PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Prawo w UK – interview. Część 2.

Prawo w UK – interview. Część 2.
O tym, jak podejść do rozmowy kwalifikacyjnej, napisano setki poradników. Wiele z nich ma zastosowanie również w obrębie aplikacji na studia prawnicze, dyscyplina ta ma jednak swoje własne zasady, które postarałam się streścić w tym artykule.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kolegium St. Edmund Hall – między innymi tu odbywają się rozmowy kwalifikacyjne
Kolegium St. Edmund Hall – między innymi tu odbywają się rozmowy kwalifikacyjne
zdj. Justyna Frankowska


Wymagania


Część uczelni, m.in. Oksford, przy aplikacji na prawo wymaga rozmowy kwalifikacyjnej (interview). Bywają też uniwersytety, które zapraszają na nią tylko w niektórych przypadkach, zazwyczaj w razie trudności z podjęciem decyzji. Ponieważ prawo nie jest standardowym przedmiotem licealnym, nie wymaga się znajomości przepisów, a jedynie bardzo ogólnego, zdroworozsądkowego rozumienia systemów prawnych. Warto powtórzyć sobie pojęcia takie jak trójpodział władzy, ale wiedza z zakresu podstaw historii i WOS-u, a przede wszystkim życia codziennego, powinna być w zupełności wystarczająca.

Zadania prawnicze


Aplikując na prawo z prawem europejskim, odbyłam dwie rozmowy kwalifikacyjne ze względu na podwójny format kierunku. Dzień przed jedną z nich otrzymałam kilkustronne sprawozdanie z jednej ze znanych angielskich rozpraw, zawierające opinie większości oraz mniejszości. Miałam całe popołudnie i poranek na zapoznanie się ze sprawą (w razie konieczności używając również źródeł internetowych) i sformułowanie własnej opinii. W jednym z kolegiów format był inny – kandydaci otrzymali sprawozdanie bezpośrednio przed interview i mieli ograniczony czas na jego przeczytanie. Podczas mojej drugiej rozmowy otrzymałam zamiast tego spis pięciu fikcyjnych przepisów prawa kontraktu, które miałam zastosować do hipotetycznej umowy o malowaniu płotu.

Przebieg rozmowy

Na stronach internetowych uniwersytetów pojawiają się czasem przykładowe listy pytań, które dają nam dobry pogląd na format rozmowy. Może też być podana lista sugerowanych lektur – nie słyszałam jeszcze, aby odniesiono się do nich wprost, ale kandydat sam może użyć ich w dyskusji, robiąc przy tym dobre wrażenie. Najważniejsze jest jednak własne myślenie i argumentacja. Osoba prowadząca rozmowę często będzie podważać nasze stwierdzenia – należy bronić swoich opinii, ale zmiana zdania czy pójście na kompromis w wielu przypadkach jest lepsze niż uparte trzymanie się nienajlepszej pozycji. Trzeba pamiętać, że rozmowę prowadzi potencjalny tutor, który szuka m.in. osób, z którymi będzie można pracować w przyjemnej atmosferze, dlatego umiejętność prowadzenia w miarę swobodnej konwersacji też jest istotna.

W brytyjskim parlamencie – to tutaj uchwalane są angielskie prawa
W brytyjskim parlamencie – to tutaj uchwalane są angielskie prawa
zdj. Sławomir Frankowski


Inne tematy

Rzecz jasna pojawiają się również pytania ogólne, m.in. o to, dlaczego wybraliśmy podaną uczelnię i dlaczego zdecydowaliśmy się studiować za granicą. Aplikując na prawo z prawem europejskim zostałam też zapytana, czy zdecydowałabym się podjąć studia, gdyby zaoferowano mi jedynie prawo angielskie – przyznam, że na te pytania odpowiadałam na bieżąco, bez uprzednio przygotowanych odpowiedzi. Doświadczenia studentów w związku z personal statement oraz znajomością bieżących wydarzeń znacząco się różnią – mnie poproszono o rozwinięcie kilku punktów listu motywacyjnego, natomiast część moich znajomych miała wrażenie, że rekruter nawet go nie przeczytał. Podobno pytania o sytuację polityczną są bardzo częste, również w ramach „rozgrzewki”, ja jednak nie spotkałam się z ani jednym – prawdopodobnie ze względu na wyrozumiałość osoby rekrutującej w związku z tym, że nie pochodzę z Wielkiej Brytanii.

Język angielski


Zdolności językowe w dziedzinie prawa są bardzo istotne, dlatego należy się spodziewać oceny biegłości języka angielskiego. Ważniejsze jest tu jednak rozumienie i płynność niż poprawność. Przyznam, że przed rozpoczęciem rozmowy byłam przerażona mocnym akcentem kandydatów z Wielkiej Brytanii, z którymi bardzo trudno było mi się dogadać. Przeprowadzający interview profesorowie mówili jednak dużo wyraźniej i nie miałam problemu z ich zrozumieniem. Najważniejsze jest, aby zachować spokój, nie przejmować się błędami, a w razie problemu poprosić o powtórzenie.
Wkrótce część 3 – krótki opis studiów i perspektywy pracy!


Justyna Frankowska