PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Prelegenci i paneliści seminarium "Architektura Młodego Miasta"

Prelegenci i paneliści seminarium "Architektura Młodego Miasta"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przedstawiamy prelegentów i panelistów seminarium
Architektura Młodego Miasta

 


 

Monika Arczyńska

dr Monika Arczyńska

współzałożycielka A2P2 architecture & planning, firmy konsultingowo-projektowej zajmującej się  m.in. masterplanami (Stare Świdry w Warszawie, Stocznia Cesarska w Gdańsku z Henning Larsen i BBGK), przestrzeniami publicznymi (woonerf w ul. Abrahama w Gdyni, z NANU), doradztwem na etapie przedprojektowym i działaniami partycypacyjnymi w całym kraju. Adiunktka na Politechnice Gdańskiej. W latach 2006-2017 była związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektowała budynki użyteczności publicznej, m.in. nagrodzone Aga Khan Award Muzeum Palestyny na Zachodnim Brzegu i Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze. Współpracuje z „A&B”, „Architekturą-Murator” i czeskim „INTRO”, jest członkinią gdańskiej MKUA oraz Gdańskiej Rady Architektury.


 

zdjęcie moje 1 (1).JPG

dr Natalia Balcerzak

urodzona na Mazowszu, ale od dwóch dekad związana z Gdańskiem, absolwentka Politechniki Gdańskiej, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże, Członek Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów, Architekt z 18-letnim doświadczeniem. Założycielka i główny projektant w pracowni projektowej NB ARCHITEKCI. Prelegentka na konferencjach naukowych krajowych oraz międzynarodowych. Autorka licznych artykułów naukowych, dotyczących rewitalizacji obiektów zabytkowych.


DC zdjęcie

Dariusz Chmielewski

Dariusz Chmielewski jest zawodowym konserwatorem zabytków. W 1996 roku ukończył Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2007 roku prowadził firmę świadczącą usługi ochrony zabytków. Wcześniej pracował jako inspektor u wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu i u miejskiego konserwatora zabytków w Gdańsku. W lutym 2024 r. ponownie objął stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora
Zabytków (pierwsza kadencja w latach 2012-2016).


 
Gzell

prof. Sławomir Gzell

Profesor doktor habilitowany, architekt, urbanista, Doktor Honoris Causa Politechniki Poznańskiej, wieloletni kierownik Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego WA PW, przewodniczący Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN i członek Niemieckiej Akademii Planowania Miast i Regionów DASL, członek ICOMOS, wieloletni członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Miejskiej KUA w Warszawie i centralnych władz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Sędzia konkursowy SARP. Autor kilkudziesięciu zrealizowanych planów urbanistycznych i projektów architektonicznych. Laureat wielu konkursów architektonicznych urbanistycznych. Autor ponad 250 tekstów o urbanistyce i architekturze oraz kilku książek. Wykłady z zakresu urbanistyki współczesnej na WA PW i w innych szkołach, także zagranicą. Promotor ok. 180 dyplomów magisterskich, promotor 25 doktoratów i recenzent ponad 60 prac doktorskich, opiniodawca ponad 40 prac habilitacyjnych i około 40 wniosków awansowych na tytuł profesora. W latach dziewięćdziesiątych radny m.st. Warszawy.


 
Andrzej Kadłuczka

prof. Andrzej Kadłuczka

Architekt, profesor doktor habilitowany nauk technicznych, specjalista w zakresie konserwacji zabytków oraz teorii architektury I urbanistyki, emerytowany wykładowca Politechniki Krakowskiej, dyrektor Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Wykładał także w Munster, Wenecji, Delft, Budapeszcie i Zagrzebiu. Stypendysta rządu egipskiego. Autor ponad 200 publikacji, promotor licznych prac doktorskich, organizator wielu konferencji, sygnatariusz Karty Krakowskiej 2000. Projektant i uczestnik realizacji budowlanych i konserwatorskich (jest współautorem lub autorem takich realizacji konserwatorskich jak: modernizacja i restauracja Teatru Słowackiego w Krakowie, Muzeum Podziemne Rynku w Krakowie, rewaloryzacja Teatru Starego, Sukiennic, odbudowa Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zespołu kamienic ormiańskich, adaptacja zamku Gniew i wielu innych. Jest rzeczoznawcą Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, członek ICOMOS, DOCOMOMO, Polskiego Centrum OISTAT (Międzynarodowej Organizacji Architektów i Techników Teatru), Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Komisji Urbanistyki i Architektury PAN O/Kraków oraz wielu rad i gremiów eksperckich. Laureat nagród i odznaczeń krajowych i zagranicznych.


