PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Oksford w grudniu, czyli interview oraz Oxmas

Oksford w grudniu, czyli interview oraz Oxmas
Grudzień to w Oksfordzie okres nietypowy, ponieważ z jednej strony wiąże się z radosnym świętowaniem lokalnej wersji Bożego Narodzenia (Oxmas), a z drugiej stanowi jeden z najbardziej napiętych miesięcy stresu i nadziei – gdyż to właśnie wtedy to świąteczne miasto odwiedzane jest przez wszystkich kandydatów na studentów odbywających nieodzowne rozmowy rekrutacyjne, czyli tak zwane interview. Postanowiłam połączyć te dwie sprzeczności, przekazując kilka porad dla przeszłych studentów a także polecając zimowe atrakcje, których nie można przegapić odwiedzając Oksford w tym niezwykłym okresie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Świątecznie oświetlony dziedziniec St Edmund Hall z choinką, która pojawiła się tutaj tuż po 25 listopada
Świątecznie oświetlony dziedziniec St Edmund Hall z choinką, która pojawiła się tutaj tuż po 25 listopada
zdj. Justyna Frankowska


Gratulacje!

Wszystkim osobom, które otrzymały lub niedługo otrzymają zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne szczerze gratuluję! Jest to ogromne osiągnięcie, ponieważ kandydatów wysyłających UCAS-owe aplikacje jest nie tylko bardzo wielu, ale też są oni zazwyczaj niezwykle zdolni i mogą się pochwalić bardzo wysokimi wynikami.

Osoby, które takiego zaproszenia nie otrzymały, nie powinny się załamywać – konkurencja na oksfordzki licencjat jest bardzo duża, a w razie niepowodzenia można spróbować ponownie za rok lub, co jest bardzo popularnym rozwiązaniem zwłaszcza wśród studentów międzynarodowych, wybrać się do Oksfordu na studia magisterskie.


Więc co teraz?
Formuła interview może się różnić z przedmiotu na przedmiot, ale założenie jest podobne – rozmowa ma mieć charakter podobny do tutorialu, sprawdzając wiedzę i umiejętności kandydata, ale także jej/jego zainteresowanie przedmiotem, motywację oraz ogólne podejście do świata. Przygotowując się do interview z jednej z dziedzin objętych programem licealnym, należy powtórzyć zdobyte wiadomości i upewnić się, że istotne tematy zostały opanowane przynajmniej na poziomie szkolnym, a prywatne zainteresowania sięgają sporo dalej.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku przedmiotów takich jak prawo, gdzie uprzednia wiedza nie jest wymagana, a jedyne czego się oczekuje to ogólne rozumienie podstawowych zasad takich jak trójpodział władzy i równość wobec prawa, umiejętności analityczne oraz – tak jak w każdym innym przypadku – szczere zainteresowanie.

Wskazówki
Nie ma przepisu na poprawne przejście rozmowy rekrutacyjnej. Zamiast patrzeć na nią jak na nieodzowną komplikację, warto zauważyć w niej możliwość przetestowania przyszłego systemu nauki, odbycia ciekawej dyskusji i zdobycia nowego spojrzenia na wymarzony przedmiot. Ważne jest, aby popierać wyrażane opinie argumentami i być gotowym ich bronić, ale jednocześnie wykazać elastyczność i nie upierać się przy swoim tylko po to, żeby nie przyznawać racji prowadzącemu rozmowę.

Odpowiedzi na pytania o osobistą motywację powinny być szczere i przemyślane – warto przejrzeć przykładowe pytania dostępne na stronie internetowej uniwersytetu i zastanowić się nad najbardziej standardowymi kwestiami, takimi jak powód wyboru uczelni.

W żadnym wypadku nie należy jednak uczyć się odpowiedzi na pamięć! Dobre przygotowanie jest istotne, ale liczy się też spontaniczność i umiejętność dostosowania wypowiedzi do zaistniałej sytuacji. Trzeba też pamiętać, aby jeszcze raz przeczytać personal statement – nie ma nic gorszego, niż zapomnieć o własnych osiągnięciach i opiniach.

Po całym tym stresie
Czas spędzony w Oksfordzie nie może się jednak ograniczyć do przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej – zwłaszcza, że w okresie Bożego Narodzenia to miasto wprost zachwyca świąteczną atmosferą – i to pomimo braku śniegu. Co więcej, jest to idealne miejsce na zakup prezentów, zwłaszcza dla fanów Harrego Pottera, Alicji w Kranie Czarów, Władcy Pierścieni czy wielu innych popularnych filmów i komiksów. Warto więc odwiedzić sklepiki położone przy High Street, w tym oficjalny sklep uniwersytecki, a także przespacerować się popularną Cornmarket Street. Obowiązkowym punktem programu jest też ozdobiona choinką Broad Street, gdzie już od piątego grudnia otwarty jest jarmark świąteczny, na którym można kupić zarówno bożonarodzeniowe swetry i ozdoby, jak i grzane wino lub – dla niepijących – grzany sok jabłkowy.

Księgarnia Blackwell położona przy Broad Street – można w niej kupić wszelkiego rodzaju książki, od popularnych po naukowe, a znajdujący się kilka budynków dalej sklep muzyczny oferuje szeroki wybór płyt z tradycyjnymi angielskimi kolędami, również w wykonaniu kolegialnych chórów
Księgarnia Blackwell położona przy Broad Street – można w niej kupić wszelkiego rodzaju książki, od popularnych po naukowe, a znajdujący się kilka budynków dalej sklep muzyczny oferuje szeroki wybór płyt z tradycyjnymi angielskimi kolędami, również w wykonaniu kolegialnych chórów
zdj. Justyna Frankowska


Osoby przyjeżdżające na interview powinny też zwrócić uwagę na świąteczne dekoracje w przyjmujących je kolegiach, a przy odrobinie szczęście być może uda im się również wziąć udział w popularnych w tym okresie nabożeństwach Evensong, podczas których w oświetlonych świecami kaplicach i kościołach członkowie chórów wykonują tradycyjne angielskie kolędy. Ambitni mogą nawet wybrać się do jednego z oksfordzkich muzeów lub do położonego niedaleko centrum miasta zamku – a nawet nieco mniej znanego, ale popularnego wśród studentów krytego lodowiska.

Więc na co czekasz?
Do świątecznego Oksfordu można wyruszyć już teraz. Serdecznie zapraszam zarówno kandydatów na studentów przygotowujących się do rozmów rekrutacyjnych, jak i wszystkich innych zainteresowanych. Natomiast tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat uniwersyteckich tradycji świątecznych, zachęcam do czekania na kolejny post, który ukaże się już wkrótce!

Justyna Frankowska