, czy Dundee. Przykładowo w Edynburgu, wynajmjąc mieszkanie ze znajomymi, za pokój w centrum miasta zapłacisz średnio £450 - £500 mesięcznie. Im dalej od centrum, tym oczywiście niższe ceny – około £350 za pokój za miesiąc, „w połowie drogi” między centrum a przedmieściami. Edynburg jest stosunkowo małym miastem, więc mieszkanie trochę na uboczu wcale nie jest jakąś tragedią ;)
Jeżeli chodzi o akdemiki, to tu sytuacja wygląda podobnie w całej Wielkiej Brytanii i zasada jest taka: generalnie pokój w akademiku wychodzi drożej niż w mieszkaniu, dlatego tę opcję polecam raczej tylko na pierwszy rok. Tutaj trzeba się liczyć z kosztami rzędu £500 - £550 za miesiąc. Plusem jest to, że w tę cenę wliczone są już wszystkie rachunki.
Rachunki
No właśnie, do czynszu za mieszkanie trzeba jeszcze doliczyć rachunki. W przypadku własnego mieszkania płacimy za faktyczne zużycie (inaczej niż w akademiku), dlatego tutaj koszty w dużym stopniu zależą od umiejętności oszczędzania i „specyfiki” budynku, w którym mieszkamy, np. grzanie elektryczne jest dużo droższe niż gazowe. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rachunki jest pora roku – oczywiście zimą będą wyższe. Do gazu i prądu trzeba też doliczyć rachunki za Internet.
Ceny różnych dostawców różnią się, więc warto wcześniej trochę poszperać w sieci, żeby znaleźć najkorzystniejsze oferty, jednak średnio powinniśmy się liczyć z wydatkami rzędu £30 - £40 miesięcznie za wszystkie możliwe rachunki.
Jedzenie i artykuły gospodarstwa domowego
Tu ceny nie różnią się bardzo od tych w polskich sklepach (po przeliczeniu), ale dużo zależy od tego gdzie robimy zakupy – czasami za bardzo podobne lub wręcz takie same produkty możemy zapłacić nawet dwa razy więcej w jedym sklepie w porównaniu z innym. Supermarkety typu Aldi i Lidl są zazwyczaj najtańsze, nieco droższe są Tesco, czy Asda, Saisbury’s ma już raczej wyższe ceny, nie wspominając o Waitrose, do którego studenci rzadko kiedy zaglądają. Poza tym, ceny w wersjach „express” czy „local” tych sklepów bywają wyższe niż w standardowych, dużych supermarkatach, więc raczej nie warto tam robić dużych zakupów. Tak czy inaczej, na jedzenie i artykuły gospodarstwa domowego trzeba liczyć mniej więcej £100 - £120 miesiecznie, na spokojnie, bez głodowania ;)
Rozrywka
Jest to dość szeroka kategoria, ale przyjrzyjmy się kilku przykładom. Za studencki bilet do kina zapłacimy jakieś £7 - £9. I tu znowu, ceny różnią się w wielu miastach oraz oczywiście w różnych kinach. Jeżeli chodzi o „wyjścia na miasto” to tu skala potencjalnych wydatków jest bardzo szeroka. Wcale nie tak rzadko, STUDENTOM zdaża się wydać nawet £100 - £200 na jedno wyjście do klubu. Chociaż takiej nocy żałują potem do końca miesiąca. Jeżeli nie chcesz żałować, ale wciąż chcesz się dobrze zabawić, wystarczy ci jakieś £15 - £25 na jedną imprezę w klubie. W cenę wchodzi wejście (w weekendy drożej, nawet £10) i kilka drinków. Jeżeli kluby to nie twoja bajka, zawsze możesz wyjść ze znajomymi do pubu. Tu warto pamiętać, że wiele z nich ma zniżki dla studentów, więc dobrze jest zabrać ze sobą legitymację. Z taką zniżką, za najprostrzego drinka albo kufel piwa może udać ci się zapłacić jakieś £2. Bez zniżek, licz £3 - £4 za to samo. Jeżeli być może nie jesteś w ogóle fanem alkoholu i chcesz po prostu wyjść gdzieś na lunch to i dla Ciebie znajdą się jakieś opcje. Po raz kolejny, wiele zależy od miejsca do którego chcesz się udać. W porządnej, ale niezbyt wyrafinowanej restauracji za lunch dla jednej osoby powinieś zapłacić około £14 - £17.
Komunikacja miejska
Tu niestety przykra wiadomość na początek, na bilety jednorazowe w komunikacji miejskiej nie przysługują zniżki na legitymację studencką. Inaczej sytuacja wygląda jeżeli kupujemy bilet miesięczny.
Przykładowe koszty komunikacji miejskiej w Edynburgu: bilet jednorazowy £1.60, bilet całodzienny (nielimitowane przejazdy do północy) £4.00, bilet nocny (nielimtowane przejazdy liniami nocnymi) £3.00, bilet „miesięczny” £45 za 4 tygodnie (istenieje opcja automatycznego odnawiania biletu co miesiąc przez 1 rok, wtedy cena to £40 za cały miesiąc, ale za pierwszy - £65).
Podręczniki i pomoce naukowe
Zanim cokolwiek kupisz upewnij się, że na pewno jest ci potrzbne – uczelenie mają swoje platformy e-learningowe, na których wykładowcy zwykle umieszczają większość (jeśli nie wszystkie) materiałów, potrzebnych do pełnego opanowania zagadnień z danego przedmiotu. Jeśli jednak potrzebujesz podręczników, poszukaj najpierw używanych w sieci zanim udasz się do księgarni. Za nowy podręcznik możesz spokojnie zapłacić około £40, a za ten sam używany nawet mniej niż połowę. Jeżeli chodzi o zeszyty i inne artykuły papiernicze, to najlepiej zaopatrywać się w nie w supermarketach i tutaj ceny nie powinny być duże wyższo niż te, z którymi spotykasz się w Polsce.
Malwina Strugała, Matematyka aktuarialna