• Start
  • Wiadomości
  • Rządowy plan walki z pandemią. Bezpłatne testy, krótsza kwarantanna i większa liczba łóżek

Rządowy plan walki z pandemią. Bezpłatne testy, krótsza kwarantanna i większa liczba łóżek

Piąta fala pandemii przybiera na sile w naszym kraju. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki, podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, ogłosił w piątek, 21 stycznia, nowe zasady walki z koronawirusem. To m.in. ogólnodostępne i bezpłatne testy bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia i zalecenie pracy zdalnej dla administracji publicznej.
21.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski
źródło: Facebook/ministerstwo zdrowia


Premier Mateusz Morawiecki przyznał na wstępie, że piąta fala epidemii w Polsce stała się faktem.

- Różni się ona od poprzednich fal tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wirusem nazywanym Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji - powiedział Morawiecki. - To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, inną, której do tej pory nie było.

Apogeum piątej fali spodziewane jest w połowie lub pod koniec lutego br.

1

 

Jakie działania i rozwiązania wprowadza rząd w najbliższym czasie?

- Wprowadzenie w pełni darmowych testów, które będzie można zrealizować bez skierowania od lekarza. Od 27 stycznia 2022 r. test będzie można wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów). Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik testu zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

- Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

- Osoby powyżej 60 lat, lekarz POZ zbada w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.

2

 

- Wraz ze wzrostem zachorowań będzie zwiększana baza łóżkowa w szpitalach. W zależności od potrzeb, zmiany będą przebiegać w trzech etapach:

I ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych do 40 tys.,
II ETAP – zwiększenie bazy łóżek covidowych  do 60 tys.,
III ETAP – przekształcanie szpitali w miarę zapotrzebowania z możliwością hospitalizacji w każdym szpitalu w kraju.

- zalecenie pracy zdalnej administracji publicznej, w tym samorządowej

- W odpowiedzi na nowy wariant Omikron i wzrost liczby zachorowań na COVID-19 zwiększone zostanie zaplecze ratownictwa i transportu medycznego. W gotowości pozostaje 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz 130 zespołów transportu sanitarnego COVID. Do tej pory funkcjonowało 68 zespołów. Zapewnienie szybkiego dostępu do profesjonalnej pomocy medycznej pozwoli przyspieszyć podjęcie specjalistycznego leczenia.

 

3

Podczas piątkowej konferencji premier RP zwracał uwagę na duży wpływ szczepień na ewentualny przebieg choroby.

- 80 - 90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione. Naukowcy mówią, że szczepionki chronią, i 10-krotnie zwiększają szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron - podkreślał premier Morawiecki.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie