PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Daniel Chodowiecki

Daniel Chodowiecki
1018 - Pesa Swing 120NaG SWING
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Daniel Chodowiecki

(1726-1801)

Malarz, rysownik o nieprzeciętnych zdolnościach. Dla dziejów Gdańska duże znaczenie historyczne mają jego ilustracje z „Dziennika podróży do Gdańska” (1773), przedstawiające codzienne życie gdańszczan. Zachowało się ok. 4 tys. jego rysunków, 2 tys. rycin i 30 obrazów.

Urodził się przy ul. Grobla I (zapewne pod nr 7). Jako 17-latek wyjechał na stałe do Berlina. Początkowo był zatrudniony m.in. w firmie handlu artykułami gospodarstwa domowego należącej do wuja, gdzie wykonywał scenki na tabakierach i innych drobnych przedmiotach. Jednym z pierwszych jego dzieł był mały portret Stanisława Leszczyńskiego (1734). Prawdziwe sukcesy odniósł jako autor rycin. Uwieczniał budynki, wnętrza, ludzi i scenki rodzajowe. Wykonywał liczne prace na potrzeby drukarzy. Pozyskał tak dużo zleceń, że zaczął zatrudniać grupę współpracowników.

Był wicedyrektorem, a później dyrektorem – berlińskiej Akademie der Künste und mechanischen Wissenschaften (pol. Akademia Sztuki i Nauk Mechanicznych).

Imię Chodowieckiego nosi ulica w dzielnicy Aniołki, a także założona przez Güntera Grassa fundacja kulturalna Daniel Chodowiecki Stiftung, m.in. przyznająca nagrody twórcom grafiki i rysunku z Polski oraz Niemiec. Płaskorzeźbę z jego wizerunkiem umieszczono na elewacji budynku banku przy ul. Okopowej 1 obok innych postaci zasłużonych dla Gdańska.

fot. autor portretu Adolph von Menzel, źródło: Wikipedia.org

Tekst: materiały własne UMG