PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Studia muzyczne na Mozarteum w Salzburgu. Zuzanna pisze, jak tam się dostać

Studia muzyczne na Mozarteum w Salzburgu. Zuzanna pisze, jak tam się dostać
Aplikacja na studia muzyczne wygląda nieco inaczej w porównaniu z aplikacją na uczelnie humanistyczne czy inżynierskie. Pojawiają się też różnice między konkretnymi państwami czy nawet uczelniami w danym kraju. Osobiście zdawałam do dwóch uczelni muzycznych: w Austrii i w Holandii. W tym poście będzie o aplikowaniu na Uniwersytet Muzyczny Mozarteum w Salzburgu, w Austrii.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Studenci Mozarteum w Salzburgu

Rejestracja on-line

Aby wziąć udział w przesłuchaniach trzeba odpowiednio wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej uczelni: http://moz.ac.at/de/. Zależnie od tego na jaki kierunek się wybieramy, są to różne ramy czasowe. Na kierunek instrumentalny zazwyczaj mamy na to cały luty. W systemie wpisujemy swoje dane, “życzenie” - u jakiego nauczyciela chcielibyśmy się uczyć i potencjalny program, który wykonamy(na studia gitarowe wymagane jest 15 minut). Nie ma żadnych opłat wpisowych. Rejestracja i egzamin jest całkowicie darmowy.

Uniwersytet Mozarteum nie wymaga od nas matury. Można zdawać jeszcze w szkole

Co ciekawe, Uniwersytet Mozarteum nie wymaga od nas matury. Na uczelnię można już zdawać podczas nauki w szkole!

Egzamin

Najważniejszym punktem aplikacji na studia muzyczne, szczególnie na te instrumentalne jest egzamin praktyczny. Pozstałe egzaminy odbywają się na przełomie maja i czerwca. Jeśli zdajemy na studia licencjackie, musimy najpierw zaprezentować swoje umiejętności grania na instrumencie. W moim przypadku, z wymaganych 15-stu minut występu, ostatecznie skończyło się na 5-ciu minutach:).

Najważniejszy w zdawaniu do Mozarteum jest egzamin praktyczny

Wszyscy kandydaci zazwyczaj są przesłuchiwani w ciągu jednego dnia. Lista przyjętych jest już ogłoszona późnym wieczorem. W przypadku studiów licencjackich, jeśli kandydat zdał egzamin praktyczny z instrumentu, następnego dnia czeka go egzamin teoretyczny z przedmiotów takich jak kształcenie słuchu, harmonia, a także krótki egzamin z fortepianu. Zazwyczaj jest to “proforma”, bo 90 procent tych, którzy zdali egzamin praktyczny, zaliczają też egzamin teoretyczny.

Istnieje również możliwość przystąpienia do testu z języka niemieckiego. Nie jest on obowiązkowy, ponieważ na zaliczenie języka niemieckiego mamy cały rok akademicki.

Ostateczne potwierdzenie przyjęcia na uczelnie dostajemy pod koniec czerwca/ na początku lipca.

Salzburg - miasto geniusza muzycznego Mozarta

Ważne!

Każdy kierunek czy specjalizacja różni się aplikacją! Np. na studia wokalne, egzamin praktyczny może mieć dwa albo nawet trzy etapy. Przed rejestracją warto wszystko prześledzić. Można także skontaktować się ze mną. Chętnie pomogę!

Już wkrótce post o aplikacji na studia muzyczne w Holandii.

Zuzanna Wężyk

Zuzanna Wężyk