Dla kogo
O Stypendium może ubiegać się każdy absolwent liceum rozpoczynający studia na uczelni zagranicznej będący jednocześnie zameldowanym w Gdańsku przez co najmniej 3 lata. Prawo do niego mają zarówno maturzyści międzynarodowi, jak i krajowi.
Na jak długo
Stypendium przysługuje na okres studiów licencjackich/inżynierskich oraz magisterskich pod warunkiem spełniania przez stypendystę warunków umowy stypendialnej (zaliczenie wszystkich egzaminów, kontynuacja nauki za granicą, reprezentowanie miasta Gdańska na uczelni zagranicznej, wolontariat). Wypłacane jest w okresie od pierwszego do ostatniego miesiąca każdego roku akademickiego.
Co trzeba zrobić
Należy złożyć aplikację w Urzędzie Miasta (Wydział Rozwoju Społecznego) w terminie do 30 lipca roku, w którym rozpoczynamy studia. Podanie zawiera dość długą listę wymaganych dokumentów, dlatego warto przygotować je odpowiednio wcześnie. Są to między innymi: zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego, potwierdzenie przyjęcia na studia za granicą, list motywacyjny czy charakterystyka wybranej uczelni z uwzględnieniem miejsca w rankingach.
O czym pamiętać
O tym, czy decyzja co do przyznania stypendium będzie pozytywna czy nie decyduje wiele czynników. Pod uwagę brane są następujące cechy kandydata:
Wyniki egzaminu maturalnego oraz oceny,
Szczególne osiągnięcia, udział w konkursach, projektach, zaangażowanie w rozwój własnych zainteresowań,
Praca na rzecz innych, wszechstronny rozwój,
Motywacja kandydata do podjęcia studiów za granicą.
Do aplikacji na stypendium warto przygotować się z dużym wyprzedzeniem. Udział w różnych inicjatywach naukowych oraz charytatywnych na pewno sprawi, że będziemy wyjątkowi na tle innych kandydatów. Ważnym jest, aby rozwijać swoje zainteresowania w kilku kierunkach, zdobywać rozmaite doświadczenia oraz pokazać zaangażowanie w rozwój osobisty.
Skąd szukać pomocy
Obecni Stypendyści Fahrenheita prowadzą program mentorski, w ramach którego udzielają pomocy uczniom w procesie aplikacji na studia oraz Stypendium. Udzielają oni praktycznych porad w kwestii wyboru uczelni oraz kierunku studiów, angażują się również w pisanie listów motywacyjnych oraz innych dokumentów aplikacyjnych. Kontakt z programem Mentorship jest możliwy drogą mailową (programmentorship@gmail.com), bądź przez Facebook’a (Mentorship).
|
Adam Małagowski, Inżynieria lotnicza i kosmiczna