Głównym priorytetem w tym roku szkolnym będzie budowanie „Demokratycznej Szkoły w Dialogu”. Przed nauczycielami i wychowawcami ważne zadanie edukowania w zakresie takich idei jak demokracja, obywatelskość, prawa człowieka, współpraca i dialog.
- To na czym nam najbardziej zależy, to kształtowanie świadomych postaw obywatelskich. Młodzi ludzie powinni wiedzieć, co od nich zależy, kiedy zdecydują się wziąć udział w wyborach, ale też co tracą, nie decydując się na nie - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Zakończyliśmy coroczną konferencję dla dyrektorów wszystkich naszych placówek oświatowych, podczas której omawialiśmy to, co nas czeka w nadchodzącym roku szkolnym. Bardzo ważnym czynnikiem wynagradzającym ich ciężką pracę są pieniądze, Dlatego także podjęłam decyzję, która spotkała się z radością dyrektorów, że na przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta zostanie poddana pod głosowanie uchwała przyznająca dodatkowe środki na podwyżkę dla dyrektorów i dyrektorów szkół.
Rzecznik Praw Ucznia
Badania, ankiety, rozmowy, analizy i debaty wskazały, że w Gdańsku potrzebna jest osoba, która będzie wpierała młodych ludzi, a także służyła mediacją w różnych sporach. Wybrana na to stanowisko Katarzyna Gęba od 1 września będzie zajmować się koordynowaniem zespołu eksperckiego.
- Moim celem jest wspieranie społeczności szkolnych, aby były przestrzegane prawa uczniów i uczennic. Będziemy szkolić, upowszechniać wiedzę, wspierać i budować zespoły eksperckie. Uczniów jest dużo, a temat bardzo ważny, dlatego potrzeba wielu rąk do współpracy - mówi Katarzyna Gęba, koordynator działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia. - Rozpoczniemy od diagnozy, rozmów i od współpracy ze szkołami. Będziemy budować z pewnością strukturę, w oparciu o głos społeczności szkolnej.
W planach jest, aby zespół Rzecznika Praw Ucznia współpracował z gdańskimi mediatorami, szkolnymi rzecznikami praw uczniów oraz Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Ma upowszechniać wiedzę na temat praw uczniów i uczennic wśród młodzieży i dorosłych, a także wspierać ich w sytuacjach, gdy prawa te będą naruszane.
- Chcemy stworzyć zespół ekspercki, który będzie świadomy różnych rodzajów dyskryminacji, z którymi spotykają się m.in. dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Mówimy tutaj także o równości kobiet i mężczyzn, o osobach z niepełnosprawnością, czy tych, które przybyły do Polski z różnych krajów. Jest to bardzo złożone zagadnienie, ale jesteśmy jego świadomi i dlatego chcemy budować trwały system – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Nowa infrastruktura szkolna
Kolejny rok szkolny zainaugurowany zostanie uroczystym otwarciem nowego budynku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika w Gdańsku Osowej. Zakończył się także pierwszy etapu budowy szkoły podstawowej przy ul. Srebrnej, gdzie od września uczyć się będą uczniowie klas 0-III. Uruchomiono również 3 nowe publiczne niesamorządowe przedszkola.
- Nie można mówić o nauczaniu w zgodzie z prawami człowieka i prawami dziecka, jeżeli nie zapewnimy godnych warunków do pracy i do nauki. Jak co roku robimy wszystko, żeby te warunki poprawiać. Dlatego też rozwijamy sieć szkół i rozbudowujemy te istniejące. Kończymy obecnie wiele drobnych remontów, drobnych prac, ale też większych remontów i modernizacji. To chociażby uruchomienie wyczekiwanego na Morenie basenu przy Szkole Podstawowej nr 2 - mówi Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Początek roku z branżowymi zawodami
Od 5 do 9 września na terenie AMBEREXPO i Polsat Plus Areny Gdańsk 600 zawodników z 32 krajów walczyć będzie o tytuły Mistrza Europy. Uczestnicy EuroSkills 2023 konkurować będą w 43 dyscyplinach m.in. meblarstwie, florystyce, piekarstwie czy mechanice samochodowej. Na widownie w sposób szczególny zaproszeni są uczniowie klas VII i VIII gdańskich szkół podstawowych, którzy na miejscu będą mogli zapoznać się z zawodami, których następnie będą mogli uczyć się w technikach i szkołach branżowych.
Widzowie będą mogli bezpłatnie śledzić zmagania konkursowe, a także spróbować swoich sił w strefach „Try-a-Skill”. To doskonała okazja, żeby zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wdrożenia się w przyszły zawód. Wstęp na teren imprezy możliwy będzie po dokonaniu bezpłatnej rejestracji poprzez specjalnie przygotowany formularz zgłoszeniowy.
Dla osób chcących odwiedzić w trakcie trwania zawodów teren imprezy możliwy będzie dojazd ze stacji Gdańsk Główny bezpośrednim pociągiem, który zatrzymywać się będzie wyłącznie na stacji Gdańsk Stadion Expo. Pociąg kursować będzie w godzinach 9.00 – 17.00 i dostępny będzie także dla tych, którzy będą chcieli z terenu AMBEREXPO wrócić do centrum Gdańska.