PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Staże studenckie w Wielkiej Brytanii i nie tylko cz. 1: Robić czy nie robić?

Staże studenckie w Wielkiej Brytanii i nie tylko cz. 1: Robić czy nie robić?
O studiach za granicą, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii mówiliśmy już wiele. Uważni czytelnicy z pewnością zdążyli zauważyć, że system studiowania na wyspach w dość dużym stopniu różni się od polskiego. Nie wspomnieliśmy do tej pory o jeszcze jednym aspekcie i związanych z nim różnicach, mianowicie o problemie praktyk studenckich. Jednak nic straconego, już nadrabiamy zaległości!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wakacyjne staże to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, ale także okazja do podróży. Nz. rzeźba pająka sprzed Galerii Narodowej w Ottawie, stolicy Kanady
Wakacyjne staże to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, ale także okazja do podróży. Nz. rzeźba pająka sprzed Galerii Narodowej w Ottawie, stolicy Kanady
zdj. Justyna Frankowska



W tym poście i dwóch kolejnych - Malwina, Tadeusz, Justyna, Magda i Daniel odpowiedzą na podstawowe pytania dotyczące stażu: Robić czy nie robić? Gdzie szukać i jak aplikować?

Malwina: - W przeciwieństwie do dobrze znanych z polskich uczelni praktyk studenckich, brytyjskie staże nie są obowiązkowe. Jeżeli student chce poświęcić część swojego wolnego czasu na zdobycie jakiegoś doświadczenia zawodowego i uda mu się zaprezentować na tyle dobrze podczas procesu rekrutacji, aby otrzymać ofertę takiego stażu – świetnie. Uczelnia bardzo chętnie pomoże w znalezieniu stażu (poprzez biuro karier), wystawi referencje itp., jednak w żadnym razie nie zmusza do odbycia żadnego rodzaju praktyk. Oczywiście jeżeli wchodząc na rynek pracy możemy już pochwalić się jakimś doświadczeniem, startujemy z dużo lepszej pozycji, więc warto przyjrzeć się problemowi stażu bliżej i postarać się, aby dostać ofertę.

Tadeusz: - Obok doświadczenia, warto mieć z tyłu głowy fakt, że najczęściej stażyści także zarabiają - i to wcale nie najgorzej. Jeżeli to nie wystarczająco aby podjąć decyzję, wiele firm ma biura w różnych krajach - na staże w Europie można uzyskać dodatkowe fundusze z programu Erasmus. Podsumowując - można spędzić 2-3 miesiące w zupełnie nowym miejscu, zdobywając doświadczenie i do tego zarabiając pieniądze!

Justyna: - Co więcej, staże w ramach programu Erasmus dostępne są dla wszystkich studentów z Unii Europejskiej, również tych z polskich uczelni. Jeśli nie zdecydowałeś się na studia zagraniczne, nic straconego: nadal możesz wyjechać do Anglii albo innego kraju UE w ramach dofinansowanych praktyk.

Magda: - Warto też pamiętać, co tak naprawdę jest naszym głównym celem – przyszłościowa praca w wybranej przez nas firmie, czy jak w moim przypadku laboratorium. Rzadko kiedy niewymagane jest uprzednie doświadczenie, szczególnie w znaczących na rynku instytucjach. Do tego właśnie idealnie przydadzą nam się praktyki! Możemy jednocześnie przeżyć wspaniałą przygodę, zwiedzając nowe miejsca i poznając nowych ludzi oraz zrobić kolejny krok do przodu w budowaniu naszego CV pod nasz przyszły zawód.

Daniel: - Warto też zwrócić uwagę, że staż w innym kraju, nawet nie związanym bezpośrednio z naszym kierunkiem studiów, bardzo rozwija horyzonty - i pracodawcy to cenią. Tzw. “soft skills”, na przykład umiejętności rozmowy z klientem różnią się, tak samo jak obyczaje różnią się w innych krajach na świecie. Nabyte doświadczenia w radzeniu sobie z obcymi sytuacjami są widziane jako duża zaleta w CV.

Justyna Frankowska
Magdalena Kalinowska
Malwina Strugała
Tadeusz Janik
Daniel Krajnik