PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jak napisać dobry list motywacyjny na studia? Cz.1 - porady Tadeusza

Jak napisać dobry list motywacyjny na studia? Cz.1 - porady Tadeusza
Kluczowym elementem aplikacji na studia w wielu państwach, chociażby Wielkiej Brytanii jest list motywacyjny (personal statement). Poniżej przedstawiam kilka wskazówek co robić, a czego nie robić pisząc ów list.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Oryginalność

Dziesiątki tysięcy osób aplikują co roku na studia zagraniczne, więc może być trudno się wyróżnić. Warto jednak poświęcić jeden kilkuzdaniowy akapit przykładowo na opowiedzenie o wydarzeniu ze swojego życia lub o jakiejś pasji, czymś, co ukształtowało Cię i sprawia, że masz przewagę nad innymi kandydatami. Jeżeli używasz nieco mniej oryginalnych sformułowań (“jestem bardzo dobrym uczniem”, “mam świetne zdolności komunikacyjne”, “świetnie pracuję w zespole”) to pamiętaj, aby poprzeć to konkretnymi przykładami, to również Twoja szansa, aby czymś się wyróżnić.

Limit znaków

Większość systemów rekrutacyjnych nakłada ograniczenie na długość Twojego listu, ktoś przecież musi to wszystko przeczytać. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydać, że masz mnóstwo miejsca, to jednak nieco złudne i jest niemal pewne, że przekroczysz dany limit. Pamiętaj, że najważniejsza jest treść - gdy zabierzesz się za skracanie tekstu, usuwaj zbędne literackie zabiegi w pierwszej kolejności. Takie narzędzia jak maccery.com/ps  mogą Ci się bardzo przydać.

Autentyczność

To Ty będziesz studiować za granicą, więc Twój list motywacyjny musi być w stu procentach o Tobie. Wszystkie informacje zawarte w nim muszą być prawdziwe, a im więcej z nich jesteś w stanie w jakiś sposób potwierdzić tym lepiej. Wystrzegaj się plagiatu ponieważ większość systemów rekrutacyjnych wychwytuje takie próby oszustwa i automatycznie odrzuca podejrzaną aplikację.

Tadeusz Janik

Tadeusz Janik