PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jak napisać dobry list motywacyjny na studia? Cz.2 - podpowiedzi Justyny

Jak napisać dobry list motywacyjny na studia? Cz.2 - podpowiedzi Justyny
We wcześniejszym artykule z tego cyklu Tadeusz dzielił się swoim doświadczeniem, jak napisać dobry list motywacyjny. Teraz czas na kilka podpowiedzi od Justyny...
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rekruterzy chcą studentów, którzy będą uczyć się chętnie i skutecznie

Powiązanie z kierunkiem

W przeciwieństwie do uczelni amerykańskich, uniwersytety angielskie są zainteresowane bardziej zdolnościami kierunkowymi niż ogólną osobowością ucznia. Oczywiście, warto jest wspomnieć o swoich zainteresowaniach, zajęciach pozaszkolnych czy pełnionych funkcjach, ale informacje te powinny być w przeważającej większości podawane w kontekście wybranego kierunku. Fakty zupełnie z nim nie związane mogą być wymienione, ale raczej krótko.

Wbrew pozorom niemal każde zajęcie może służyć jako dowód twoich kompetencji - moja aplikacja na prawo w dużej mierze oparta była na zdolnościach matematycznych, które (jak stwierdziłam) dowodzą umiejętności logicznego myślenia niezbędnej w tej dyscyplinie. Można mówić o wielu rzeczach, o ile tylko potrafi się powiedzieć, dlaczego mają istotne znaczenie.

Uzasadnienie

Wszelkie nietypowe decyzje (gap year, zastanawiający wybór przedmiotów, aplikacja na kilka kierunków) powinny być w miarę możliwości uzasadnione. Jeśli wytłumaczenie brzmi przekonująco (a ma szansę - przecież coś tobą kierowało przy podejmowaniu tej decyzji) mogą się ona stać zaletą, a nie wadą.

Staraj się, aby to wyjaśnienie było zarówno sensowne jak i szczere. Ale bez przesady: jeśli aplikujesz na kilka kierunków, bo nie wiesz jeszcze do końca, co chcesz robić w życiu, to po pierwsze raczej to przemyśl (czasem lepiej jest mieć rok przerwy niż popełnić kosztowny błąd), a po drugie na pewno tego nie pisz.

Szczere zainteresowanie

Rekruterzy chcą studentów, którzy będą uczyć się chętnie i skutecznie. Dlatego tak ważne jest zademonstrowanie zainteresowania kierunkiem studiów jeszcze przed ich rozpoczęciem. Pokaż, że brałeś(aś) udział w zajęciach, programach czy konkursach z tej dziedziny. Dla potencjalnych studentów medycyny bardzo ważne są np. wolontariaty w szpitalach czy domach opieki (trudne do uzyskania w Polsce, za to standardowe w Anglii). W najgorszym wypadku (albo dodatkowo) przeczytaj książki lub periodyki z tej dyscypliny i odnieś się do nich w aplikacji.

Nie myśl jednak, że musisz wiedzieć wszystko - od tego w końcu są studia. Unikaj też fałszywego entuzjazmu: stwierdzenia typu “zawsze kochałem(am) X”, “wszystko związane z X jest bardzo interesujące” niemal zawsze są przynajmniej częściowymi kłamstwami (no chyba że twoja fascynacja naprawdę zaczęła się w przedszkolu - jeśli tak, jestem pod wrażeniem :) ).

Justyna Frankowska

Justyna Frankowska