 
Kłosek-Kozłowska

prof. Danuta Kłosek-Kozłowska

prof. dr hab. inż. arch. Danuta Kłosek-Kozlowska, architekt - urbanista, historyk urbanistyki i konserwator, pracownik naukowy w Zakładzie Dzedzictwa Architektonicznego i Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Kierownik pracowni Ochrona dziedzictwa miast oraz Studiów Podyplomowych. Certyfikat Międzynarodowego Centrum Badań i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego ICCROM – Rzym Integrated Territorial and Urban Conservation ITUC'97; Vice Prezydent Międzynarodowgo Komitetu Naukowego Miast Historycznych i Wsi (2011-2021)  oraz przewodnicząca Komisji ds. Dziedzictwa Miast Europy Środkowej i Wschodniej Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Zabytkowych CIVVIH-ICOMOS; Członkini panelu ekspertów ds. oceny nominacji na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; Ekspert i tytuł Honorowej członkini CIVVIH-ICOMOS. Przewodnicząca Komisji Miast ICOMOS-Polska;

Autorka wielu prac naukowych, analiz i ekspertyz dotyczących roli dziedzictwa kulturowego w ochronie i kształtowaniu historycznego krajobraazu miast w Polsce i na świecie.


 

Michał Leszczyński kadr


Michał Leszczyński – architekt

Wspólnik z praktyką architektoniczną, prezes zarządu Grupa 5 Architekci, współautor ponad 800 projektów, w tym 80  zrealizowanych budynków funkcji mieszkaniowej, biurowej, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, szkolnictwa i opieki zdrowotnej.

Prowadzący zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, promotor dyplomów inżynierskich i magisterskich. Prowadzący zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, doktorant na WAPG. Laureat nagród architektonicznych krajowych i zagranicznych.

Laureat Grand Prix w konkursie Nagroda Roku SARP (2018) za budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat Grand Prize światowej edycji Brick Award 2020 w Wiedniu za siedzibę WRiTV w Katowicach. Laureat  I nagrody MIPIM Award 2020 w Paryżu w kategorii BEST MIXED-USE DEVELOPMENT za Zespół Monopolis w Łodzi. W 2019 r. nominowany do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe Awards w Barcelonie dla siedziby WRiTV w Katowicach. W 2021 nominowany do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe Awards w Barcelonie za projekt Sanatorium Gurewicza w Otwocku.

Członek Gdańskiej Rady Architektury od 2021 r.

 


2022-06-13-konsultacje-walowa-014 kadr

prof. Piotr Lorens

Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz – od 2021 r. – Architekt Miasta Gdańska. Stypendysta Fulbrighta, aktywnie zaangażowany w prace komitetów naukowych (m.in. w ramach struktur Polskiej Akademii Nauk) oraz stowarzyszeń profesjonalnych (m.in. ISOCARP, TUP, ICOMOS-u oraz TICCIH). Pracuje także przy planowaniu i realizacji różnego rodzaju projektów i przedsięwzięć urbanistycznych, związanych przede wszystkim z transformacją i odnową miast.


 

Myczkowski

prof. Zbigniew Myczkowski

Architekt, profesor doktor habilitowany nauk technicznych, profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, specjalista w zakresie architektury krajobrazu, teorii architektury i urbanistyki. Wieloletni główny specjalista w Oddziale Terenowym NID w Krakowie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie ochrony krajobrazu kulturowego. Autor licznych projektów, realizacji, opracowań studialnych i badawczych poświęconych ochronie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz roli tożsamości miejsca w krajobrazie. Jego zainteresowania naukowe obejmują zabytkowi sztuki ogrodowej i planowania przestrzennego. Współautor dokumentacji dot. wpisu karpackich kościołów drewnianych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Członek Rady Ochrony Zabytków i Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO przy Ministrze Kultury. Wieloletni członek Rady Naukowej ICCROM, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, rad naukowych parków narodowych i krajobrazowych. Laureat licznych nagród i wyróżnień za zasługi w promowanie idei ochrony krajobrazu kulturowego w kraju i zagranicą.


 
nyka


prof. Lucyna Nyka

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wykładowca w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych. W 2007 otrzymała tytuł doktora habilitowanego na politechnice Wrocławskiej, a w 2016 profesora. Członek Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN oraz licznych międzynarodowych zrzeszeń badawczych i dydaktycznych (CITAD, EAAE), wiceprezes World Institute for Engineering and Technology Education International Academic Advisory Committee (WIETE-IAAC) oraz doradca Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jej obszar zainteresowań obejmuje współczesną teorię architektury, zieloną architekturę, bio-architekturę i renaturalizację miast oraz strategie kulturalne zmierzające do odnowy środowiska miejskiego. Bada zagadnienia zmian klimatu oraz styku miasta i wody.


