PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Inauguracja prac nad Studium pasma alei Grunwaldzkiej

Inauguracja prac nad Studium pasma alei Grunwaldzkiej
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
IMG_20220427_121237
fot. Jarosław Zulewski

Inauguracja prac nad nowym miejskim dokumentem – Studium pasma alei Grunwaldzkiej – przybrała formę seminarium, które odbyło się 27 kwietnia 2022 r. w gmachu Klubu Żak, mieszczącym się przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. 

PAG - plakat seminarium

W pierwszym spotkaniu na temat nowego studium uczestniczyli przedstawiciele grona interesariuszy: członkowie rad dzielnic, inwestorzy, przedstawiciele władz miasta, reprezentanci uczelni oraz radni miejscy – Emilia Lodzińska, przewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, Anna Golędzinowska, przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju Rady Miasta. 

Spotkanie otworzył Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta ds. zrównoważonego rozwoju:

Chcielibyśmy wspólnie z Biurem Rozwoju Gdańska i z Biurem Architekta Miasta rozpocząć konsultacje, w ramach których ustalimy jedną, wspólną koncepcję dla całego pasma. Nie zależy nam na tym, aby zajmować się poszczególnymi wnioskami osobno, ale na tym by stworzyć wizję, która będzie skonsultowana z mieszkańcami Gdańska.

Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek zaprezentowała zestawienie analiz dotyczących obszaru pasma alei Grunwaldzkiej na podstawie obowiązujących dokumentów strategicznych oraz zakres wniosków składanych przez inwestorów dotyczących zmian w planach miejscowych. Przedstawione analizy obejmowały m.in. strukturę usług, koncentrację rozmieszczenia podmiotów gospodarczych, rozmieszczenie ośrodków kultury i sportu, uwarunkowania środowiskowe i inżynieryjne oraz obiekty dziedzictwa kulturowego. Obszernym zagadnieniem analiz był transport, uwzględniający m.in. dostępność przystanków kolejowych i autobusowych, linie tramwajowe, trasy rowerowe oraz zagadnienia wdrażania standardu ulicy miejskiej.

W ramach prac mamy nadzieję na równoważenie funkcji mieszkaniowej i usługowej wraz z zachowaniem walorów przyrodniczych, liczymy na rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej oraz chcemy określić maksymalną wysokość zabudowy przy poszanowaniu dziedzictwa kulturowego​ oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców z dogodnym dostępem do terenów zieleni i atrakcyjnych przestrzeni publicznych. Przedstawimy interesariuszom dokumenty strategiczne, na bazie których była formułowana dotychczasowa wizja zagospodarowania tego terenu. Przedstawimy także wnioski i postulaty inwestorów, jak chcieliby, aby ten teren się zmieniał.

Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska

Po prezentacjach Przemysław Kluz z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych poprowadził sesję pytań i odpowiedzi z udziałem uczestników.

Przewidujemy trzy główne wymiary prac i analiz: urbanistyka, architektura i komunikacja. Chcemy zdefiniować wizję architektoniczno-urbanistyczną oraz wypracować zalecenia dotyczących przyszłej zabudowy. Będziemy inspirować się przykładami z zagranicy, aby przyjęte rozwiązania były nowoczesne i innowacyjne. Pasmo alei Grunwaldzkiej ma szansę stać się nową twarzą Gdańska o prawdziwie śródmiejskim charakterze.

Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska

 

Liczę, że nowe studium dla al. Grunwaldzkiej i jej okolic da szansę sensownie zagospodarować to co jeszcze nie zostało zaprzepaszczone. Mam także nadzieję, że otworzy możliwość rewizji uchwalonych już planów i ich zapisów. Bardzo ważne jest również całościowe spojrzenie w skali CPU na kwestię kierunków rozwoju komunikacji.

Tomasz Strug, dzielnica Oliwa

 

Liczymy, że dyskusja będzie nowym podejściem do kierunków rozwoju naszych dzielnic. W szczególności liczymy na ujednolicenie założeń urbanistycznych i charakterystyki zabudowy, w szczególności na Strzyży. Oczekujemy wypracowania jednolitych rozwiązań komunikacyjnych. Dla Strzyży bardzo istotne jest  zagospodarowanie przestrzeni publicznych, w szczególności Placu Piłsudskiego i jego zaplecza.

Andrzej Witkiewicz, dzielnica Strzyża

 

Jako obszary do analiz i dyskusji proponuję ująć i uwzględnić zagadnienia dyskutowane w ramach prac nad Strategią Miasta 2030, jak między innymi dostępność do zieleni, zrównoważony transport, poprawa jakości powietrza i ogólnie jakości życia. Dodatkowo rozszerzyć to o kwestię odporności miast na zmiany klimatu.

Monika Mazurowska, dzielnica Aniołki

Kolejne spotkania odbędą się w najbliższych miesiącach i będą otwarte dla wszystkich mieszkańców i zainteresowanych.

 

Prezentacja Biura Rozwoju Gdańska (PAG_BRG_27_04_2022, 11.91 MB)

Prezentacja Biura Architekta Miasta (PAG_BAM_27.04.2022, 6.96 MB)