PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ten drugi ratusz

Ten drugi ratusz
„Ratusz Starego Miasta w Gdańsku”, redakcja Marcin Kaleciński i Klaudiusz Grabowski
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Budynek Ratusza Starego Miasta nie jest symbolem Gdańska jak Żuraw czy Fontanna Neptuna, nie dominuje także w jego panoramie jak Bazylika Mariacka czy Ratusz Głównego Miasta. Splot wypadków dziejowych sprawił jednak, że skromnych rozmiarów obiekt przy ulicy Korzennej jest jednym z najcenniejszych gdańskich zabytków” – czytamy w przedmowie. Po prostu, ratusz miał szczęście, bo nie został zniszczony w 1945 roku.

Publikacja została przygotowana i wydana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, które w ratuszu ma swoją siedzibę. Kilkunastoosobowy zespół autorów postawił sobie zadanie, by „przybliżyć szerokiemu gronu miłośników sztuki, historii i kultury losy obiektu i jego wyposażenie”.

Książka „została podzielona na dwie części. W pierwszej, opisowej, czytelnicy odnajdą wiele informacji i najnowszych ustaleń dotyczących historii budynku, odnoszących się zarówno do samego obiektu, jak i jego użytkowników, oraz poszczególnych elementów jego historycznego wystroju. Uzupełnia ją druga część o charakterze albumowym. Zgromadzono tu widoki ratusza i jego wnętrz, zmieniające się na przestrzeni lat. Przegląd zaczynają najstarsze przedstawienia obiektu, by następnie skupić się na detalach manierystycznej fasady. W dalszej kolejności pokazane są wnętrza i najcenniejsze elementy wyposażenia”.

***

„Ratusz Starego Miasta w Gdańsku. Historia. Architektura. Wnętrza”, redakcja Marcin Kaleciński i Klaudiusz Grabowski, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk 2016.

Spis treści: Bryła: Powstanie i przebudowa Ratusza Starego Miasta (Jakub Szczepański; Szata architektoniczna fasady i elewacji (Franciszek Skibiński); Widoki ratusza w ikonografii Gdańska (Krystyna Jackowska). Wnętrza: Aranżacja reprezentacyjnych wnętrz z lat 1911-1914 (Jacek Bielak); Kompilowany portal w sieni (Janusz Pałubicki; Gedania Figuranta – Arkadowa przegroda z sieni domu Connertów (Marcin Kaleciński); Siedemnastowieczne plafony (Dilan Abdulla); Alegoria Błogosławieństwa Bożego – malowidło stropowe Hermana Hana (Jacek Żukowski); W oczekiwaniu na koniec czasów – Cykl dwunastu Sybill (Aleksandra Jaśniewicz); Meble z XVII-XIX-XX wieku (Lech Łopuski); Holenderskie flizy fajansowe (Marta Krajewska). Historiografia i konserwacja: Renesansowy gmach ratusza w niemieckim piśmiennictwie na przestrzeni wieków (Katarzyna Wojtczak); Ratusz i jego użytkownicy po 1945 roku (Klaudiusz Grabowski); Prace konserwatorskie z lat 2008-2016 (Iwona Berent).