1 września 2019 r., godz. 12:00, pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2 odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji poległych pocztowców. Po jej zakończeniu nastąpi oddanie hołdu poległym Pocztowcom oraz złożenie wieńców.
Atak na budynek Poczty Polskiej nastąpił równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Pomimo przeważających sił nieprzyjaciela – użycia miotaczy ognia, ładunków wybuchowych, dział i wsparcia artyleryjskiego budynek Poczty Polskiej broniono przez czternaście godzin. Decyzja o kapitulacji została podjęta dopiero o godz. 19.00.
Bilans strat po stronie Polskiej to 8 zabitych – w tym dwóch w czasie poddawania oraz 14 rannych w tym czworo śmiertelnie. Straty po stronie hitlerowskiego agresora to dziesięciu zabitych i dwudziestu pięciu rannych.
Obrońcy byli sądzeni w dwóch procesach przez sąd polowy brygady generała Friedricha Eberhardta. Wszyscy zostali skazani na śmierć za bojówkarstwo.
O niesprawiedliwości wyroku świadczy rewizja nadzwyczajna procesu pocztowców, która została przeprowadzona w 1995 r. przez Sąd Krajowy w Lubece. Stwierdził on między innymi pogwałcenie reguł postępowania sądowego i naruszenia postanowień IV konwencji haskiej. W jej wyniku Obrońcy Poczty Polskiej zostali przez sąd uniewinnieni. W 1998 roku Rada Miasta Gdańska przyznała obrońcom Poczty Polskiej (łącznie 56 osobom) pośmiertnie tytuły Honorowych Obywateli Miasta Gdańska.
Miejsce egzekucji Obrońców Poczty Polskiej nie było znane aż do 28 sierpnia 1991 r. Na zbiorowy grób natrafiono przypadkowo podczas prowadzenia prac ziemnych na pasie startowym na gdańskiej Zaspie.
Po identyfikacji szczątków ofiar zostały one złożone na Cmentarzu Zaspa – Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego, w dniu 4 kwietnia 1992 roku, w mogile specjalnie na ten cel wybudowanej staraniem Poczty Polskiej.