Łukasz Pancewicz
 

dr Łukasz Pancewicz

Urbanista, nauczyciel akademicki na Wydziale Politechniki Gdańskiej, razem z Moniką Arczyńską i zespołem współtworzy biuro A2P2, które zajmuje się rozwiązywaniem złożonych miejskich problemów. W ramach A2P2 stosuje narzędzia współprojektowania i partycypacji dla tworzenia nowych fragmentów miasta, projektowania usług i analizy danych. W swojej praktyce zajmuje się projektami urbanistycznymi (m.in. Stocznia Cesarska w Gdańsku, Stare Świdry, Port Praski w Warszawie, Estakady i Klimatyczny Kwartał w Krakowie), przestrzeni publicznych (Abrahama w Gdyni, Plac Wolności i Plac Dąbrowskiego w Łodzi, Park Podlesie w Dąbrowie Górniczej), usług (system roweru publicznego w GZM). Wcześniej pracował jako konsultant i urzędnik, m.in. pracując w łódzkiej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i RPS Planning & Environment w Dublinie. Stażował w Massachusetts Institute of Technology. Publikuje teksty o tematyce miejskiej m.in. dla miesięcznika Architektura-Murator, Architektura i Biznes, Autoportret, Nowy Obywatel, Zawód:Architekt, Przegląd Komunalny. Członek Pomorskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.


 

Samól-BIO

dr Piotr Samól

architekt, mediewista, historyk i konserwator architektury, pracownik akademicki w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Uzyskał dwa stopnie doktorskie: w zakresie architektury i urbanistyki (2015 r., promotor prof. Aleksander Piwek) oraz historii (2017 r., promotor prof. Beata Możejko). Jego zainteresowania badawcze skupiają się na badaniach architektonicznych zabytków średniowiecznych i nowożytnych z obszaru Prus Królewskich oraz historii miast. Dotychczas opublikował cztery monografie: „Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium”, „Architektura kościołów dominikańskich w średniowiecznych Prusach”, „Kościół św. Andrzeja w Barczewie. Historia przekształceń zespołu franciszkańskiego” i (jako współautor) „Ubodzy, chorzy, sieroty. Szpitale Gdańska w okresie średniowiecza i nowożytności” oraz przeszło 40 artykułów naukowych. Jest członkiem Izby Architektów RP, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.


 
 
Szczepanski Jakub foto
 
Prof. Jakub Szczepański

W grudniu 1988 r. rozpoczął trwającą do dzisiaj pracę na Wydziale Architektury PG. Jest przewodniczącym Rady dyscypliny naukowej Architektura i urbanistyka, prodziekanem ds. nauki WA PG i kierownikiem Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków. W 2000 r. obronił na WA PG pracę doktorską Młyny wodne w Gdańsku. Architektura i historia; nagrodzoną przez Generalnego Konserwatora Zabytków. W 2012 r. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej uzyskał stopień dr hab., a w 2021 r. otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Jest autorem, współautorem i redaktorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym 7 monografii (m. in. Ratusze polskiego pobrzeża Bałtyku, nagrodzona przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa; Odbudowa kościołów Gdańska po II wojnie światowej; Zespół architektoniczny Politechniki Gdańskiej).


Targowski

dr Wojciech Targowski, prof. Politechniki Gdańskiej

Absolwent i pracownik  Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Współwłaściciel działającej od 1989 roku w Gdańsku autorskiej pracowni projektowej FORT, a następnie jej kontynuacji FORT TARGOWSKI.
Autor wielu projektów i realizacji w zakresie architektury monumentalnej, użyteczności publicznej, budynków biurowych i mieszkalnictwa. Laureat nagród oraz wyróżnień, w tym szeregu  nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych krajowych i międzynarodowych.

Twórca, między innymi: zrealizowanej w 2014 roku siedziby Europejskiego Centrum Solidarności, oddanego do użytku w 2015 roku zespołu Waterfront  przy Basenie Prezydenta w Gdyni, Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan z 2003 roku, projektant  (w zespole art. rzeźb. Zdzisława Pidka i Andrzeja Sołygi) odsłoniętych w 2000 roku Polskich  Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Autor publikacji, uczestnik konferencji, członek gremiów doradczych.
Liczne publikacje dorobku twórczego, wystawy, gościnne wykłady w kraju i za granicą.
Wyróżniony odznaczeniami państwowymi, resortowymi, Medalem św. Wojciecha.
Członek SARP i IARP.


