Od cytowania muzyki do kolonizacji Marsa
Jesteśmy różnorodną grupą, która skupia studentów-pasjonatów wielu dziedzin. W związku z tym, nasze Dni Nauki obejmują swoim zasięgiem szeroką gamę nauk.
Większość tegorocznych prezentacji skupiała się na matematyce i naukach ścisłych – była mowa o prawdopodobieństwie (Marcin Młynarczyk, Heriot-Watt University), algorytmach (Tadeusz Janik, University of Edinburgh), teorii względności Einsteina (Marta Furmaniak, University of Glasgow), a także o kolonizacji Marsa i lotach kosmicznych (Julia Stankiewicz, University of Manchester). Jednak dla zainteresowanych nauką od bardziej humanistyczno-artystycznej strony też mieliśmy kilka propozycji! Zuzia Wężyk z Uniwersytetu Mozarteum mówiła o cytowaniu muzyki, zaś Justyna Frankowska z University of Oxford przybliżyła uczniom tajniki prawa karnego, a także wyjaśniła, kto tak naprawdę rządzi Wielką Brytanią. Dodatkowym wyzwaniem dla uczestników drugiej prezentacji Justyny był fakt, iż była ona poprowadzona w języku angielskim. Były to pierwsze w historii Dni Nauki zajęcia w języku innym niż język polski.
Nauka nie jedną ma twarz
Podczas dwóch dni, które spędziliśmy wraz z gimnazjalistami i licealistami w gdańskim Centrum Hewelianum pokazaliśmy im również, że nauka ma zarówno swoją teoretyczną, jak i praktyczną stronę. Z jednej strony, Szymon Kowara (University of Oxford) mówił o tym jak na teorii zbiorów zbudowana jest matematyka, a Magda Kalinowska (University of Edinburgh) wyjaśniała zasady działania ludzkiego mózgu. Z drugiej zaś strony, Agnieszka Rześniowiecka (absolwentka University College London, obecnie User Experience Researcher w Receipt Bank) tłumaczyła, jak zbudować aplikację na miarę drugiego Netflixa, a ja rzuciłam trochę światła na mechanizmy działania ubezpieczeń.
Wiedza dzisiaj, inspiracja na przyszłość
Podczas Dni Nauki chcemy przede wszystkim dzielić się wiedzą zdobytą na studiach z uczniami gdańskich szkół. Staramy się mówić o kwestiach, które niekoniecznie pojawiają się w szkolnych programach albo pokazywać problemy, z którymi uczniowie mieli już szansę się spotkać, z innej strony. Oczywiście mamy nadzieję przekazać uczestnikom naszą wiedzę, ale w ten sposób chcemy też zainspirować ich do pogłębiania jej po opuszczeniu murów Centrum Hewelianum.
Podczas Dni Nauki, opowiadamy o tym, czym zajmujemy się na co dzień i w ten sposób pokazujemy młodym Gdańszczanom, czasem niezbyt popularne lub wręcz niemal zupełnie nieznane, drogi dalszej edukacji. Nam też ktoś kiedyś powiedział, że można studiować neuronaukę, inżynierię kosmiczną, fizykę chemiczną lub matematykę aktuarialną. Teraz my, mając już jakieś doświadczenia możemy opowiadać o nich innym.
Kto wie, może wśród tegorocznych uczestników Dni Nauki był przyszły konstruktor rakiety, która zabierze ludzi na Marsa?
Malwina Strugała