PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wchodzenie w nowoczesność

Wchodzenie w nowoczesność
Jan Daniluk „Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914)
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Fot. Wydawca

Nowy zbiór „miniatur” Jana Daniluka przybliża ćwierćwiecze z przełomu XIX i XX stulecia, kiedy rodził się Gdańsk jako miasto wchodzące w nowoczesność. A działo się to wtedy, „gdy władzę w Cesarstwie Niemiec objął cesarz i król Wilhelm II Hohenzollern”.

„O dokonaniach i znaczeniu w historii Gdańska okresu wilhelmińskiego” – czytamy w nocie na okładce – „nadal wiemy za mało. A przecież we współczesnym Gdańsku na materialne pamiątki po latach 1890-1914 natykamy się nieustannie. To wtedy wybudowano dworzec kolejowy, oddano do użytku pierwszy most na Przeróbkę i Stogi, powstała pierwsza elektrownia miejska, wytyczono drogi i linie kolejowe, którymi poruszamy się po Śródmieściu do dzisiaj. Wtedy także coraz aktywniejsze stawało się środowisko miejscowych Polaków”.

Jan Daniluk „bada źródła i oprócz wielkiej historii wyciąga z nich obraz codziennego życia w Gdańsku przed I wojną światową: opowiada jakie rozwijały się dyscypliny sportu, czym handlowano na Jarmarku św. Dominika, co grano w kinach, kto był uważany za największego biznesmena i co było najsmakowitszym kulinarnym przysmakiem wilhelmińskiego Gdańska”.

***

Jan Daniluk „Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914), Wydawnictwo „Marpress”, Gdańsk 2024.

Spis treści: Wstęp; Likwidacja gorsetu; Wchłanianie; Osiedle Kolonia Rzeszy; Rowerowe tradycje; Fussballclub Danzig; Pierwsi gdańscy pływacy; Centrala Elektryczna; Początki kina; Udany lobbing; Dominik; Jak wymyślono gdański przysmak; Wielka wystawa rolnicza; Gdańska Centrala Informacyjna    ; Balonem Danzig w przestworza; „Podniebny krążownik”; Biznesmen wilhelmińskiego Gdańska; Nowe Ogrody – ulica białych kołnierzyków; Gdański tatersal; Cesarskie wizyty; Celebryci; Bibliografia; Spis ilustracji.