Sieć AR.C.H.ETHICS zrzesza dziewięć europejskich miast, które łączy obecność dziedzictwa związanego ze złożoną i kontrowersyjną przeszłością historyczną, którą stanowią przede wszystkim obecne i często wyróżniające się w przestrzeni pamiątki pozostawione przez reżimy totalitarne, sporne granice, okupacje i inne, potencjalnie bolesne doświadczenia.
Architektura, Ludzie, Historia i Etyka to cztery wymiary projektu, które mają na celu uruchomienie miejskich laboratoriów społecznych w celu przekształcenia tego dziedzictwa, w miejsca służące mieszkańcom i zwiedzającym do wieloperspektywicznego zrozumienia przeszłości i tworzenia nowych wizji przyszłości.
Intensywne spotkanie, które trwało dwa dni i było pełne ciekawych zajęć! Partnerzy programu AR.C.H.ETHICS przybyli z 9 miast - Betera (E), Cesena (I), Kraków i Gdańsk (PL), Kazanlak (BG), Leros (GR), Leipzig (D), Permet (AL), Villanova de Cerveira (PT). W ramach warsztatów w narodowych oraz w mieszanych zespołach przedstawili specyfikę swoich miast, mieli okazję zwiedzić Cesenę i Forlì, w tym ich jej dysonansowe dziedzictwo sięgające epoki faszystowskiej oraz wysłuchać prezentacji lokalnych aktywistów reprezentowanych przez stowarzyszenia Spazi Indecisi i Deina oraz zrzeszenie miast tworzących szlak turystyczny Atrium European Cultural Route.
Partnerzy pracowali również nad współtworzeniem mapy drogowej sieci AR.C.H.ETHICS, czyli założenia, plany i kalendarz działań na kolejne 24-miesiące trwania projektu. Wspólne planowanie ma za zadanie zapewnić wysokim poziom integracji w ramach sieci służący wspólnemu rozpoznaniu dysonansowego dziedzictwa każdego z miast.
Dziewięć miast partnerskich projektu AR.C.H.ETHICS zobowiązało się do opracowania zintegrowanych planów działań na rzecz zarządzania dysonansowym dziedzictwem przy wsparciu lokalnych interesariuszy i aktywistów zgromadzonych w ramach partycypacyjnej grupy roboczej, zwanej Lokalną Grupą URBACT. Zaproszenie do grupy (ULG) jest otwarte dla każdego, kto czuje się interesariuszem ze względu na zainteresowania, powiązania rodzinne, zawód, miejsce pracy lub zamieszkania.
Przez 24 miesiące rozwoju projektu partnerzy miejscy będą mieli możliwość pracy na poziomie lokalnym i międzynarodowym przy wsparciu ekspertów URBACT i stowarzyszonych organizacji międzynarodowych. Wezmą udział w pięciu spotkaniach w wybranych miastach sieci i będą mieli możliwość podzielenia się swoimi wynikami podczas wydarzenia finałowego. Planowane materialne i niematerialne efekty działań w ramach projektu mogą mieć bardzo różny i indywidualny charakter i będą wynikały z założeń wypracowanych przez Lokalne Grupy URBACT.