Tłumy przeszły ulicami Gdańska w Orszaku Trzech Króli

Kłaniajcie się królowie! - pod takim hasłem w poniedziałek, 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego ulicami Starego Miasta w Gdańsku przeszedł 14. Orszak Trzech Króli. Już od 11.30 cała okolica rozbrzmiewała kolędami, a mimo niesprzyjającej aury mieszkanki i mieszkańcy tłumnie gromadzili się wokół Bazyliki Mariackiej i wzdłuż ulicy Piwnej, skąd ruszył Orszak Trzech Króli. ZOBACZCIE nasze zdjęcia i wideo.
06.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przebierańcy, białą postać ze złotym mieczem, aureolą i skrzydłami
Orszak Trzech Króli w Gdańsku prowadził m.in. ulicami Długą i Długim Targiem
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

„Kłaniajcie się królowie!”

Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli – „Kłaniajcie się królowie!” – zaczerpnięto z pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Utwór po raz pierwszy opublikowano w 1931 roku we Lwowie, w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu”. Tekst pastorałki, który zaprasza Królów do oddania pokłonu Dzieciątku, zawiera poruszające słowa: „Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg”.

Pokłon trzech króli stanowi kulminacyjny moment każdego Orszaku Trzech Króli i w chrześcijańskiej tradycji odkrywa prawdę o tym, że mędrcy uznali Chrystusa za swego Króla i Pana.

ZOBACZ GELERIĘ ZDJĘĆ Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI W GDAŃSKU

Którędy do stajenki w Gdańsku?

W Gdańsku orszak wyruszył w poniedziałek, 6 stycznia, z ulicy Piwnej kilka minut po godz. 12.00. Na jego czele stanęli Trzej Królowie ze Wschodu otoczeni dziecięcą grupą rycerzy, damami dworu oraz dworzanami niosącymi dary. Prowadziła ich będzie gwiazda przy akompaniamencie werblistów.

O tradycjach i postaciach związanych z tym wydarzeniem opowiadali Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, tutaj w roli współorganizatora, szefa Stowarzyszenia SUM oraz aktor Michał Juszczakiewicz.

tłum ludzi, w tym dzieci, mężczyzna w środku tłumu przemawia przez mikrofon
Orszak Trzech Króli w Gdańsku, na zdjęciu przy mikrofonie Lech Parell - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który od lat jest współorganizatorem orszaku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Wędrowcy z wielu stron świata

Uczestnikom rozdawano śpiewniki z kolędami oraz kolorowe korony z papieru. Zgromadzonych przywitali zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski oraz arcybiskup gdański Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Przybyliśmy tutaj, żeby pokazać symbolicznie, że wędrowcy z wielu stron świata są wspaniale witani w naszej wspólnocie - powiedział Piotr Borawski. - Otwórzmy serca, przejdźmy ulicami naszego miasta, uśmiechajmy się do siebie, śpiewajmy kolędy i świętujemy w tym pięknym dniu. 

- Cieszymy się, że to święto oprócz modlitwy, mszy świętej jest też na ulicach naszych miast, bo w ten sposób naśladujemy mędrców, który przyszli, żeby oddać pokłon Jezusowi narodzonemu w Betlejem. Dlatego idziemy ulicami, żeby tak jako oni dać świadectwo wiary - zaznaczył arcybiskup Wojda. 

tłum ludzi, idzie orszak trzech króli w gdańsku
Wśród uczestników Orszaku Trzech Króli byli m.in. Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska oraz Tadeusz Wojda - arcybiskup metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Orszak zatrzymany przez Heroda 

Po modlitwie, którą odprawił proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, Ireneusz Bratke barwny i głośny orszak ruszył w stronę pałacu Heroda. Rolę jednego z mędrców odegrał Larry Okey Ugwu, były dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W otwartych oknach Wielkiej Zbrojowni stanął Herod, który w tej inscenizacji jest uosobieniem zła i głupoty. Trzej królowie przyszli do pałacu, żeby zapytać o narodzonego Jezusa.

Herod to postać historyczna. W tradycji Ewangelii Mateusza przedstawiony został jako tyran pragnący zgładzić Jezusa, inicjator tak zwanej rzezi niewiniątek. Ze strachu o utratę władzy każde zabić niewinne dzieci, w tym swego syna. Herod próbuje zatrzymać trzech mędrców, bezskutecznie. 

Parada, barwny tłum ludzi, na pierwszym planie królowie i inni przebierańcy

Orszak Trzech Króli w Gdańsku, na zdjęciu w środku Larry Okey Ugwu, który wcielił się w postać króla
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jezus czekał w stajence na przedprożach Dworu Artusa 

Po dłuższej chwili orszak ruszył w stronę stajenki, która znajdowała się na przedprożach Dworu Artusa. Tam święta rodzina czekała na przybycie pielgrzymów, w tym czasie śpiewane były kolędy. Na ulicy Długiej drogę orszakowi zastąpiły biało złote anioły na szczudłach, które poprowadziły orszak na miejsce narodzin Jezusa. Przed stajenką odmówiono modlitwę, po czym Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon dzieciątku i złożyli dary. Wydarzenie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

W orszaku udział wzięła także posłanka do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz, widziany był również kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki

ZOBACZ NASZE WIDEO Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI 

 

 

Kim byli trzej królowie 

Jedyna informacja o mędrcach znajduje się w Ewangelii Mateusza, gdzie nawet nie podano ich liczby. Opowiadanie Ewangelii Mateusza o pokłonie mędrców nie ma charakteru ściśle kronikarskiego. Zarówno wśród wiernych jak i uczonych można znaleźć dwie grupy, jedna uznaje, że jest to opowieść o historycznym wydarzeniu, druga, że jest to refleksja na tematy, które mają swój początek w Starym Testamencie. Jednak trzej królowie, mędrcy, czy magowie są uznawani za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych kościołach wschodu. 

Stajenka Betlejemska na przedprożu Dworu Artusa, to tutaj zmierzał 14. Orszak Trzech Króli
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nie tylko w Gdańsku 

Orszak Trzech Króli, tradycyjna rodzinna parada, przechodzi ulicami wielu miejscowości w Polsce. Orszaki organizowane są również u naszych sąsiadów w Sopocie i Gdyni. Od trzech lat w gdańskiej dzielnicy Letnicy również odbywa się wydarzenie pod nazwą Letnicki Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno-religijnym organizowanym przez Parafię Najświętszej Maryi Panny i jej proboszcza Ireneusza Bradtke oraz Stowarzyszenie SUM przy wsparciu Stowarzyszenia Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Patronat nad Orszakiem Trzech Króli sprawują prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta