Malwina: - Poszukiwania dobrze jest zacząć od uniwersyteckiego biura karier, które monitoruje sytuację na rynku pracy, a często dostaje też bezpośrednie informacje od pracodawców na temat prowadzonej aktualnie rekrutacji. Warte uwagi są również organizowane na uczelniach targi karier. Jest to szczególnie dobra opcja dla niezdecydowanych, ponieważ w jednym miejscu można zapoznać się z wieloma firmami i ich ofertami oraz porozmawiać z pracownikami. Oczywiście można też standardowo szukać staży za pośrednictwem portali internetowych, jak np. Prospects.
Tadeusz: - Jak najbardziej, uniwersyteckie biuro to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie poszukiwań - oferty są na pewno sprawdzone i dobrze dopasowane do potrzeb studentów. Ponadto warto zastanowić się nad swoją branżą, wybrać z niej firmy które oferują staże i próbować aplikować wszędzie, gdzie warunki nam odpowiadają - im więcej aplikacji, tym lepiej!
Justyna: - Warto sprawdzić bezpośrednio na stronie internetowej interesującej nas firmy, pod zakładką “graduate recruitment”, gdzie bardzo często znajduje się szczegółowy opis procesu aplikacyjnego oraz wszystkie terminy. Chociaż procesy te wyglądają bardzo podobnie, nie są takie same, dlatego na każdą ofertę trzeba odpowiadać niezależnie. Niekiedy ogłoszenia pojawiają się również na portalu LinkedIn, chociaż to raczej nowość.
Magda: - W przypadku aplikacji na praktyki w laboratorium, również można znaleźć wiele instytucji, które oferują wakacyjne staże, czy wymiany międzyuniwersyteckie dla studentów. Aczkolwiek warto też samodzielnie poszperać w internecie - przeszukać strony wybranych przez nas uczelni i tam sprawdzić, którzy konkretni profesorowie nas interesują. Często wiele laboratoriów przyjmuje uczniów na praktyki w okresie wakacyjnym, choć nie jest to bezpośrednio rozgłoszone w sieci. W takim przypadku najlepiej bezpośrednio zwrócić się do miejsc, które nas interesują, bo gdy sami wykażemy inicjatywę, chęć do nauk i pracy z pewnością, w jednym z laboratoriów znajdzie się dla nas miejsce.
Daniel: - Jeżeli nie aplikujemy do dużych korporacji, lecz próbujemy szczęścia w jednej z dopiero wznoszących się firm dobrze jest wykonać uprzedni research. Sprawdzenie jakie są szanse, że dana firma odniesie sukces, kto inwestuje w jej przedsięwzięcia i jak może nasz kierunek studiów im pomóc jest nieocenione. Obecny rynek jest pełen start-up’ów, z których wiele przynosi nieoczekiwane zyski i znalezienie właściwej firmy w odpowiednim czasie może zagwarantować cenne kontakty na przyszłość.
Justyna Frankowska
Magdalena Kalinowska
Malwina Strugała
Tadeusz Janik
Daniel Krajnik