202309217274
Makieta przedstawiająca współczesne śródmieście Gdańska znajduje się w budynku Kunsztu Wodnego, nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Hasło „makieta” kryje w tym przypadku dużo więcej niż tylko fizyczne odwzorowanie fragmentu miasta w mniejszej skali. Razem z towarzyszącymi elementami znajdującymi się w sali makiety stanowi główny element ekspozycyjny całego obiektu.
Fot. Jarosław Zulewski - UMG

Fizyczna makieta miasta obejmuje obszar miasta w granicach nowożytnych fortyfikacji. Została wykonana w skali 1:500, techniką druku 3D. Jednym z jej głównych celów jest zaznajomienie zwiedzających z układem przestrzennym śródmieścia Gdańska, dlatego też obiektom kubaturowym (budynki, drzewa, wiadukty, bastiony, itp.) nadano jednolitą białą barwę, przełamaną jedynie niebieskim kolorem wód. Odwzorowanie układu miasta w formie makiety ma swoją kontynuację na posadzce, w formie tzw. "szwarcplanu" w tej samej skali. Posadzka jest zdecydowanie za mała by odwzorować w ten sposób całe miasto, dlatego też plan całego Gdańska przedstawia osobna wielkoformatowa mapa na ścianie.

Fizyczna makieta miasta w skali 1:500
fot. Jarosław Zulewski

Jak powstawała makieta?

Realizacja makiety wraz z aranżacją sali była przedsięwzięciem niezwykle złożonym, w które zaangażowane było, w różnej formie, łącznie z podwykonawcami, kilkanaście firm i kilkadziesiąt, jeśli nie ponad setka osób. Zobacz