PORTAL MIASTA GDAŃSKA

LIVING SPACES

LIVING SPACES
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2A8A9444-28

Z przyjemnością informujemy, że Komisja Europejska opublikowała wszystkie raporty z wizyt studyjnych programu Living Spaces. Poniżej raport z Gdańska i wszystkich pozostałych miast goszczących uczestników programu.

 

Wizyty partnerskie Living Spaces - Cities and regions shaping the built environment for everyone poświęcone promocji i wzajemnej nauce dobrych praktyk w zakresie tworzenia wysokiej jakości środowiska miejskiego odbywały się między od marca do października 2024 i zostały zorganizowane w imieniu Komisji Europejskiej przez sieć Eurocities i Radę Architektów Europy ACE/CAE. Finansowanie pochodziło ze środków funduszu Kreatywna Europa. Spotkanie w Gdańsku, o którym przypominamy poniżej było ostatnim z zaplanowanego cyklu oficjalnych wizyt studyjnych, a zarazem jego podsumowaniem. Z każdej z 12 wizyt powstał obszerny raport (w języku angielskim). Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.


Tydzień poprzedzający trzydniową wizytę studyjną programu Living Spaces w Gdańsku w dniach 23-25 października 2024 upłynął w dużej mierze pod znakiem przygotowań, w których nasze biuro wsparli koledzy z BRG i GZDiZ, aktywiści Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, akademicy oraz animatorzy kultury z Instytutu Kultury Miejskiej, CSW Łaźnia i galerii Layup.
 
LS banner
Wspólnie z gośćmi z całej Europy oraz ekspertkami programu i Komisji Europejskiej przyjrzeliśmy się Budżetowi Obywatelskiemu, Gdańskim Przestrzeniom Lokalnym i Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, a także najlepszym przykładom współpracy z inwestorami prywatnymi w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i Gdańskiego Dialogu Społecznego. W imieniu władz miasta naszych gości powitał Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Piotr Grzelak. Wizyta ta była m.in. wynikiem uznania w 2023 Gdańskich Warsztatów Projektowych – metody prowadzenia procesów partycypacyjnych w ujęciu zarówno "strategicznym" jak i "projektowym" – za jedną z trzydziestu najlepszych praktyk planistycznych w Europie. Biuro Architekta Miasta prowadzi z wykorzystaniem tej metody szereg inicjatyw dotyczących różnych obszarów miasta. 
 
2A8A9183
2A8A9274
2A8A9392-12
 
Podczas spotkania goście z 10 krajów, a także grupa ekspercka Komisji Europejskiej (Jutta Kastner) i sieci EuroCities (Ermioni Hatzimihail, Iwona Łopacińska) mieli okazję poznać historię i specyfikę i urbanistyczną Gdańska, prekursorskie działania partycypacyjne, które na długo przed powstaniem Biura Architekta Miasta próbowały prowadzić trójmiejskie organizacje pozarządowe, przykłady rewitalizacji przez działania kulturalne w obszarach Dolnego Miasta, Stoczni Gdańskiej, czy dzielnic, które ze swoimi interwencjami w przestrzeni publicznej (takimi jak festiwal Narracje) odwiedza co roku Instytut Kultury Miejskiej.
LS GAiT
 
Międzynarodowi goście wzięli także udział w zaaranżowanej sesji Gdańskich Warsztatów Projektowych poświęconych wrzeszczańskiej "Wysepce". Warsztaty odbyły się w jednej z wież Olivia Centre. Dojazd autobusem udostępnionym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz widok z góry pozwoliły przy tym lepiej zrozumieć wyzwania Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Była to kolejna okazja do tego, by przekonać się jak bardzo podobne problemy – nie tylko urbanistyczne, inżynierskie, estetyczne czy proceduralne – dotykają wszystkie nasze miasta, ale również jak bardzo cenne jest spojrzenie na problem z różnych perspektyw i wzajemne uczenie się od siebie.
 
Dziękujemy za wsparcie w organizacji spotkania wszystkim prelegentkom i prelegentom, reprezentującym zarówno jednostki miejskie jak i instytucje zewnętrze. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie nowym impulsem do rozwoju innowacyjnych metod projektowych i dialogu społecznego oraz zainspiruje gości, którzy dopiero planują lub rozpoczynają wdrażanie podobnych narzędzi we własnych miastach. Miasto Gdańsk jest gotowe wspierać zainteresowanych partnerów krajowych i zagranicznych w planowaniu procesów partycypacyjnych poprzez bieżącą wymianę doświadczeń i udział w kolejnych wizytach studyjnych.
 
Bogatszą fotorelacje z trzydniowej wizyty znajdziecie na > naszym facebooku.