
W sali SARP Wybrzeże rozstawiono plansze pokazujące prace, które zdobyły nagrody w konkursie urbanistyczno-architektonicznego na koncepcję Centrum Południe
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Dwa etapy konkursu, pięć prac w finale
W debacie w siedzibie SARP Wybrzeże (Dwór Bractwa św. Jerzego, przylegający do Złotej Bramy) uczestniczyli członkowie sądu konkursowego, autorzy nagrodzonych prac, architekci i urbaniści.
Przypomnijmy, że dwuetapowy konkurs studialny na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną centrum dzielnicowego Centrum Południe ogłoszony został na początku maja ub. roku. Wpłynęło 19 prac, z czego do ostatniego etapu wybrano 5 zgłoszeń. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 13 listopada 2024 r.
13-osobowy sąd konkursowy nie dał I nagrody. Przyznał natomiast dwie drugie i dwie trzecie nagrody oraz wyróżnienie. Szczegółowo o wynikach konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Południe można przeczytać na naszym portalu.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
Kiedy i jak powstanie Centrum Południe?
Projekt planu miejscowego dotyczącego centrum dzielnicy Południe - Ujeścisko, w rejonie ulic Warszawskiej i Piotrkowskiej – jest na początku procedury planistycznej prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gdańska. Nie został jeszcze skierowany do uzgodnień. Przed nami są też jeszcze konsultacje społeczne projektu planu miejscowego. Przypomnijmy, że instytucje uzgadniające projekt planu mają na to 30 dni. Wyłożenie planu dla mieszkańców to kolejnych 30 dni.

Dyskusja w SARP Wybrzeże trwała prawie dwie godziny
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Dodał, że władze miasta przymierzają się do tego, aby w tej lokalizacji zrealizować kolejny projekt Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
- Następnie, po wyborze w konkursie partnera, to przedsięwzięcie będzie musiało być zaprojektowane i zrealizowane urbanistycznie. A miasto będzie miało w PPP pełną kontrolę nad procesem inwestycyjnym - powiedział Architekt Miasta Gdańska.
Zapewnił, że Miasto Gdańsk uczestnicząc w PPP będzie pełną kontrolę nad procesem inwestycyjnym.

Dyskusję publiczną o wynikach konkursu urbanistyczno-architektonicznego na koncepcję Centrum Południe prowadził Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
- Mamy szansę uzyskać ciekawe rozwiązania. A ten konkurs stanie się nie tylko elementem dyskusji na temat przyszłości, ale kamieniem milowym pokazującym kierunek ukształtowania tej przestrzeni. A być może stanie się inspiracją dla stworzenia finalnych rozwiązań - uważa Piotr Lorens.
Refleksje członków sądu konkursowego
Łącząc się online z uczestnikami dyskusji publicznej w SARP Wybrzeże przewodnicząca sądu konkursowego prof. Ewa Kuryłowicz przyznała, że jego uczestnicy konkursu mieli trudne zadanie.
- Dotyczyło bowiem, jak wszystkie nowe wizje, dużych kwartałów żyjących miast. A dodatkowo jeszcze z takimi “haczykami” w rodzaju rozbicia terenu na dwie części - wyjaśniła uznana architektka.

Kilka osób rozmawiało z uczestnikami debaty w SARP Wybrzeże w sposób zdalny
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
W ocenie członka sądu konkursowego Ryszarda Grudy jest szansa, że w projektowanym Centrum Południe ziści się nie tylko idea 15-minutowego miasta, ale też 5-minutowego. - Na pewno na tym obszarze muszą jakieś dominanty, a od przystanku na pętli powinno być łatwe przejście do zieleni - zaznaczył.
Czytaj także: Wyniki konkursu “Gdańska Realizacja Architektoniczna 2022 - 2023”
Inny członek sądu konkursowego Paweł Wład Kowalski przyznał natomiast, że w latach 90. ub. wieku “żywioł wolnego rynku” spowodował, że “miasto rozlało się na obszary południa w sposób absolutnie chaotyczny”. - I dziś stoimy przed takim problemem, aby z bezładu i chaosu, który ogarnął cały ten obszar, wyłonić miejsce, które nada całej tej zabudowie określony sens - skomentował.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA DOTYCZĄCEGO CENTRUM POŁUDNIE: