PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańscy Ambasadorzy finału Ligi Europy

Gdańscy Ambasadorzy finału Ligi Europy
Bogusław Kaczmarek, Sebastian Mila i Sławomir Peszko zostali gdańskimi Ambasadorami finału Ligi Europy. Nominacje odebrali z rąk prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Bogusław Kaczmarek

Grał w piłkę – jako pomocnik - w dziewięciu klubach, trenował piłkarzy w kilkunastu. Urodził się w Łodzi, w dzielnicy Bałuty, wychował na ulicy Lutomierskiej. Jak sam mówi: „To druga, po Piotrkowskiej, najdłuższa ulica w Łodzi, ale zdecydowanie mniej ekskluzywna”.

W 1970 roku trafił do Gdańska na studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego na kierunku: biologia z wychowaniem fizycznym. Gdy otrzymał tytuł magistra, w 1974 roku, podjął treningi w Stoczniowcu. Potem przez dwa lata grał w Lechii i trzy lata w Arce Gdynia, z którą zdobył Puchar Polski w 1979 roku. Karierę zawodnika kończył w Finlandii.

Jako trener prowadził m.in. juniorów Lechii (wicemistrzostwo Polski w 1991 roku). W profesjonalnym futbolu jego największym sukcesem było zdobycie wicemistrzostwa Polski z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski w 2003 roku. Pod jego okiem rozwijali swoje talenty m.in. reprezentanci Polski: Jerzy Dudek, Grzegorz Rasiak, Sylwester Czereszewski, Tomasz Sokołowski.

W lipcu 2006 roku znalazł się, na dwa lata, w sztabie selekcjonera reprezentacji Polski Leo Beenhakkera. Jest moderatorem programu TOP Talent w Gdańsku, który, jako jedyny w Polsce, wspiera wyróżniających się młodych piłkarzy w wieku 11-15 lat. Prowadzi też warsztaty na Uniwersytecie Gdańskim dla studentów podyplomowego Studium Psychologii Sportu.

Sebastian Mila

11 października 2014 roku, w 88. minucie meczu na Stadionie Narodowym w Warszawie, pokonał bramkarza Manuela Neuera i Polska po raz pierwszy wygrała z Niemcami 2:0. Pomocnik Sebastian Mila przeszedł tym sposobem do historii polskiego futbolu.

Był mistrzem Europy U-18 i wicemistrzem Europy U-16. Z Austrią Wiedeń zdobył mistrzostwo Austrii i dwukrotnie Puchar Austrii. Ze Śląskiem Wrocław został mistrzem i wicemistrzem Polski, z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski wywalczył Puchar Polski i dwukrotnie wicemistrzostwo Polski.

Jesienią 2003 roku, Groclin wyeliminował w Pucharze UEFA Herthę Berlin, a potem Manchester City. W pierwszym meczu w Manchesterze, Mila pokonał fenomenalnym strzałem z rzutu wolnego 75-krotnego reprezentanta Anglii Davida Seamana. Groclin zremisował 1:1, rewanż w Grodzisku zakończył się bezbramkowym remisem i polski zespół awansował do 1/16 finału, gdzie musiał uznać wyższość Girondins Bordeaux (0:1 i 1:4).

W reprezentacji Polski Mila rozegrał 38 meczów, zdobył 8 goli.

Sławomir Peszko

Z Wisłą Płock, do której trafił w wieku 15 lat z Nafty Jedlicze, zdobył w 2006 roku Puchar i Superpuchar Polski. Z Lechem Poznań, swoim drugim klubem, też święcił triumfy. W 2009 roku zdobył Puchar i Superpuchar Polski, a w 2010 mistrzostwo. Trenerzy zawsze umieszczali go w pomocy, na pozycji skrzydłowego.

Mając 25 lat, na początku 2011 roku, wyjechał do niemieckiego FC Koeln. Przez dwa sezony zagrał w 45 meczach Bundesligi, kolejny rok spędził w angielskim Wolverhampton Wanderers, potem znalazł się we włoskiej Parmie, ale szybko wrócił do Koeln, które wcześniej spadło do II ligi. Mistrzostwo drugiej Bundesligi to jego ostatni sukces na obczyźnie. Przyjechał wtedy do Gdańska, by grać w Lechii. Biało-zielony strój ubierał przez 3,5 roku, kolejne pół roku spędził na wypożyczeniu w Wiśle Kraków. Z Lechią zdobył Superpuchar Polski w 2019 roku.

W reprezentacji Polski zagrał 44 razy, zdobył 2 gole. Pojechał z nią na mistrzostwa Europy w 2016 roku i mistrzostwa świata w 2018.

Był dobrym duchem każdej drużyny, w której występował. Z czasów gry w Lechu Poznań wywodzi się jego przyjaźń z Robertem Lewandowskim. Był drużbą na jego weselu. Do dziś spędzają wspólnie wakacje.