PORTAL MIASTA GDAŃSKA

O GDM w Katowni

O GDM w Katowni
Wystawa poświęcona historii Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę, 25 maja 2024 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa" w katowni - części Zespołu Przedbramia - oddziale Muzeum Gdańska. To kolejna wystawa w Przedbramiu składająca się - jak to nazwała dr Ewa Szymańska - na "brame do miasta", a więc ekspozycję pozwalająca zrozumieć czym właściwie jest współczesny Gdańsk, czyli miasto zniszczone i odbudowane ogromnym wysiłkiem powojennych pokoleń. 
 
2A8A8486
fot. Grzegorz Sobczyk
 
Wrzeszcz w czasie walk o miasto w marcu 1945 roku nie ucierpiał tak dotkliwie jak centrum Gdańska. Rok później zapadła decyzja, aby połączyć Gdańsk i Gdynię szeroką drogą, której główna ulica Wrzeszcza miała stać się fragmentem. Szeroka aleja Grunwaldzka stała się główną osią komunikacyjną tworzącego się Trójmiasta. W 1950 roku powołano Grunwaldzką Dzielnicę Mieszkaniową, za której zaprojektowanie odpowiadał Daniel Olędzki.
 
2A8A8488
fot. Grzegorz Sobczyk
 
Bilety w cenie: 17 zł pełnopłatny, 12 zł ulgowy uprawniają do zwiedzania całej aktualnej ekspozycji w Zespole Przedbramia:
  • "Od bramy do Muzeum. Krótka historia Zespołu Przedbramia”
  • "Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa"
  • "Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek" 
2A8A8493
fot. Grzegorz Sobczyk

Autorem koncepcji wystawy jest dr Klaudiusz Grabowski. Materiały archiwalne zostały pozyskane we współpracy z Grzegorzem Sobczykiem z Biura Architekta Miasta na podstawie kwerendy zbiorów gdańskich i warszawskich, w tym także prasy codziennej, która stanowi przebogate źródło informacji o życiu dzielnicy, handlu, kawiarniach, problemach i rozrywkach zwykłych ludzi. Warstwę wizualną wystawy zaprojektowały Anna Witkowska i Alicja Wódecka. W przygotowaniu znajduje się katalog, który zostanie wydany drukiem w ramach współpracy Muzeum Gdańska i Biura Architekta Miasta. 

2A8A8497
fot. Grzegorz Sobczyk

Wystawa towarzyszy projektowi społeczno-badawczemu AR.C.H.ETHICS - Dissonant Heritage. Europejskie kłopotliwe dziedzictwo jako laboratorium demokracji realizowanego w ramach europejskiej sieci URBACT. Prace obejmują rozpoznanie gdańskich zabytków architektury socrealizmu oraz stworzenie sieci interesariuszy i zebranie ich spostrzeżeń dotyczących historii, współczesności i przyszłości kluczowych obiektów. Materiały z kwerend archiwalnych, wizyt terenowych i spotkań informacyjnych posłużą do stworzenia planu działania, który będzie stanowił wytyczne projektowe dla działań planistycznych, inwestycyjnych i społecznych realizowanych przez Miasto Gdańsk. Więcej o projekcie przeczytasz tu.

2A8A8516
fot. Grzegorz Sobczyk