Skąd pomysł na Międzywyznaniową Wigilię?
Wigilię dla mieszkańców zorganizowano w sobotę, 21 grudnia, w Oliwskim Ratuszu Kultury, przy ul. Opata J. Rybińskiego 25.
O idei oraz genezie Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej mówił Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Fundacji Wspólnota Gdańska, która od wielu lat jest organizatorem tego wydarzenia.
- Wigilia niby nazwa chrześcijańska, ale chętnie witamy tutaj przedstawicieli wszystkich możliwych religii i wyznań. Ale również tych, którzy nie są przekonani o istnieniu jakiekolwiek Boga. Wszyscy jesteśmy ludźmi. I Boże Narodzenie ma wymiar religijny, ale też równie ważny wymiar społeczny. Witajcie wszyscy i niech każdy się tu czuje jak w domu - powiedział do zebranych kilkudziesięciu osób Andrzej Stelmasiewicz.
Przyznał, że inspiracją do organizowania Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej był “nieodżałowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz”, który wpadł na pomysł utworzenia w mieście Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja, gdzie co roku 1 listopada spotykają się kapłani wielu religii upamiętniając modlitwą naszych przodków.
Czego życzyła prezydent Gdańska?
Życzenia świąteczne dla mieszkańców Oliwy złożyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, której towarzyszył jej zastępca Piotr Grzelak.
Wigilia z osobami potrzebującymi i w kryzysie bezdomności
- Dziękuję, że kontynuujecie tę piękną tradycję szopek. One się zmieniają, kiedyś były robione z piasku, ale zawsze jakoś łączą nas z niebem. Dzisiejsza ze styropianu jest wyjątkowa, bo postaci, które patrzą wysoko na objawienie cudu miłości są naszych, naturalnych rozmiarów. Już za trzy dni Wigilia. Życzę wszystkim spokoju i pokoju, ale też miłości. Dobrego świątecznego czasu niezależnie od tego czy mieszkacie w tej cudnej Oliwie, czy w różnych innych miejscach naszego miasta - mówiła prezydent Gdańska.
Na oliwskiej Wigilii byli obecni m.in. gdańscy radni Sylwia Cisoń i Łukasz Świacki oraz Tomasz Strug, przewodniczący Rady Dzielnicy Oliwa, który także złożył wszystkim życzenia z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia.
Słuchowisko i koncert
Świętowanie w Oliwie rozpoczęto słuchowiskiem na podstawie „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa, w wykonaniu grupy warsztatowej pod kierunkiem Konrada Steina.
Potem, uczestnicy Wigilii Oliwskiej mieli okazję wysłuchać niezwykłego koncertu kolęd i pastorałek “Nad Kaszubami gore gwiazda” (Nad Kaszëbama gòrô gwiôzda). Utwory wykonał duet: Weronika Korthals - wokal, skrzypce oraz Paweł A. Nowak - akordeon.
Przesłanie duchowe od kapłanów
Kulminacyjnym momentem uroczystości była iluminacja szopki i spotkanie z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych działających w Gdańsku.
Krótkie modlitwy i życzenia mieszkańcom Oliwy złożyli:
- ks. kanonik dr Krystian Kletkiewicz - proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Trójcy Świętej
- ks. dr Rafał Michalak - proboszcz parafii polskokatolickiej Bożego Ciała
- Karol Kołodziej - kantor z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów, oddział w Gdańsku
- Jan Frankowski - synagoga BEIT Trójmiasto, Związek Postępowych Gmin Żydowskich
- Olgierd Chazbijewicz - przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku
- Tomasz Chaciński - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, Zbór w Gdańsku
- Elizabeth Turek - pastor Kościoła Anglikańskiego w Gdańsku
Jak powstała oliwska szopka?
Szopka w Oliwie jest owocem artystycznej współpracy międzypokoleniowej. Autorką koncepcji jest dr Adriana Majdzińska, a zrealizowali go Czesław Podleśny wraz z rzeźbiarzami najmłodszego pokolenia: Oliwią Bury i Janem Raczyńskim.
Głównym budulcem jest styropian pochodzący z odpadów budowlanych. Co ważne, materiał ten potem zostanie w sposób ekologiczny poddany recyklingowi.
Całość oliwskiej szopki tworzy bryłę o wymiarach 4x2x6 metrów.
Gdańska Wigilia - to już ten czas! Miasto zaprasza w niedzielę na Długi Targ
Instalacja jest wynikiem trzech odrębnych spojrzeń na sztukę rzeźbiarską, odmiennej estetyki Czesława Podleśnego, Oliwii Bury i Jana Raczyńskiego, połączonych ideą szopki.
- Zależało nam na tym, żeby poszczególne elementy różniły się pomiędzy sobą, a jednocześnie stworzyły całość kompozycyjną inspirowaną szopką - wyjaśnia Czesław Podleśny. - Na Świętą Rodzinę z dołu spoglądają postacie, a nad wszystkim góruje gwiazda. Formalnie inspirował nas między innymi kubizm i ekspresjonizm. Każdy z nas ma też autorski sposób na pracę z tym specyficznym budulcem, jakim jest styropian - dodał znany gdański artysta.
Międzywyznaniową Wigilię Oliwską zakończył wspólny stół, podczas którego kosztowano świąteczne potrawy i smakołyki przygotowane przez kilka miejscowych restauracji i piekarni.
3 tys. złotych za bombkę od prezydent Gdańska. Pieniądze trafią na rzecz hospicjum
Sponsorem strategicznym wydarzenia była spółka Aste, współorganizatorem Rada Dzielnicy Oliwa. Projekt dofinansowano też ze środków Miasta Gdańska.