Kolejna publikacja z serii monograficznych omówień historii produkcji i wzornictwa biżuterii i galanterii okresu PRL, poświęcona jest jednej z najstarszych polskich wytwórni (założona w grudniu 1945 roku w Gdańsku), znanej od 1973 roku pod nazwą „Bursztyny”.
Jak czytamy w nocie wydawcy, „Wytwórnia od samego początku specjalizowała się w wyrobach z bursztynu – naturalnego i prasowanego oraz z tworzyw sztucznych, współpracując w zakresie wzornictwa m.in. z Jadwigą i Jerzym Zaremskimi, Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji w Warszawie oraz Cepelią. Od momentu, gdy w 1954 roku Wytwórnia stała się spółdzielnią podległą Cepelii, jej wyroby jubilerskie zaczęły zdobywać sobie coraz szersze grono odbiorców – miłośników biżuterii bursztynowej i srebrnej z bursztynami. Jest ona dziś poszukiwana zarówno jako obiekt włączany do prywatnych i muzealnych kolekcji wzornictwa sztuki użytkowej PRL, jak i chętnie noszona biżuteria vintage”.
***
Michał Myśliński „Pamiątka znad morza. Wytwórnia Wyrobów Bursztynowych w Gdańsku. Historia i produkcja”, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2024.