Co wydarzyło się 10 sierpnia 1946 roku w gdańskim Nowym Porcie? Dlaczego komunistyczna władza zdecydowała się użyć siły? Jak doszło do śmierci funkcjonariusza aparatu bezpieczeństwa, który w komunistycznej propagandzie stał się męczennikiem? Jakie represje spadły na strajkujących? Na te między innymi pytań odpowiadają autorzy tej publikacji.
W sierpniu 1946 roku w Nowym porcie doszło do wrzenia wśród pracowników portowych. Tłem tych wystąpień była bardzo trudna sytuacja ekonomiczna wielu pracowników. W trakcie robotniczego buntu zginęła jedna osoba, a był to funkcjonariusz UB. Kilka osób zostało potem skazanych w pokazowym procesie, zapadł jeden wyrok śmierci, ale w drodze amnestii zamieniono go na piętnaście lat więzienia.
W okresie PRL-u wokół wydarzeń w Nowym Porcie narosło kilka miejskich legend. Autorzy przedstawiają prawdopodobny przebieg wydarzeń (w oparciu o zachowane dokumenty), nakreślają, jaka była skala represji i wskazują powody tworzenia się takich legend.
***
Daniel Czerwiński, Marcin Węgliński „Strajk dokerów ’46. Tło wydarzeń i miejskie legendy”, Instytut Pamięci Narodowej KŚZpNP Oddział w Gdańsku, Gdańsk 2021, pdf do pobrania na: gdansk.ipn.gov.pl.
Spis treści: Nowy Port w 1946 r.; Strajk; Represje; Miejskie legendy.