Ceremonia otwarcia 762 Jarmarku Dominikańskiego odbędzie się w sobotę 23 lipca o godz. 12.00. Wówczas z przedproża Dworu Artusa wyruszy barwna parada kuglarzy, muzyków i szczudlarzy z Teatru GAK.
Przez zabytkowe uliczki przejdą jarmarkowe postaci – Karmazynowy Kogut, Alegoria ze Złotej Bramy, Hermes, patron kupców, bursztynowa królowa Jurata, gdańscy mieszczanie i żołnierze. Finał parady zakończy się wypuszczeniem 300 gołębi na znak solidarności z walczącą Ukrainą oraz Ukraińcami - nowymi mieszkańcami Gdańska.
Przez cały czas trwania Jarmarku na gdańszczan i turystów czeka wiele kulturalnych atrakcji. Część z nich odbywa się cyklicznie, co pozwala na zaplanowanie sobie czasu i skorzystanie z większości oferowanych wydarzeń.
Jarmarkowe parady szekspirowskie
Prawdziwą gratką dla mieszkańców i turystów będą barwne parady. Tegoroczne Happeningi uliczne promujące Gdański Teatr Szekspirowski, a więc również 26 Festiwal Szekspirowski, będą oparte na motywie tryptyku “Wóz z Sianem” Hieronima Boscha znajdującego się pomiędzy “niebem a piekłem” w bocznych jego nawach. Środkowa część opisuje świat doczesny, współczesną ziemię. Istotną postacią każdego z happeningów jest postać Wędrowca korelujący z tegoroczną identyfikacją wizualną i plakatem festiwalu.
Aktorzy i aktorki w barwnym taborze zagarniać będą przestrzeń uliczną realizując poszczególne sceny z obrazu. Publiczność będzie mogła zobaczyć rozśpiewanych kuglarzy, szczudlarzy, cyrkowców, a także postaci z epoki elżbietańskiej. A na stoisku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego znajdującym się na Ołowiance będzie można dowiedzieć się, jaka przyszłość nas czeka. Wszystkowiedząca Wróżka będzie przepowiadać chętnym ich przyszłe losy.
W akcjach wezmą udział aktorzy Korkoro, wolontariusze festiwalowi oraz uczestnicy warsztatów kuglarskich. Podczas działań artystycznych będzie można też odebrać ulotki, upoważniające do rabatów na bilety na Festiwal Szekspirowski.
Harmonogram parad:
- 23 lipca (sobota), godz. 11.00-12.00 oraz 17.00-19.00
- 24 lipca-7 sierpnia, godz.12.00-13.00 oraz 17.00-19.00
Parady artystyczne wyruszą spod siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w kierunku stoiska teatru na Ołowiance.
Pierwsze urodziny Muzeum Bursztynu i inne atrakcje
Mija rok od otwarcia nowej siedziby Muzeum Bursztynu, która znajduje się w Wielkim Młynie. Z tej okazji, w dniach 23 i 24 lipca zaplanowano świętowanie przy słowach poezji i dźwiękach bursztynowej gitary. Przez cały 762. Jarmark św. Dominika, będzie można odkrywać tajemnice Złota Bałtyku dzięki grze terenowej. Jedną z atrakcji, która startuje 4 sierpnia, będzie także nowa wystawa plenerowa o roli kobiet w gdańskiej nauce.
Słowa z bursztynu
Tematem 220. Krakowskiego Salonu Poezji będą „Słowa z Bursztynu”. Podczas spotkana, które odbędzie się w sobotę, 23 lipca o godz. 19.00 przedstawiona zostanie twórczość poetycka związana z tematyką Złota Bałtyku w utworach Jana Andrzeja Morsztyna, Zbigniewa Herberta, Margaret Coats, a także poematów Marcjalisa i Owidiusza z czasów starożytnego Rzymu. Spotkanie poprowadzi Marta Jankowska. Gościnnie wystąpi harfista Carlos Peña Montoya z Kostaryki.
Koncert na bursztynowej gitarze
Drugą z atrakcji, w rok po przecięciu przez pierwszych zwiedzających wstęgi do nowego Muzeum Bursztynu, będzie koncert na gitarze elektrycznej wykonanej z bursztynu. W repertuarze urodzinowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 24 lipca o godz. 19.00 znalazły się utwory AC/DC i innych gwiazd rocka. Wydarzenie odbędzie się na skwerze Heweliusza obok Wielkiego Młyna. Wstęp wolny.
Przez cały Jarmark, od 23 lipca do 14 sierpnia, gdańszczanie i turyści będą mogli wziąć także udział w grze terenowej w obrębie skweru Heweliusza.
Przy dźwiękach carillonów
W tym czasie w naszym mieście odbywa się także XXIV Gdański Festiwal Carillonowy i cykl koncertów Turmmusik, podczas których występować będzie zespół Tubinatores Gedanenses. W repertuarze widowiskowych koncertów rozbrzmiewających z wież znajdą się utwory gdańskie i europejskie.
