UKCAT - charakterystyka
Testem pozwalającym na złożenie dokumentów na medycynę na większość brytyjskich uczelni jest UKCAT, czyli United Kingdom Clinical Aptitude Test. Rejestracja rozpoczyna się zwykle w maju, a test można pisać od początku lipca do końca września. Termin należy wcześniej zarezerwować poprzez stronę internetową lokalnego centrum egzaminacyjnego. W Polsce mamy tylko jedno i niestety swoją siedzibę ma w Warszawie (BBIA - Pearson VUE Authorised Test Centre). Dlatego też napisanie UKCATa nieodłącznie wiąże się z wyjazdem do stolicy, gdzie zaraz po skończonym egzaminie otrzymamy wydruk z wynikami.
,,Letnie” terminy na napisanie testu nie są przypadkowe. Twórcy usiłują w ten sposób zachęcić uczniów do przystąpienia do egzaminu w wakacje przed ostatnią klasą liceum (nie można go napisać jeszcze wcześniej, gdyż jego rezultat ważny jest tylko przez rok). Jest to bardzo rozsądny pomysł - dzięki temu zostaje potem jeszcze trochę czasu na dopracowanie listu motywacyjnego na studia. W tym celu przygotowania pod kątem UKCAT najlepiej rozpocząć pod koniec przedostatniej klasy liceum lub tuż po rozpoczęciu wakacji i takim sposobem mieć już test za sobą zanim zacznie się kolejny rok szkolny.
Przed przybyciem na egzamin trzeba też pamiętać, aby przelewem uiścić opłatę. W przypadku testu napisanego przed końcem sierpnia zapłacimy £65, a za slot w późniejszym terminie - £87. Jak widać, UKCAT warto napisać wcześniej także ze względów czysto ekonomicznych!
Sam egzamin nie jest na szczęście aż tak bardzo długi - trwa dwie godziny i pisany jest w całości na komputerze. W ramach utrudnienia nie można mieć ze sobą żadnych brudnopisów ani własnych przyborów papierniczych. Do dyspozycji przystępujących do egzaminu jest jedynie niewielka płytka z przytroczonym do niej pisakiem suchościeralnych. Ucieszyć mógłby niektórych fakt, że dozwolone jest używanie prostego kalkulatora. Ale, ale! Można posługiwać się tylko tym, który dostępny jest na ekranie komputera, co zajmuje sporo czasu i często niekoniecznie usprawnia obliczenia.
UKCAT składa się z pięciu komponentów. Każdy z nich ma za zadanie sprawdzać inną umiejętność, składa się z różnej liczby pytań, na które przeznaczona jest określona liczba minut:
• Verbal Reasoning (44 pytania na 21 minut) - testuje zdolność krytycznego przetwarzania informacji podanej w formie czystego tekstu,
• Decision Making (29 pytań na 31 minut) - sprawdza logiczne myślenie i rozumienie informacji przedstawionych w bardziej złożonej formie, na przykład w zagadce,
• Quantitative Reasoning (36 pytań na 24 minuty) - ma za zadanie ocenić podstawowe umiejętności rachunkowe kandydata,
• Abstract Reasoning (55 pytań na 13 minut) - daje pojęcie o zdolnościach myślenia zbieżnego i rozbieżnego aplikanta, na podstawie których może on wykryć zależności między różnymi informacjami.
• Situational Judgement (69 pytań na 26 minut) - mierzy zdroworozsądkowość i etyczność podejmowanych przez egzaminowanego decyzji.
UKCAT - jak się przygotować
W kwestii przygotowania do UKCAT nie można chyba nic lepszego poradzić, jak rozwiązanie jak największej liczby próbnych testów i pytań. Sporo z nich można znaleźć na oficjalnej stronie UKCAT, a także wydawanej rokrocznie broszurze, takiej jak ta:
https://www.ukcat.ac.uk/media/1237/ukcat_guide_2018-web.pdf
Internet nie skąpi różnych innych stron internetowych, na których dostępne są pytania i należałoby z tego zrobić odpowiedni użytek. Wiele osób twierdzi, że można wystarczająco przygotować się do UKCAT bez wydawania pieniędzy na dodatkowe materiały. Gdyby jednak materiały dostępne bez opłat nie były wystarczające, można pomyśleć o zakupie książek z typowymi pytaniami, na przykład ,,1250 UKCAT Practice Questions”, gdzie znaleźć też można praktyczne porady dotyczące każdego z komponentów. Alternatywą do książki jest wykupienie sobie dostępu do bazy przykładowych pytań na stronie Medify.eu na miesiąc lub dłużej.
W trakcie przygotowań do testu nie można pominąć ćwiczenia na czas, symulując warunki egzaminacyjne. UKCAT jest niezwykle napięty pod tym względem i jeszcze nie zdarzyło się, żeby komukolwiek udało się rozwiązać wszystkie pytania poprawnie w dostępnym czasie. Jako takie ,,mieszczenie się” w czasie trzeba zatem samemu wypracować i nie frustrować się, kiedy nie uda się udzielić dobrej odpowiedzi na wszystkie zadania. Podobnie sprawa ma się z kalkulatorem - jego sprawnej obsługi także trzeba nauczyć się w praktyce.
