(1905-1995)
Krajoznawca, badacz dziejów i kultury, popularyzator Gdańska i Pomorza, społecznik.
Do Gdańska przybył w październiku 1945 roku z Krakowa. Początkowo pracował jako nauczyciel, później urzędnik w Kuratorium Oświaty, po czym przez niemal 20 lat piastował funkcję kierownika działu naukowo-oświatowego w Muzeum Pomorskim (dziś: Muzeum Narodowe). Był aktywnym działaczem Ligi Morskiej i organizatorem turystyki. Znalazł się wśród założycieli gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Publikował na łamach prasy regionalnej.
Szkolił przewodników turystycznych. Działał na rzecz ochrony zabytków, m.in. przyczynił się do uratowania na Westerplatte Wartowni nr 1. Wspólnie z prof. Jerzym Stankiewiczem skatalogował najważniejsze zabytki województwa. Autor wielu poczytnych publikacji o dziejach i zabytkach Gdańska oraz prac historycznych dotyczących losów Polonii gdańskiej i sopockiej oraz Kaszubów.
Jego grób znajduje się na cmentarzu w Oliwie. Patron ulicy w Gdańsku-Kokoszkach.
Jego imię noszą: Koło Przewodników Miejskich i Terenowych przy Oddziale Gdańskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz boisko przy ul. Kościerskiej w Oliwie. Dom, w którym mieszkał przy ul. Kaprów 11 w Gdańsku-Oliwie, oznaczono pamiątkową tablicą.
fot. autor nieznany
Tekst: materiały własne UMG