O pozostałych jarmarkowych atrakcjach, które przygotowało Muzeum Gdańska, można przeczytać na wirtualnym biurze prasowym instytucji. Pierwsze urodziny Muzeum Bursztynu i jarmarkowe atrakcje | Komunikaty | Biuro prasowe Muzeum Gdańska (muzeumgdansk.pl)
Piraci dobrej roboty
W trakcie Jarmarku św. Dominika na Targu Rybnym będzie można kilkukrotnie zobaczyć spektakl Teatru Miniatura pt. „Piraci dobrej roboty”, który powstał na podstawie pełnej zabawnych i znakomicie napisanych wierszy książki „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller. Spektakle odbędą się 26 lipca, godz. 16.00, 28 lipca, godz. 15.00 i 4 sierpnia, godz. 16.00.
We współpracy z Wydawnictwem Tashka 4 sierpnia o 15.00 zorganizowane zostaną także rodzinne warsztaty z teatrem kamishibai na podstawie książki „Karmelek” Marty Guśniowskiej (3+), a 7 sierpnia o 13.00 rodzinne warsztaty plastyczno-ruchowe inspirowane książką „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie” Maliny Prześlugi (5+). Oba poprowadzi pedagożka teatru Monika Tomczyk.
Warsztatowo i koncertowo z biblioteką, Gdańskim Archipelagiem Kultury i Cappellą Gedanensis
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku na czas Jarmarku także przygotowała atrakcyjną ofertę wydarzeń. W środę, 27 lipca, o godz. 15.00 w Strefie dla Dzieci znajdującym się na Targu Rybnym, zaplanowano warsztaty wokalne dla dzieci „Śpiewać każdy może”. W tym samym miejscu, 3 sierpnia najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych „Biblioteka Marzeń Zaczytanych Maluchów”.
W przedostatnim dniu Jarmarku, 13 lipca zaplanowano widowisko z udziałem aktorów i aktorek teatru Muzycznego w Gdyni pt. „Dźwięki Tality. Koncert w słoneczny dzień”.
Pokazy teatru ognia MANIPURA, warsztaty artystyczne i rękodzielnicze, taniec, koncerty i animacje dla dzieci, to propozycje, które szykuje na Jarmark Gdański Archipelag Kultury.
Cappella Gedanensis w czasie Jarmarku wystąpi dwukrotnie na scenie znajdującej się na skwerze Heweliusza. W czasie koncertu “Z uśmiechem nam do twarzy” wraz z gdańskim zespołem wystąpi Klaudia Trzasko-sopran i Anna Mikolon-fortepian. Podczas drugiego z wydarzeń wystąpi Valeriy Filipov, muzyk zagra na fletni Pana, pile i harmonijce.
Szczegółowy plan i godziny wydarzeń można sprawdzić w programie Jarmarku.
Koncert In Progress LITE
W tym roku In Progress, jeden z flagowych projektów Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia odbędzie się w nieco innej formie. W piątek, 29 lipca 2022 o godzinie 20.00 odbędzie się koncert IN PROGRESS LITE. Na scenie na Ołowiance wystąpią Hania Piosik ( D I D ) oraz zespół LASY.
Więcej Informacji o wydarzeniu na stronie CSW Łaźnia.
Rodzinna gra miejska - GAPS Gdańsk, Artyści, Przestrzeń, Sztuka
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przygotowało także grę miejską, podczas której zaprosi dorosłych i dzieci na poszukiwanie sztuki w mieście. Gra rozpocznie się 30 lipca, o godz. 12.00 przy ulicy Szerokiej 108. Uczestnicy otrzymają karty zadań, po czym samodzielnie ruszą na wyprawę po Głównym Mieście. Czas trwania gry to około 1,5 godziny.
Każdy uczestnik otrzyma drobny upominek, a dla trzech drużyn z największą ilością dobrych odpowiedzi i najkrótszym czasie przejścia przewidziane są nagrody. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
Gra miejska GAPS jest idealną propozycją na ciekawe spędzenie wolnego czasu i zdobycie wiedzy na temat dzieł, które zdobią Gdańsk. To również wyjątkowa okazja, aby poznać miasto z zupełnie innej, często nieznanej perspektywy.
Jarmark Świętego Dominika to 762. lata tradycji wymieszanej z nowoczesnością, jedyny w swoim rodzaju klimat, najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, oryginalna kuchnia regionalna i międzynarodowa przyciąga co roku do Gdańska turystów z kraju i zagranicy. Niepowtarzalna atmosfera w wyjątkowej historycznej przestrzeni, komfort zakupów, atrakcyjna ekspozycja stoisk, różnorodne strefy odpoczynku i bogaty program artystyczny stanowią najmocniejszą stronę naszego wydarzenia. Naszego, bo tworzymy je razem. Mieszkańcy, instytucje kultury, kupcy, artyści i gastronomicy.
Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie jarmarkswdominika.pl.