Zachęcamy rodziców wraz z dziećmi do wizyt, rozmów z specjalistami, nauczycielami i dyrektorami placówek, które pomogą w wyborze szkoły.
- Przed rodzicami sześciolatków czas trudnych i ważnych decyzji. Wybór właściwego przedszkola lub szkoły, to decyzja wiążąca się z edukacją dziecka na całe życie. Miasto Gdańsk, podobnie jak w ubiegłych latach, we współpracy z dyrektorami gdańskich szkół podstawowych i przedszkoli przygotowało szeroką ofertę wsparcia rodziców w podjęciu tej decyzji – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Dni otwarte w szkołach w lutym i marcu
Wszystkie gdańskie szkoły organizują w najbliższe weekendy, tj. 2 i 9 lutego, oraz 1, 2 i 9 marca Dni Otwarte, podczas których zarówno rodzice, jak i przede wszystkim dzieci będą mogli poznać miejsce dalszej nauki. Jest to również okazja do spokojnej rozmowy z nauczycielami, pedagogami i dyrektorami placówek na temat warunków i możliwości, jakie stwarza najmłodszym uczniom i przedszkolakom dana placówka. Swoją pomoc oferują również gdańskie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.
- Jak co roku szczególną uwagę poświęcamy rodzicom dzieci 6-letnich, przed którymi istotna decyzja – kontynuacja nauki w przedszkolu lub wybór oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. – wyjaśnia Grzegorz Kryger, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji. Dni Otwarte są okazją, aby przekonać się, że nasze dziecko jest gotowe na pójście do tzw. zerówki szkolnej. Zarówno nauczyciele, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, jak i dyrektorzy szkół służą pomocą, aby pomóc Rodzicom w dokonaniu właściwego wyboru. – dodaje.
Oddziały przedszkolne gotowe na przyjęcie sześciolatków
Gdańskie szkoły są gotowe na przyjęcie dzieci młodszych w oddziałach przedszkolnych. Bogata oferta zajęć, wsparcie wykwalifikowanej kadry, która będzie pracowała z dzieckiem od tzw. „zerówki” przez cały okres edukacji wczesnoszkolnej, dostosowana infrastruktura z miejscem do zabawy i rozwijanie pasji dziecka oraz dodatkowy rok adaptacji w przyjaznej przestrzeni szkolnej przed rozpoczęciem nauki w klasie pierwszej to nie jedyne argumenty. Spotkania z pracownikami szkół mają służyć również wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości, które może mieć rodzic podejmujący decyzję o wyborze oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
- Istotny jest fakt, że tzw. „zerówki” szkolne funkcjonują na takich samych zasadach, jak grupy w przedszkolach, tzn. gwarantują 10-godzinną bezpłatną opiekę, mogą zapewnić całodzienne wyżywienie oraz co równie ważne, to identycznie jak przedszkola, są placówkami nieferyjnymi zapewniającymi również opiekę podczas dyżurów wakacyjnych – informuje Piotr Kowalczuk.
Plik do pobrania