Tradycje brytyjskie
Niemal wszyscy słyszeli o brytyjskich zwyczajach takich jak jedzenie puddingu czy obchodzenie Boxing Day, istnieje jednak wiele mniej znanych, a równie ciekawych tradycji. Należą do nich na przykład zwyczaj jedzenia świątecznych ciasteczek tzw. mince pies, nadzianych słodką i gęstą mieszanką bakalii, jabłek, kandyzowanych owoców i przypraw. Często popijane są one grzanym winem: mulled wine. W okolicach świąt tego typu przekąska podawana jest w wielu miejscach i przy różnych okazjach. Nie można zapomnieć oczywiście o świątecznych swetrach (christmas jumpers) czy wielkich cukierkach-niespodziankach (crackers). Popularne są też tradycyjne kolędy, takie jak „O come all ye faithful”, „Hark! The Herald Angels Sing” czy „O Little Town of Bethlehem”, bardzo różne od powszechnie znanych piosenek w rodzaju „Last Christmas”. Często śpiewane są one podczas Evensong, nabożeństwa anglikańskiego odbywającego się wieczorem i opartego w dużej mierze na udziale kościelnego chóru.
Tradycje oksfordzkie
Poza świętowaniem w tradycyjny brytyjski sposób, Oksford rozwinął swoje własne tradycje, związane z uniwersyteckim trybem nauki i zwyczajami. Jako, że semestr kończy się bardzo wcześnie, bo już w pierwszym tygodniu grudnia, oksfordzkie Boże Narodzenie wdzięcznie nazywane Oxmas obchodzone jest już miesiąc wcześniej: 25 listopada. Poza zwyczajowymi spotkaniami świątecznymi odbywają się wtedy uroczyste ”koledżowe kolacje" świąteczne, na tyle popularne, że oferowane przez mój college bilety rozeszły się już w ciągu pół godziny internetowej sprzedaży. Ponadto większość koledżowych kaplic organizuje swój własny wieczór kolędowy, a często również uroczystą Evensong przy świetle świec. Główne ulice oświetlone są świątecznymi lampkami, a na niektórych z nich obywają się bożonarodzeniowe targi i jarmarki. Nawet Zamek Oksfordzki oferuje tematyczne świąteczne wycieczki, zaś organizacje studencki urządzają spotkania, na których podawane są grzane wino i mince pies.
Inne święta
W Wielkiej Brytanii obchodzone są też inne, równie ciekawe święta. Bonfire Night, zwana również Guy Fawkes Night, odbywająca się 5 listopada, jest rocznicą nieudanej próby wysadzenia Parlamentu. Z tej okazji urządzane są ogromne pokazy fajerwerków, dorównujące tym widzianym podczas Nowego Roku. Natomiast dzień 11 listopada, nazywany Remembrance Day, jest okazją do uczczenia pamięci żołnierzy poległych w obu wojnach światowych. Wiele osób na znak nosi wtedy przypięty do ubrań czerwony mak, zaś dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie weteranów. Nie można też zapomnieć o pierwszym maja, kiedy to chór Magdalen College wita nowy dzień uroczystym śpiewem ze znajdującej się przy moście Św. Magdaleny wieży, ani Święcie Dziękczynienia, obchodzonym wewnątrz koledży głównie przez studentów amerykańskich.
Polskie święta
Oxford University Polish Society dba o to, aby polskie święta narodowe nie minęły niezauważone. Dzień Niepodległości i Święto Konstytucji uczczone są uroczystą kolacją, niekiedy poprzedzoną koncertem. W tym roku z okazji 11 listopada odbyły się również warsztaty sponsorowane przez polski oddział firmy consultingowej Bain & Co, natomiast w Dzień Wszystkich Świętych członkowie stowarzyszenia mieli okazję uczestniczyć we mszy świętej w języku polskim. Niezależnie od okazji, a często nawet bez niej, zarząd Oxford University Polish Society dokłada starań, aby polscy studenci nie stracili kontaktu z ojczyzną.
Justyna Frankowska