PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Oksford. Justyna podpowiada: Jak wybrać college...

Oksford. Justyna podpowiada: Jak wybrać college...
Większość studentów czuje się związanych z college’em dużo bardziej niż z uniwersytetem, stąd ma się też najwięcej przyjaciół i znajomych. Jakkolwiek college’u nie można wybrać w sposób ostateczny – podczas rekrutacji istnieje opcja wyrażenia preferencji, ale nie jest to decydujące – warto poświęcić moment na rozważenie, który college wydaje ci się najbardziej odpowiedni.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Biblioteka St. Edmund Hall

College, zwane też koledżami czy nawet kolegiami, to instytucje typowe dla Oksfordu i Cambridge. Studenci tych uczelni są członkami uniwersytetu, ale też, a może przede wszystkim, mieszkańcami swoich college’ów. To one prowadzą rekrutację na studia licencjackie, organizują tutoriale (zajęcia w małych grupach, będące podstawą programu studiów), egzaminy próbne, zakwaterowanie i zajęcia pozaakademickie.

Jak działa system rekrutacji?

Preferencję co do przyszłego college’u wyraża się podczas składania internetowej aplikacji przez system UCAS. Oznacza to, że twoje podanie trafi do niego jako do pierwszego. Jeśli zdecyduje się je odrzucić, zostanie ono zwrócone do ogólnej puli, z której każdy college może wybrać swoich przyszłych członków. Istnieje też możliwość złożenia otwartej aplikacji – system automatycznie przydzieli ją wtedy do jednego z college’ów.

Dziedziniec St. Edmund Hall

Aplikacja do konkretnego college’u lub jej brak nie wpłynie na szansę dostania się na uniwersytet – college z reguły wybiera najsilniejszych kandydatów bez względu na to, czy podanie było złożone  bezpośrednio czy też zostało wybrane z puli. To, że jeden college cię odrzucił niekoniecznie wynika z twoich wyników i zdolności – liczba miejsc na dany kierunek oferowanych college’om jest ograniczona, tak więc po otrzymaniu zbyt dużej liczby podań zmuszone są one odrzucać wielu świetnych studentów.

Wybór college’u nie jest więc priorytetem, ale moim zdaniem warto potraktować go jako szansę na wyrażenie swoich preferencji. Poniżej znajdują się sugestie co do kryteriów wyboru pochodzące od moich znajomych. Są one bardzo różne, ponieważ nie ma sprawdzonej formuły na to, jak podjąć tą decyzję. Moja rada brzmi: jeśli dany college wydaje ci się najlepszy, po prostu aplikuj.

Reputacja

Niektóre college cieszą się wybitną rekrutacją, szczycąc się bogatymi tradycjami, osiągającym niezwykłe sukcesy gronem absolwentów, czy po prostu długą historią. Inne słyną z bycia przyjaznymi, ciepłymi miejscami. Istnieją również takie, o których członkach mówi się że są z reguły aroganccy i nieuprzejmi.

Badanie reputacji college’u na odległość jest zajęciem trudnym i czasochłonnym. Być może warto zamiast tego przyjechać do Oksfordu, zwłaszcza na jeden z organizowanych przez college dni otwartych. Jeśli jednak jest to zbyt duży kłopot, nie przejmuj się – na czas wywiadu będziesz mieszkać w college’u rozważającym twoje podanie, dlatego każdy ma szansę poznać jego zwyczaje.

Wnętrze kościoła w Christ Church

Za najsłynniejszy, najlepszy, ale też najbardziej formalny college uważany jest Christ Church. To tutaj aplikuje wielu studentów, którzy mają ambicję być najlepszymi z najlepszych.

Lojalność nakazuje, abym wspomniała też o St. Edmund Hall, zwanym pieszczotliwie Teddy Hall, małym, ale urokliwym college’u znanym z tego, że jest przyjazny i nieszczególnie formalny. Ma długą historię. Panuje tu miła atmosfera, rzecz jasna są tu też najfajniejsi studenci Oksfordu (czytaj: ja i moi znajomi ;) ).

Wyniki w nauce

Ogólnouniwersyteckie egzaminy zawierają zestawienie studentów pod względem college’ów, pozwalając sprawdzić, gdzie osiągane są najwyższe wyniki w danym przedmiocie. Jest to stosunkowo proste i dość obiektywne kryterium, które sprawdzić można za pośrednictwem internetu.

Wyposażenie

Każdy college ma własną bibliotekę, a także obiekty sportowe czy rekreacyjne. Jest to istotne, ponieważ korzystanie z nich z reguły ograniczone jest wyłącznie do jego członków, a pozostali studenci mogą pojawiać się na jego terenie wyłącznie jako goście, zazwyczaj nie mający prawa wstępu do bibliotek.

Wygląd i lokalizacja

College’e różnią się rozmiarem, wyglądem i charakterem. Wielu studentów preferuje tradycyjny, nieco zabytkowy wygląd większości college’ów. Niektórzy wolą jednak wystrój nowoczesny, dominujący między innymi w St. Catherine’s College, zwanym w skrócie St Catz. Istotna bywa też lokalizacja – chociaż wszystkie college’e znajdują się nie więcej niż pół godziny drogi od centrum miasta, niektórzy studenci wolą mieszkać jak najbliżej swojego wydziału, aby móc w pięć minut dostać się na wykłady.

Oferta

Każdy college zapewnia studentom zakwaterowanie i wyżywienie przez część ich licencjatu. Występują jednak różnice w standardzie – chociaż większość college’ów oferuje pokoje jednoosobowe z umywalką, w niektórych dostępne są zamiast tego pokoje dwuosobowe, bądź też takie z własną łazienką. Część college’ów znana jest z dobrego jedzenia, inne – wręcz przeciwnie. W niektórych college’ach można mieszkać przez trzy lata studiów, w innych tylko przez dwa. Każdy college samodzielnie ustala też cenę, której nie można negocjować.

Zajęcia dodatkowe

College’e oferują różnego typu zajęcia dodatkowe: sportowe, przedmiotowe, charytatywne czy artystyczne. Mnie do aplikowania do St. Edmund Hall przekonały odbywające się tu spotkania grupy Creative Writing. Szczegóły tego typu można znaleźć w prospekcie albo na college’owej stronie.

Podsumowanie

Wybór college’u nie jest priorytetem i nie warto poświęcać na niego przesadnie dużo czasu. Zdecydowana większość studentów ostatecznie czuje się zintegrowana ze swoim college’em i nie żałuje, że do niego trafiła. Warto jednak przejrzeć dostępne oferty, aby skorzystać z szansy na wyrażenie swoich preferencji.

Justyna Frankowska

Justyna Frankowska