Ważną kwestią, o której trzeba bezwzględnie pamiętać to unikanie zbyt długiej fiksacji na jednym pytaniu. Osoby, które osiągnęły najwyższe wyniki z tego testu zwykle mówią, że dawały sobie dziesięć do maksymalnie piętnastu sekund po przeczytaniu pytania na znalezienie trou, jak je rozwiązać. Jeśli w tym czasie im się nie udało, przechodziły do następnego pytania. Jest to dobra strategia, ponieważ pytania są bardzo urozmaicone pod względem stopnia trudności. Niektóre można rozwiązać niemal od razu, a nad innymi można by spokojnie głowić się przez pół godziny. Sztuka polega na tym, by nauczyć się rozpoznawać te łatwiejsze i odpowiedzieć na jak najwięcej z nich, te trudniejsze zostawić na sam koniec.
Z powyższego opisu UKCAT być może nie wydaje się najprzyjemniejszym egzaminem, do jakiego będziesz w życiu podchodzić. Ma jednak jedną niezbitą zaletę: wyniki poznaje się przed sfinalizowaniem aplikacji. Pozwala to na porównanie swoich osiągnięć z przedziałami wyników, jakie rozważane przez Ciebie uniwersytety przyjęły w poprzednich latach, a tym samym oszacowanie swoich szans na dostanie się.
BMAT
BioMedical Admissions Test to drugi egzamin wstępny dla osób chcących studiować Medycynę, Biomedical Sciences czy Stomatologię na konkretnych brytyjskich uczelniach:
• Brighton and Sussex Medical School
• Imperial College London
• Keele University
• Lancaster University
• University College London
• University of Leeds
• University of Oxford
• University of Cambridge
Rejestracja na powyższy egzamin rozpoczyna się 1. września, a kończy się 1. października. Istnieje możliwość rejestracji do 15. października, jednak wiąże się ona z koniecznością wpłacenia wyższej opłaty za wejście. Egzamin natomiast odbywa się 31. października, a wyniki są ogłaszane 23. listopada oraz automatycznie wysyłane do wszystkich brytyjskich uniwersytetów medycznych. Jest również możliwość podejścia do egzaminu we wrześniu, co oznacza, że wyniki otrzymasz przed ostatecznym terminem składania podania na uczelnie.
Egzamin BMAT składa się z trzech części: Aptitude & Skills, Scientific Knowledge & Application oraz Writing. Pierwsza sekcja (60 minut) jest podobna do testu UKCAT - zawiera pytania badające Twoje zdolności analizy danych, krytycznego myślenia i umiejętności rachunkowe. Druga część sprawdza wiedzę z zakresu biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Jednak największą trudność tej części testu sprawia mała ilość czasu na wykonanie wszystkich zadań, gdyż wynosi ona tylko 30 minut (ok. 1 minuta na zadanie). Ostatnią sekcją jest Writing (30 minut), czyli pisanie eseju o długości jednej strony A4 na tematy naukowo-etyczne, który następnie oceniany jest pod względem jakości argumentów oraz poziomu języka angielskiego.
Warto pamiętać, że każdy uniwersytet wykorzystuje ten wynik nieco inaczej, więc zapoznanie się z dokładnymi wymaganiami jest niezbędne. Poniższy link przekierowuje na jedną ze stron, która dokładnie analizuje, jak ten egzamin jest oceniany, jakie były zeszłoroczne wyniki oraz jak jest on wykorzystywany w tworzeniu rankingu aplikantów na studia medyczne: https://www.themedicportal.com/application-guide/bmat/.
Przygotowania do tego egzaminu mogą być stresujące, dlatego ważne jest by rozpocząć ćwiczenia jak najwcześniej. Co polecamy?
• Practice papers z wszystkich możliwych stron internetowych jakie znajdziecie
• Past papers z oficjalnej strony BMAT i nie tylko
• Rozwiązywanie testów w warunkach egzaminacyjnych, czyli z ograniczeniem czasowym
• Dokładna analiza poszczególnych sekcji egzaminu i zapoznanie się z zakresem materiału oraz odpowiednimi technikami rozwiązywania zadań
• Osobiście również polecamy książkę z serii “Get into Medical School”, która zawiera ponad 700 przykładowych pytań egzaminacyjnych z świetnym wytłumaczeniem odpowiedzi
• Filmy/kursy online przygotowujące do egzaminu BMAT
Podsumowując, ten krótki 2-godzinny egzamin może zadecydować o Waszej przyszłej karierze, więc warto wcześnie rozpocząć przygotowania oraz napisać go jak najlepiej. Istnieje dużo stron i książek pomagających w ćwiczeniach oraz wyjaśniających krok po kroku poszczególne sekcje egzaminu. Mimo, że jest akceptowany na niewielu brytyjskich uczelniach medycznych, to są one uważane za szkoły elitarne, prestiżowe, a dobre wyniki kolosalnie zwiększają szanse na dostanie się na te wymarzone uczelnie.
W następnym artykule z serii “Medycyna w UK - to nie gryzie!” skupimy się na rozmowach kwalifikacyjnych na studia medyczne w Wielkiej Brytanii, więc „stay tuned”!
Joanna Wolska
Wioletta Borkowska