Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Jaki podarunek od królowej Krystyny znajduje się w klasztorze oliwskim? Co wspólnego mają Gdańsk i Visby? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdujemy w książce Wojciecha Łygasia (jest to wznowienie, ale zmienione i uzupełnione, publikacji wydanej przed kilkunastoma laty).
Budownictwo, emigracja polityczna, sztuka, religia, handel – ślady szwedzkiej obecności w Gdańsku mają różne oblicza. Wojciech Łygaś skupił się na faktach mało znanych, rzadko wcześniej opisywanych. Powstał zarys kulturalnych i politycznych relacji Gdańska ze Szwecją do połowy XVIII wieku, dla których tłem są tak ważne w historii wydarzenia jak reformacja, wojny północne, konflikty polsko-szwedzkie czy dzieje Hanzy.
***
Wojciech Łygaś „Gdańsk: szwedzkie karty historii”, Wydawnictwo „Marpress”, Gdańsk 2020.
Spis treści: Wstęp; I. Visby – bałtycki partner Gdańska; II. Zapomniane kaplice i kościoły; III. Szwedzki klasztor; IV. Z Gdańska na tron Szwecji; V. Zygmunt III Waza w Gdańsku; VI. Wyprawa hańby i klęski; VII. Gościnny Gdańsk; VIII. Lew Północy ante portas; IX. Kamienie mówią; X. Oliwskie zakamarki; XI. Dzwon króla Karola; XII. Komendant Jakob von Eggers; Bibliografia; Źródła ilustracji.