„W zamierzeniu państwa pruskiego – pisze we wstępie Marcin Tymiński – przy ujściu Wisły miał powstać konkurencyjny dla Gdańska ośrodek portowy, co poskutkowało narodzinami i rozwojem portowej dzielnicy. Miejsca jedynego w swoim rodzaju. Neufahrwasser, a później Nowy Port, łączył w sobie wiele sprzeczności. Gwar portowych nabrzeży z niemal sielskimi okolicami Westerplatte i jeziora Zaspa. Wulgarne, rozpustne portowe speluny z zadbanymi uliczkami ze starannie zaplanowaną i pielęgnowaną zielenią czy małymi ogródkami przy parterowych domkach. Na jednej ulicy mogły spotkać się eklektyczna, bogato zdobiona kamienica świadcząca o zamożności mieszkańców i kamienica bardzo oszczędna w formie zamieszkana głównie przez robotników”. Można to zobaczyć, a nawet odczuć, dzięki zamieszczonym w albumie pocztówkom.
„Opisując widoki z Nowego Portu – zaznacza dalej jeden z autorów – nie chcieliśmy idealizować przeszłości. Przeszłości, która, nie ma co ukrywać, nie jest »nasza«; album jest próbą ogarnięcia pamięci po poprzednikach tworzących dzieje i klimat dzielnicy. Nie chcieliśmy też ograniczać się do suchych opisów widoków z dzielnicy, stąd w tekście dużo jest nie tylko miejsc, ale i ludzi, którym naszym zdaniem pamięć się należy”.
***
„Nowy Port i Westerplatte na dawnej pocztówce”, autorzy podpisów do zdjęć Marcin Tymiński, Aleksander Masłowski, Marcin Stąporek, a w odniesieniu do widoków Westerplatte Henryk Jursz, pocztówki ze zbiorów Krzysztofa Gryndera oraz Henryka Jursza, Wydawnictwo „Region” Jarosław Ellwart i Gdański Kantor Wydawniczy, Gdynia 2021.