(1735-1807)
Organmistrz, twórca wielkich organów w oliwskiej katedrze, które przez blisko 100 lat były największym instrumentem w Europie i najpewniej na świecie.
Nauki pobierał u gdańskich mistrzów. Na zlecenie opata Jacka Rybińskiego podjął się przebudowy organów w oliwskiej katedrze. Na koszt klasztoru udał się w kilkuletnią podróż do klasztorów cysterskich w Niemczech i Holandii, aby poznać budowę tamtejszych organów i doskonalić umiejętności u wybitnych mistrzów.
Po powrocie do Oliwy wstąpił do zakonu cystersów, przybierając imię Michał, a w wieku 41 lat przyjął święcenia kapłańskie. W 1763 roku wraz z 20–25 pomocnikami rozpoczął trwające 25 lat prace nad organami. Powstał wspaniały dwukondygnacyjny instrument na planie podkowy, w którego centralnej części jest okno witrażowe. Organy zdobi 25 ruchomych figur dmiących w trąbki i fanfary, putta z dzwoneczkami, ruchome gwiazdy i słońca. 5100 piszczałek wykonano z drewna lipowego, jodłowego i dębowego oraz odlano z cyny i ołowiu. Największe miały 10 metrów, a najmniejsze kilkanaście centymetrów.
Ojciec Michał zmarł w Oliwie.
Od 1958 roku organy służą corocznemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej. Podczas renowacji w XXI wieku odkryto, że większość piszczałek jest oryginalna.
Tekst: materiały własne UM