Komunikacja na plus
W grudniu 2023 r. w Polsce było 4 006 400 osób, które posiadały ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. W Gdańsku, zgodnie z danymi z 2021 roku było niespełna 63 000 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. W dużych miastach, takich jak Gdańsk, dostępność z roku na rok poprawia się. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach i na wsiach.
Gdańsk był także pierwszym dużym miastem, które mogło pochwalić się stuprocentową niskopodłogową flotą autobusową. W czerwcu 2024 roku minęło 30 lat od dnia, w którym na ulice wyjechały pierwsze autobusy dostosowane do osób niepełnosprawnych ruchowo. 15 lat później z ruchu wycofany został ostatni autobus wysokopodłogowy.
- Komunikacja jest coraz bardziej dostępna, a kierowcy wyedukowani - mówi pani Ewa, aktywna gdańszczanka, osoba poruszając się na wózku.
Coraz lepsza dostępność budynków
Czy chcesz być na moim miejscu?
Słabo wypadamy w kwestii użytkowania niebieskich kopert, czyli miejsc do parkowania wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Nieuprawnione samochody nadal są na nich parkowane.
Prowadzone kampanie społeczne i happeningi aktywistów zadających fundamentalne pytanie "czy chciałbyś być na moim miejscu?" zmieniają świadomość społeczną, ale akurat w tej kwestii dosyć wolno. Jeśli stawiamy pojazd na miejscu dla niepełnosprawnych bez zezwolenia, musimy liczyć się z mandatem co najmniej w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi, nasz pojazd może też być odholowany na parking policyjny. Jeżeli nie działa empatia, może zadziałają kary. Tu nie ma miejsca na "ale".
Gdańsk Miastem Równości – kampania społeczna
Gdańsk miastem równości
Gdańsk od wielu lat likwiduje bariery nie tylko fizyczne, ale też te powstałe w naszych głowach. Przez lata tworzy środowisko przyjazne osobom niepełnosprawnym. W Gdańsku budowane są kolejne mieszkania wspomagane i ze wsparciem, warsztaty zajęciowe dla osób niepełnosprawnych, obecnie dla ponad 220 osób.
Jeszcze kilka lat temu plaże były całkowicie niedostępne dla samodzielnie funkcjonującej osoby z niepełnosprawnością. Dzisiaj specjalne kładki dla osób poruszających się na wózkach znajdują się przy wielu wejściach, a bezpłatne specjalistyczne wózki-amfibie udostępniane są w sezonie letnim na kąpieliskach Stogi i Brzeźno. 24 lutego zarządzeniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz została powołana na szóstą kadencję Gdańska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. To ważne ciało doradcze dla władz Gdańska.
Miasto inkluzywne to miasto dla wszystkich
Agnieszka Haponiuk, specjalistka od dostępności mówi, że instytucje publiczne powinny być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ gwarantuje to równość szans i dostęp do usług publicznych dla wszystkich obywateli, zgodnie z zasadą sprawiedliwości społecznej.
Brak dostępności wyklucza osoby z niepełnosprawnościami z pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym czy zawodowym, co narusza ich podstawowe prawa. Dostosowanie przestrzeni publicznych wspiera integrację społeczną i budowanie bardziej inkluzywnego społeczeństwa.
Rodzinnie i tanecznie w “Reju”. Niepełnosprawni gdańszczanie bawili się na festynie
Czym jest dostępność?
Dostępność to właściwość środowiska, przestrzeni publicznej, rzeczywistości cyfrowej, systemów informacyjno-komunikacyjnych, produktów czy usług, która pozwala osobom z trudnościami funkcjonalnymi zarówno fizycznymi, jak i poznawczymi na korzystanie z niego na zasadzie równości z innymi.
Dostępność cyfrowa to jedna z najważniejszych cech stron internetowych, aplikacji mobilnych i innych rozwiązań cyfrowych. Dzięki niej mogą z tych rozwiązań wygodnie korzystać także osoby o różnym zakresie słuchu, ruchu, wzroku czy zdolności poznawczych. Internet został stworzony w taki sposób, aby mógł z niego korzystać praktycznie każdy, niezależnie od sprzętu, oprogramowania, języka, lokalizacji, umiejętności.
Dostępność dla każdego
Nawet zwykły użytkownik mediów społecznościowych może przekazywać treści dostępne dla osób niedosłyszących lub niedowidzących. Tworząc tekst alternatywny do zamieszczanych zdjęć czy napisy do nagranych wypowiedzi, sprawiamy, że nasze treści są dostępne dla ludzi ze specjalnymi potrzebami.
W wielu sklepach wprowadza się godziny ciszy specjalnie dla osób wrażliwych na dźwięki. Powinniśmy również się do tego stosować. Większe i mniejsze wydarzenia obsługiwane są przez tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Dzięki funduszom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osoba ze specjalnymi potrzebami może pozyskać środki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb lub zakup odpowiedniego laptopa ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób o szczególnych potrzebach.
Tak świętuje Strzyża! Z okazji 25-lecia Rady Dzielnicy mieszkańcy przyszli... "na kwadrat"
Odnoszą sukcesy
W 2024 roku gdańszczanka Natalia Partyka otrzymała od Rady Miasta Gdańska medal Księcia Mściwoja II za wybitne osiągnięcia sportowe rozsławiające Gdańsk w kraju i na świecie. To światowej sławy polska tenisistka stołowa, wielkokrotna mistrzyni świata. Pomimo swej niepełnosprawności rywalizuje w zawodach z zawodniczkami pełnosprawnym.
Katarzyna Heba jest niewidomą adwokatką, ma własną kancelarię w Gdańsku. Jest Ambasadorką Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, przewodniczącą Społecznej Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Pomorskiego oraz Koordynatorką Dostępności przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Dariusz Majorek jest radnym dzielnicy Strzyża, dyrektorem gdańskiego "pefronu". Jest człowiekiem wielu pasji, ale przede wszystkim potrafi pomagać drugiemu człowiekowi jak nikt inny. Z jednej strony doświadczenie, sam jest osobą niepełnosprawną, z drugiej empatia. O Majorku mówi się, że ma serce na dłoni.
Ich sposób na sukces jest prosty, nie poddają się. Ale też bardzo ważne jest dla nich, by traktować ich tak jak wszystkich innych ludzi, mówić o błędach, chwalić sukcesy i nie stawiać barier. Z resztą poradzą sobie sami.