PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rada Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka spotkała się po raz siódmy

Rada Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka spotkała się po raz siódmy
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W dniu 4 grudnia 2023 r. w dawnym budynku Dyrekcji Stoczni odbyło się siódme spotkanie członków Rady Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka. Rada grupuje przedstawicieli środowiska gospodarczego i zorganizowanych grup społecznych – w tym środowisk artystycznych – i uczestniczy w dyskusji nad przyszłością tego fragmentu miasta, które na naszych oczach z terenów poprzemysłowych przekształca się w nową dzielnicę śródmieścia Gdańska.

Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się wspomnieniem i uczczeniem pamięci zmarłej 31 października 2023 r. Anety Szyłak, która od 2012 roku była zastępcą przewodniczącego Rady Interesariuszy Młodego Miasta, a od roku 2021 zastępcą przewodniczącego powołanej na nowo Rady Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka. Aneta Szyłak przez wiele lat animowała artystyczne życie na terenach postoczniowych widząc w nich przestrzeń  dla twórczych działań.

Rada wybrała następnie nową wiceprzewodniczącą Rady, którą została pani Alicja Jabłonowska. Pani Alicja związana jest z terenami postoczniowymi od 2017 roku, gdzie zarządza przedsięwzięciem „100cznia”, wprowadzającym z sukcesem nowe życie na tereny postoczniowe. 

Po jednogłośnie zaakceptowanym wyborze przedstawione zostały przez Architekta Miasta, prof. Piotra Lorensa wyniki konkursu na rewaloryzację Placu Solidarności. Zwycięski projekt przedstawił w imieniu zespołu autorskiego arch. Szymon Wojciechowski z pracowni APA Wojciechowski Architekci. Po prezentacji uczestnicy spotkania mieli szansę zadać autorowi pytania dotyczące zaproponowanych rozwiązań zagospodarowania placu i jego otoczenia.

Jedna z wizualizacji zwycięskiego projektu na rewaloryzację Placu Solidarności
Jedna z wizualizacji zwycięskiego projektu na rewaloryzację Placu Solidarności.

Ostatnim tematem spotkania była prezentacja najważniejszych ustaleń ekspertyzy opracowanej na zamówienie Biura Architekta Gdańska przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków pt. „Problemy konserwatorsko-planistyczne terenów postoczniowych w Gdańsku”. Prezentacji dokonał prof. Andrzej Kadłuczka, jeden z jej trzech autorów. W trakcie dyskusji jaka nastąpiła po prezentacji wielokrotnie poruszany był temat wniosku o wpis Stoczni na listę Światowego dziedzictwa UNESCO, a także wpis terenów dawnej stoczni do rejestru zabytków, obarczony brakiem jasno określonego stanowiska PWKZ i całkowitym wstrzymaniem inwestycji na terenach postoczniowych. Zagadnienia te znajdą się z pewnością wśród tematów seminarium o Młodym Mieście, które planowane jest w połowie maja 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności (szczegółowe informacje o seminarium zostaną przedstawione bliżej terminu wydarzenia).

Na zdjęciu od lewej: Alicja Jabłonowska, Architekt Miasta prof. Piotr Lorens, prof. Andrzej Kadłuczka.
Na zdjęciu od lewej: Alicja Jabłonowska (nowa wiceprzewodniczące Rady), prowadzący spotkanie prof. Piotr Lorens (Architekt Miasta), prof. Andrzej Kadłuczka.

Na koniec nowo wybrana zastępczyni przewodniczącego Rady, Alicja Jabłonowska, podsumowała krótko spotkanie oraz wskazała, iż kolejne obrady powinny rozpocząć się od kwestii jaka wyłoniła się pod koniec dyskusji – rozróżnienia trzech okresów dziedzictwa związanego z terenami postoczniowymi i określenia wagi każdego z nich.