PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wsparcie dla studentów i od studentów. Oksford w dobie koronawirusa

Wsparcie dla studentów i od studentów. Oksford w dobie koronawirusa
W tym momencie temat, który pojawia się zarówno w mediach, jak i w życiu codziennym, jest tylko jeden – koronawirus. Wiele osób zapewne słyszało krytykę Wielkiej Brytanii za początkową reakcję rządu, która od tamtej pory zdążyła się zmienić o 180 stopni. Co jednak z uczelniami? Jak zareagowały i czy starają się wspierać studentów w tym trudnym czasie? Jest to istotna informacja dla osób, które zastanawiają się, czy ich potencjalny uniwersytet będzie umiał sobie poradzić nie tylko w okresie dobrobytu, ale także podczas sytuacji kryzysowej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Książki niezbędne do tegorocznych egzaminów – z pewnością nie zabraknie mi materiałów do nauki w domu.
Książki niezbędne do tegorocznych egzaminów – z pewnością nie zabraknie mi materiałów do nauki w domu.
zdj. Justyna Frankowska



Pierwsze tygodnie, czyli względny spokój

Zgodnie ze wskazówkami rządu brytyjskiego, od początku marca Uniwersytet Oksfordzki zalecał, aby powracający z krajów zagrożonych wirusem poddali się dwutygodniowej kwarantannie. Może się to wydawać trudne zwłaszcza w mieście, gdzie wiele osób na co dzień mieszka w akademikach. Kolegia zorganizowały jednak specjalny system dostarczania posiłków i innych niezbędnych przedmiotów studentom objętych tym środkiem bezpieczeństwa. Uruchomiana została też na bieżąco aktualizowana strona z informacjami i odpowiedziami na częste pytania. Wkrótce jednak uznano, że jest to niewystarczające, a uczelnia podjęła bardziej zdecydowane kroki.

Zamknięcie akademików (ale nie całkowite)

Ciekawym zbiegiem okoliczności, działania uniwersytetu przebiegały w podobnych ramach czasowych, jak rozwój sytuacji w Polsce. Kierując się zaleceniami swojego rządu, uczelnia początkowo nie odwołała zajęć, ale coraz więcej z nich zostało przeniesionych na platformy online, między innymi Zoom. Uniwersytet Oksfordzki funkcjonuje w systemie trójsemestralnym, co oznacza, że zakończenie drugiego trymestru planowane było na piątek 13 marca. Tego dnia specjalna rada akademicka poinformowała studentów brytyjskich, że powinni niezwłocznie opuścić akademiki. Podobne rady skierowane były też do studentów międzynarodowych, których położenie było bardziej skomplikowane ze względu na rozwijającą się sytuację na świecie i stopniowe zamykanie granic. W związku z tym uniwersytet zapewnił, że osoby, które z różnych przyczyn nie mogą się wyprowadzić, mogą pozostać na teranie kampusu, o ile mają do tego istotny powód.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację moje kolegium zadecydowało o stopniowym zamykaniu części budynków, w tym stołówki, oraz zwolnieniu osób sprzątających z obowiązku przychodzenia do pracy. Na terenie akademika pozostała jednak i w dalszym ciągu przebywa minimalna liczba osób potrzebna, aby zapewnić pomoc studentom, którzy zmuszeni byli pozostać w Oksfordzie.

Praca z domu może być problematyczna, ale liczę, że pozytywny wielkanocny wystój podziała na mnie motywująco
Praca z domu może być problematyczna, ale liczę, że pozytywny wielkanocny wystój podziała na mnie motywująco
zdj. Justyna Frankowska



Wsparcie dla studentów i od studentów

W tym trudnym czasie wiele normalnie dostępnych serwisów jest dostępnych online. Obejmuje to między innymi biuro karier, poradnie psychologiczne, a nawet konsultacje z pielęgniarką. Oxford Mindfulness Centre wprowadziło darmową transmisję na żywo, na podstawie której tworzone są również podcasty, można też znaleźć internetowe wydarzenia takie jak Netflix Party, turnieje sportowe, quizy czy wyzwania na TikToku. Pomoc można też uzyskać w realu – osoby przebywające na kwarantannie wciąż mogą poprosić o dostarczenie im jedzenia, czym zajmą się chętni studenci.

Pozostający w Oksfordzie mogą zdecydować się na wolontariat polegający na pomocy osobom starszym w zakupach w ramach serwisu Oxford Hub, a w związku z zamknięciem szkół studenci zdecydowali się również na stworzenie programu korepetycji online. Nie zapomniano też o małych firmach – dzięki portalowi helpyourhighstreet.org można wspierać ulubione kawiarnie, restauracje i sklepy między innymi poprzez zakupienie ich kart prezentowych, dzięki czemu będą one miały większą szansę na przetrwanie kryzysu. Istnieje więc wiele źródeł pomocy i sposobów na pomaganie, w dużej mierze niewymagających wyjścia z domu.

Egzaminy i przyszły semestr

Początek następnego semestru planowany był na koniec kwietnia, co w obecnych warunkach wydaje się nierealne. Chociaż szczegóły wciąż są dopracowywane, wiadomo już, że uniwersytet zdecydował się przenieść zajęcia na internetowe platformy, a jeżeli to niemożliwe, tymczasowo je zawiesić. Pamiętając o wymogach wizowych (nieobowiązujących na razie studentów z Unii Europejskiej), uczelnia uzyskała zapewnienia od urzędu imigracyjnego, że nie spowoduje to problemów z prawem do pobytu zagranicznych uczniów w Wielkiej Brytanii po ich powrocie.

Sytuacja jest trudniejsza, kiedy w grę wchodzą egzaminy. Chociaż wiele z nich można odwołać, jest to niemożliwe zwłaszcza dla studentów ostatniego roku, dla których uzyskanie wyników jest niezbędne, aby ukończyć studia z odpowiednim stopniem. Zdecydowano się więc na skomplikowane podejście polegające częściowo na ocenie dłuższych prac pisemnych, a częściowo na wysyłaniu przez Internet prac egzaminacyjnych w formacie „open-book”, który pozwala studentom korzystać z zebranych materiałów. Istnieje też możliwość otrzymania zamiast tego oceny opisowej, albo przystąpienie do egzaminów w przyszłym roku, oferowana studentom bez dostępu do Internetu.

Badania nad COVID-19

Nie można też zapomnieć o odbywających się cały czas badaniach naukowych nad sposobem powstrzymania wirusa, w prowadzeniu których Uniwersytet Oksfordzki jest jedną z przodujących instytucji akademickich. Prace dotyczą między innymi potencjalnej szczepionki, która wkrótce ma wejść w fazę testów klinicznych, a także projektu nowego wentylatora. Wśród niepokoju o przyszłość można więc poczuć dumę, że jest się członkiem uczelni, która nawet w tak trudnych warunkach stara się podjąć działania wspierające nie tylko swoich studentów, ale też cały świat.

Justyna Frankowska