PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Podsumowanie etapu społecznego warsztatów poświęconych Żuławom Gdańskim

Podsumowanie etapu społecznego warsztatów poświęconych Żuławom Gdańskim
W poniedziałek, 22 stycznia odbyło się spotkanie podsumowujące warsztaty poświęcone wypracowaniu masterplanu dla obszaru Żuław Gdańskich, czyli dzielnic Olszynka – Orunia – Św. Wojciech – Lipce – Rudniki (fragment). Omówiono na nim dotychczasowy przebieg warsztatów, prowadzono dyskusję z interesariuszami, zainicjowano również pracę w podgrupach.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IMG_4470
Paulina Żyszkowska-Samolita

Organizatorem całego procesu było Biuro Architekta Miasta wraz z Wydziałem Rozwoju Społecznego. Na podsumowaniu obecni byli przedstawiciele poszczególnych Wydziałów Urzędu Miejskiego oraz reprezentanci jednostek organizacyjnych miasta, m.in. Biura Rozwoju Gdańska, Gdańskich Wód, Gdańskich Nieruchomości. Miasto zapraszało do udziału wszystkich zainteresowanych. Chęć udziału można było zgłaszać poprzez formularz. Finalnie uczestnikami spotkań była kilkudziesięcioosobowa grupa reprezentująca społeczności z omawianych dzielnic.

Ostatnie obrady dotyczyły podsumowania etapu społecznego. Było to piąte spotkanie z cyklu „Razem planujemy rozwój Żuław Gdańskich”. Program warsztatów podzielono na 5 obszarów przedstawionych na mapce poniżej. Przyszłość pierwszych dwóch obszarów wzbudzała największe zainteresowanie interesariuszy.
 

uławy obszary

Na wstępie zaprezentowano wyniki z przebiegu procesu partycypacyjnego. Zebrane informacje przedstawiono w formie prezentacji. Głos zabrał także Architekt Miasta Gdańska – Piotr Lorens. Omówił kwestie planistyczne dotyczące obszaru 1 i 4 we wschodniej części terenu Żuław i to co miasto bierze pod uwagę myśląc o tym obszarze. W polityce miasta są to tereny rolne i na ten moment nie ma planów urbanizacji tego terenu. Wskazał także, że to co teraz robimy planujemy na za 10, 20, 30 lat. Trzeba więc określić jak sensownie zagospodarować ten obszar czasowo, nie na zawsze – co będzie atrakcyjne i opłacalne na najbliższe lata.

Jak opracować masterplan?

Dokumenty planistyczne powinny łączyć różne pomysły – zarówno idee miasta, jak i potrzeby mieszkańców. Prace nad masterplanem to przede wszystkim dialog ze społecznością i w szczególności wspólna praca nad diagnozą społeczno-gospodarczą i opracowaniem urbanistycznym. Kolejne kroki to m.in. konsultacje międzywydziałowe oraz przygotowanie finalnych propozycji projektowych. Przemyślany, dobrze zaprojektowany kompleksowy plan będzie motorem napędowym zmian dla tego tak potrzebującego zmian obszaru. Prace nad masterplanem w Gdańsku prowadzone są w ramach projektu EUARENAS.
 

IMG_4496
Paulina Żyszkowska-Samolita

Wyzwania dla Żuław

Głównym problemem są wody i zalewanie terenu, a także brak możliwości zurbanizowania terenów rolnych przez potencjalnych inwestorów (szczególnie w obszarze nr 1). Z punktu widzenia inwestora nieopłacalne jest zakupienie terenu, którego nie będzie można wykorzystać w przyszłości lub będzie to problematyczne. Specyfika terenu Żuław to z pewnością wysoki stan wód i konieczność ich stałego odwodniania. Konieczne jest zabezpieczenie przestrzeni poprzez stworzenie miejsc, gdzie wody te możemy odprowadzać i gromadzić, np. z wykorzystaniem sztucznego zbiornika. Dotyczy to szczególnie terenów już zurbanizowanych. Podczas spotkania temat melioracji szeroko omówił przedstawiciel Gdańskich Wód.

Aby dokładnie omówić odrębne kwestie stworzono grupy tematyczne z podziałem na 6 aspektów:

  1. Komunikacja i transport;
  2. Przyroda, ekologia, klimat i energia;
  3. Społeczność, bezpieczeństwo i zdrowie;
  4. Zamieszkanie i standard życia;
  5. Charakter dzielnicy, kompozycja i wizerunek;
  6. Praca i biznes.

Dla każdego z punktów opracowano propozycje zmian – czego dotyczy wyzwanie, projekt zakładający poprawę obecnego stanu oraz dlaczego i gdzie ma powstać dane rozwiązanie. Na przykład dla 29 interesariuszy ważne jest, aby podjąć problem dostępności: budowę bezkolizyjnych przejazdów Orunia – Lipce – Olszynka.
 

IMG_4511
Paulina Żyszkowska-Samolita

Pogodzić interesy wszystkich stron

Według danych będących w dyspozycji miasta w obszarze nr 1 mieszka około 800 osób. Równocześnie zainteresowanie inwestycyjne w obrębie Żuław Gdańskich jest bardzo duże. Sytuacja jest podobna jak w przypadku planów zagospodarowania Pasma Alei Grunwaldzkiej, z tym że mieszkańcy Żuław Gdańskich mają inne potrzeby. Przede wszystkim infrastruktura jest niewystarczająca i dominuje tu funkcja rolnicza.

Na zakończenie spotkania każda z grup omówiła to, co wypracowała podczas wspólnej pracy. Były to zarówno odważne inspiracje z miast Europy Zachodniej, jak i z innych miast Polski. Na koniec spotkania organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom warsztatów za aktywny udział. Każdy z uczestników otrzymał imienny dyplom oraz drobny upominek.

Podsumowanie warsztatów zakończyło etap 1 – diagnozę społeczną, teraz odbędzie się etap 2 – analiza i opracowanie urbanistyczne. Wkrótce zostanie opublikowany raport z pracy nad masterplanem dla Żuław Gdańskich, o czym powiadomimy na naszym profilu na Facebooku.
 

IMG_4482
Paulina Żyszkowska-Samolita