 

Guy Vloebergh

prof. Guy Vloebergh
OMGEVING cv – Antwerp University

Licencjonowany belgijski urbanista i planista regionalny w biurze projektowo-planistycznym OMGEVING od 1984 roku. Prezes-założyciel Flamandzkiego Stowarzyszenia Urbanistów (VRP) w 1997 roku. Od 2004 profesor na Uniwersytecie w Antwerpii, magister urbanistyki i planowania przestrzennego. Wiceprezes i skarbnik International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) od 2016 do 2019. Przewodniczący Komitetu Doradczego ds. Planowania Urbanistycznego miasta Antwerpia od 2020 roku.

Posiada bogate doświadczenie w opracowaniu szerokiej gamy projektów studyjnych dla różnorodnych struktur przestrzennych oraz doświadczenie w prowadzeniu konsultacji planów urbanistycznych, kontraktów badawczych, studiów wykonalności i planów zagospodarowania przestrzennego. Jego karierę wyznacza ciągłe dążenie do innowacji i doskonalenia w zarządzaniu kompleksowymi procesami oraz doradztwie strategicznym. Dodatkowo zajmuje się projektowaniem, monitorowaniem, i koordynacją projektów planistycznych. Guy jest ekspertem w dziedzinie „narzędzi” i „instrumentów” urbanistycznych.

 Zdobył szerokie doświadczenie w projektach o różnej skali i tematyce:

  • Kierownik strategicznego projektu ALBERTKNOOP, wdrażającego plan zagospodarowania przestrzennego dla Flandrii w obszarze transgranicznym miast Lanaken (Belgia) i Maastricht (Holandia).
  • Planista wspierający merytorycznie i procesowo przygotowanie miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego portu w Antwerpii.
  • Osoba zarządzająca przygotowaniem planu strategicznego dla projektu Ghent Canal Zone.
  • Osoba nadzorująca i monitorująca projekt Space for Ghent 2030 oraz strategiczny plan struktury przestrzennej dla miasta Antwerpia.
  • Kierownik projektu przygotowania transgranicznego masterplanu dla Parku Narodowego Kalmthoutse Heide (Flandria/Holandia).
  • W 2020 r. (do chwili obecnej) Guy Vloebergh został wybrany przez rząd flamandzki na wykonawcę regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego Ventilus, który zapewnia niezbędną podstawę planistyczną dla projektu Ventilus (jest to projekt drugiego połączenia wysokiego napięcia 380 kV pomiędzy Flandrią Zachodnią i Brugią do istniejącej sieci 380 kV – okolice miast Izegem/Avelgem, a także nowej podstacji zapewniającej moc zasilania dla połączeń wzdłuż wybrzeża Morza Północnego).

 



APA Szymon Wojciechowski

Szymon Wojciechowski

Architekt z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit (USA), członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski – obecnie APA Wojciechowski sp. z o.o., w której pełni rolę Prezesa Zarządu. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z zamiłowaniem i pasją do tworzenia pięknych kształtów pozwala mu projektować niepowtarzalne budynki o wysokiej funkcjonalności. Autor lub współautor wielu znanych projektów architektonicznych, między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski), Galeria Północna w Warszawie, Riverview, Officyna, Format oraz Alchemia w Gdańsku, K2 (Kielecka 2) w Gdyni, Business Garden Wrocław oraz Centrum Południe we Wrocławiu, Nova Silesia w Katowicach i The Park Kraków. Prelegent podczas licznych krajowych i zagranicznych wydarzeń poświęconych architekturze i branży nieruchomości. Zwycięzca wielu nagród, w tym: Leadership of the Year – CIJ Awards 2019 oraz CIJ Awards 2021; “Polski Herkules 2017” - Builder Awards 2017; „Architect of the year - Business Center Class A - Commercial Real Estate Moscow Awards 2010; „"Architect of the year 2009" - CEE Real Estate Quality Awards in cooperation with the Financial Times.

 


 

KZJ1 - kadr

prof. Katarzyna Zielonko-Jung

Architektka, wykładowczyni akademicka, naukowczyni, profesorka Politechniki Gdańskiej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i studiów doktoranckich Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Katedrze Projektowania Środowiskowego WAPG. Jest współtwórczynią programu i wykładowczynią na studiach podyplomowych Architektura i Budownictwo Proekologiczne. Autorka i współautorka publikacji polskich i zagranicznych związanych z problematyką architektury proekologicznej w tym w szczególności jej związków ze zjawiskami mikroklimatycznymi w środowisku miejskim, w tym książek „Współczesna architektura proekologiczna”, „Łączenie tradycyjnych i zaawansowanych technologii w architekturze proekologicznej”, „Kształtowanie przestrzenne architektury ekologicznej w strukturze miasta”. Brała udział w projektach badawczych ukierunkowanych na architekturę zrównoważoną i poprawę jakości klimatu w miastach. Jest członkinią Gdańskiej Rady Architektury oraz Rady Klimatycznej UN Global Polska.