Działo się w Gdańsku
W Gdańsku w wyborach samorządowych niespodzianek nie było. Prezydentką została Aleksandra Dulkiewicz. Ogłoszono koniec programu In vitro dla Gdańska, dzięki któremu na świat przyszło prawie 900 dzieci. 22 września minął rok od oddania do użytku Kunsztu Wodnego. Wybrano trzy nowe dyrektorki gdańskich instytucji kultury: Martę Kołacz w Łaźni, Barbarę Srokę w Instytucie Kultury Miejskiej i Martę Szadowiak w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Pod koniec roku oddano do użytku dwa nowe przejścia naziemne, między innymi przy Dworcu Głównym, a na ul. Srebrnej posadzono piąty mikrolas. Przez chwilę działy się historie mrożące krew w żyłach, a to za sprawą zdjęć do serialu "Zatoka szpiegów". Nie zapominamy o dobiegającej końca rewitalizacji Biskupiej Górki. Gdański spektakl "Piękna Zośka" - dzięki TVP - zobaczyła cała Polska. Rada Miasta Gdańska przyznała doroczne prestiżowe medale księcia Mściwoja II i św. Wojciecha. W grudniu podpisano umowę na projektowanie PKM Południe oraz drugiego etapu nowej Świętokrzyskiej i bezkolizyjnego przejazdu na Oruni.
Te inwestycje zrewolucjonizują sieć komunikacyjną tej części Gdańska. Dzięki temu z Pętli Świętokrzyska w sześć minut będzie można dotrzeć do centrum - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz o tych ostatnich inwestycjach.
Najciekawsze zdjęcia 2024 roku. Nasze miasto w obiektywie naszych fotoreporterów gdansk.pl
Gdańszczanie oceniają
Co jeszcze istotnego wydarzyło się w 2024 roku? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy osoby związane z naszym miastem.
Swoją subiektywną ocenę roku 2024 przedstawili nam:
- Anna Czarnowska, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego
- Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Oliwskiego Ratusza Kultury
- Krzysztof Burghardt, specjalista od zieleni
- Marcin Bildziuk, artysta, założyciel domu sąsiedzkiego w Nowym Porcie
- Tomasz Pogonowski z fundacji Pomagamy, nie ziewamy
- Beata Staszyńska-Hansen, edukatorka, reżyserka, art terapeutka
- Jarosław Och, politolog wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego
Po pierwsze zdrowie psychiczne
Anna Czarnowska, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, członkini Wojewódzkiej Rady ds Zdrowia Psychicznego:
- Gdańsk po raz kolejny zachwycił mnie swoją energią i kulturą. Niezwykłym przeżyciem był spektakl “Szklana menażeria” w Teatrze Wybrzeże, poruszająca historia o rodzinnych relacjach, która pozostaje z widzem na długo. Takie wydarzenia przypominają mi, jak ważną rolę odgrywa teatr w naszym życiu, jako miejsce refleksji i inspiracji.
Jestem dumna z tego, że Gdańsk stale się rozwija: od nowych inwestycji po działania społeczne. To miasto naprawdę stawia na dobro mieszkańców i rozwój, co widać w licznych projektach.
Rok 2024 to także intensywny czas w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym. Jednym z naszych większych osiągnięć były warsztaty dla rodziców, młodzieży oraz kadry pedagogicznej, które okazały się niezwykle potrzebne i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Te spotkania stały się przestrzenią do rozmów o zdrowiu psychicznym, wsparciu i budowaniu lepszych relacji w rodzinach i szkołach.
Obywatele robią wielką robotę
Andrzej Stelmasiewicz, były radny miasta, obecnie radny senioralnej rady miasta, przedsiębiorca i filantrop:
- Najważniejsza jest kultura w Gdańsku. Nasze miasto to aktywny wulkan, który wyrzuca ogień, lawę, popioły w przestrzeń. Obywatele miasta robią wielką robotę. Potrzebują jedynie większego wsparcia finansowego i promocyjnego. Wiele zmian na stanowiskach dyrektorów samorządowych placówek kultury, wielkie nadzieje na rozwój tych instytucji i bardziej społeczne podejście do zarządzania nimi. Kultura samorządowa powinna mieć dwa równorzędne priorytety: poziom artystyczny i edukacja. Edukacji nigdy za wiele.
