PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wokół odbudowy Gdańska

Wokół odbudowy Gdańska
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wokół odbudowy Gdańska po 1945

W sobotę, 27 maja 2023 w Zespole Przedbramia odbyło się otwarcie wystawy „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek. Odbudowa miasta zniszczonego w 1945 roku” dokumentującej odradzanie się Gdańska po zniszczeniach wojennych. Wystawie towarzyszyły oprowadzanie kuratorskie dr Klaudiusza Grabowskiego oraz cykl wykładów poświęconych tematyce powojennej odbudowy.

W ramach cyklu zorganizowanego przez Muzeum Gdańska we współpracy z Biurem Architekta Miasta wystąpili dotychczas prof. Marcin Gawlicki, prof. Małgorzata Omilanowska, dr Artur Kostarczyk, Anna Perz i Szymon Jocek oraz prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. Poniżej zebrane zapisy video ze spotkań, które odbyły się w latach 2023-2024.


Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk: "Profesor Jan Zachwatowicz"

5 października 2023

Drugie ze spotkań z cyklu poświęconego wystawie czasowej „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” poświęcimy autorowi znaku zabytku, który od 1954 roku można zobaczyć na obiektach tego typu na całym świecie. Wykład przedstawia sylwetkę i dokonania prof. Jana Zachwatowicza w kontekście odbudowy Gdańska po 1945.

 


Artur Kostarczyk: "Dramatyczne zwroty akcji na przykładzie dzielnicy Stare Miasto"

15 lutego 2024

W latach 1945-1946 przeważał pogląd, że Gdańska nie należy odbudowywać. Punktem zwrotnym był rok 1947, kiedy historyczne śródmieście Gdańska zostało wpisane do rejestru zabytków i powstały ramy prawne odbudowy. Kolejny punkt zwrotny to przełom 1949/50: likwidacja samorządu terytorialnego w Polsce i ręczne sterowanie odbudową Gdańska z Warszawy. W następnych latach gdańscy architekci ograniczani przez doktrynę socrealizmu starają się kontynuować odbudowę. W roku 1955, po restytucji planowania przestrzennego w Gdańsku, ruszają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia.


Anna Perz i Szymon Jocek: "Wyspa Spichrzów"

16 maja 2024

Spotkanie z Anną Perz i Szymonem Jockiem poświęcone odbudowie charakterystycznego elementu krajobrazu kulturowego Śródmieścia – Wyspie Spichrzów. Prelegenci przybliżyli dzieje burzliwych dyskusji, konkursów i niezrealizowanych planów zabudowy dla Wyspy Spichrzów z ostatnich 75 lat. Zebrany materiał stanowi ciekawy przegląd idei urbanistyczno-architektonicznych znacznie wykraczających poza lokalny horyzont.


Piotr Lorens Architekt Miasta Gdańska: "Młode Miasto. Pamięć i wyzwanie"

12 września 2024

 

Więcej w artykule: Jaka przyszłość czeka Młode Miasto? Spotkanie z Architektem Miasta

Tereny dawnego Młodego Miasta nie są tożsame z tymi, pod którymi rozumiemy je współcześnie. Większość z nich została wydzielona pod koniec lat 90. z majątku Stoczni Gdańskiej, przeniesionej na wyspę Ostrów. Na terenach postoczniowych projektowana jest nowoczesna dzielnica handlowo-usługowa. Jej integralną częścią jest położone w sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców Europejskie Centrum Solidarności. Według założeń Młode Miasto ma oferować przestrzeń handlową, usługową, rozrywkową oraz mieszkalną. Wykład dotyka zarówno wyzwań projektowych jak i  związanych ze sferą pamięci.