PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów? Radzą Julia i Adam

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów? Radzą Julia i Adam
Wybór ten zwykle nie jest łatwy, przedstawiamy poniżej czynniki, które nam wydają się najważniejsze.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Adam Małagowski


Adam Małagowski: - Program studiów, przyszła praca, elastyczność 

Program Studiów

Nazwa kierunku często niewiele mówi o tym, czego faktycznie będziemy się uczyli. Warto przyjrzeć się dokładnie liście przedmiotów oraz projektów i sprawdzić, czy znajdziemy tam to, co nas interesuje, czy może raczej to, co nas odrzuca. Istotne są również formy prowadzenia zajęć (wykłady, ćwiczenia, zajęcia w terenie, warsztacie, praca indywidualna): niektóre mogą nam odpowiadać, inne mniej. 

Przyszła praca

Zastanów się, jakiego rodzaju pracy chciałbyś się podjąć po studiach, w jakim środowisku się widzisz. Sprawdź, czy kierunek, którym się interesujesz to odzwierciedla, w jakich firmach i na jakich stanowiskach pracują później absolwenci. Często nie jest to aż tak oczywiste (np. duża część absolwentów mojego kierunku (inż. lotnicza) pracuje później w sektorze bankowym). 

Elastyczność

W trakcie studiów Twoje zainteresowania mogą się rozwijać. Czy dany kierunek uwzględnia dopasowanie do Twoich zainteresowań i przyszłych planów? Czy daje Ci możliwość poszerzania wiedzy o tematy niezwiązane bezpośrednio z tematyką studiów? Jakie różne ścieżki kariery otwiera on przed Tobą? - w moim przypadku będzie to na przykład: inżynier konstruktor, menedżer projektów, przedsiębiorca, analityk sektora bankowego, pracownik naukowy i zapewne kilka innych…

Julia Stankiewicz


Julia Stankiewicz: - Zainteresowania, świadomość wyboru kierunku

Zainteresowania

Pomyśl, czy po skończeniu studiów będziesz mógł pracować z swoim wymarzonym zawodzie. Nie warto kierować się tylko i wyłącznie tym, że zawód będzie prestiżowy i dobrze opłacany. Zamiast zarabiać na spełnianie swoich marzeń, może będziesz mógł je realizować właśnie w swojej pracy? Wiem, że łatwiej powiedzieć trudniej zrobić, ale mimo wszystko spróbuj wziąć to pod uwagę. Studia będą ciekawe i satysfakcjonujące, a praca… mam nadzieję, że będzie jeszcze lepsza! 

Świadomość wyboru kierunku

Istnieją portale, które mogą pomóc Ci zdecydować, czy ten kierunek to jest właśnie TO. EdX oraz FutureLearn oferują darmowe kursy prowadzone przez światowej klasy uniwersytety. Wystarczy się zapisać i voilà!, będziesz miał ogólne pojęcie czego możesz się uczyć na studiach jeśli wybierzesz właśnie ten kierunek. Możliwe jest również wykupienie certyfikatu po ukończonym kursie, który może pomóc w trakcie aplikacji na studia i różne stypendia. Co więcej, na większość wykładów na publicznych uczelniach w Polsce można przyjść jako wolny słuchacz. Jeśli nie jesteś przekonany czy kierunek będzie Cię interesował to spróbuj poświęcić trochę czasu na zobaczenie jak mniej więcej mogą wyglądać Twoje studia.