Zoo jest piękne o każdej porze roku
Krzysztof Burghardt, specjalista od zieleni, pracownik GZDiZ, działacz społeczny i aktywista:
- Najważniejsze wydarzenie roku w Gdańsku to 44. zjazd Miast Hanzeatyckich. Ważne były otwarcie biblioteki na Stogach, rewitalizacja Biskupiej Górki, rozbudowie szkoły przy ul. Srebrnej, otwarcie kolejnego przejścia naziemnego przy Dworcu Głównym, ale też zaplanowanie pod budowy nowych budynków mieszkalnych i siedziby Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Ogińskiego.
W tym roku urodziło się mnóstwo nowych zwierząt w naszym zoo, między innymi lutung jawajski. Trzeba wybrać się do zoo. Jest piękne o każdej porze roku.
Pomoc powodzianom i wybory do rad dzielnic
Tomasz Pogonowski, fundacja Pomagamy, nie ziewamy
Najbardziej spektakularną akcją, którą prowadziliśmy w tym roku była pomoc dla powodzian. Sprężyliśmy się i zorganizowaliśmy zbiórki, a potem transporty. Główne akcje naszej fundacji to obiady dla seniorów w czasie pandemii covid -19, potem pomoc dla Ukrainy, a teraz dla powodzian. Skrzyknęliśmy wielu przedsiębiorców i hurtowników. I znowu, jak to my, staraliśmy się pomagać tam, gdzie ta pomoc nie dociera szerokim strumieniem. Po ponad dwóch latach musieliśmy oddać naszą siedzibę. Była grzecznościowo udostępniona. Teraz pewnie zaczniemy szukać nowego miejsca. Ale my, jak to my, najczęściej wpadamy w wir pomagania i zajmujemy się wszystkim, tylko nie sobą. Były też wybory do rad dzielnic, zostałem radnym dzielnicy Śródmieście. Czym zamierzam się zajmować w radzie dzielnicy? Tym samym. Zawsze imponuje mi rozmach wigilii dla bezdomnych w Wielkiej Zbrojowni, nasi podopieczni też tam chodzą.
Wejść w głąb siebie
Beata Staszyńska-Hansen, szkoleniowiec, specjalistką od art-terapii, współautorka koncepcji “Pokolenie (F) fragmentacji” ocenia rok artystycznie i filmowo, skłania nas do wejścia w głąb siebie i znalezienia tego, co dla nas w tym roku było ważne.
ZOBACZ FILM
Najważniejszy Zjazd Hanzy
Marcin Bildziuk, artysta, radny dzielnicy Śródmieście, założyciel domu sąsiedzkiego w Nowym Porcie:
- Rok 2024 w Gdańsku można uznać za wyjątkowy pod względem różnorodności wydarzeń odbywających się w naszym mieście. Według mnie najważniejszym wydarzeniem mijającego roku był Zjazd Nowej Hanzy. Były to cztery dni (13-16 czerwca 2024) nie tylko intensywne dla gości i władz Gdańska, ale także dla każdego, kto tylko był otwarty na spotkanie reprezentantów miast, małych i dużych, znanych i nieznanych, które do nas zawitały, z wielu krajów Europy. Hanza powróciła do Gdańska po 27 latach od poprzedniego zjazdu, który towarzyszył obchodom millenium miasta.
W czasie wydarzenia pokazaliśmy swój potencjał jako miasto gościnne i atrakcyjne pod kątem posiadanych walorów turystycznych. Zjazd stał się platformą wymiany doświadczeń dla wielu środowisk m.in. lokalnych liderów, przedsiębiorców, naukowców i twórców. Poprzedni Zjazd pamiętam jako dziecko i odbiorca wielu wydarzeń. Po 27 latach wziąłem w nim udział jako twórca i animator życia kulturalnego naszego miasta. W ramach udziału w wydarzeniu promowałem najciekawsze zjawiska gdańskiej sztuki współczesnej skupione wokół Galerii Blik. Wydarzeniem wartym uwagi jest, trwającym do 1 marca 2025 roku w Ratuszu Głównego Miasta, wystawa blisko 100 dzieł Stanisława Rolicza "W drodze do bezpiecznego portu". Jego grafiki dokumentujące proces odbudowy naszego Miasta po II Wojnie Światowej to prawdziwe perełki i istotny dokument historyczny obrazujący barwne życie naszego miasta. Prace posiadają zarówno wartość muzealną jak i kolekcjonerską. Dobrze, że Muzeum Gdańska postanowiło zaprezentować dorobek tego wybitnego artysty.
W Gdańsku zwycięstwo w pierwszej turze
Jarosław Och, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego podsumowuje rok w Gdańsku jako czas bez większych niespodzianek wyborczych.
Zobacz całą rozmowę